ggg
ggg ggg

Koronacja wizerunku Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie w hołdzie pamięci o Bohaterach 1920 roku

Najważniejszym punktem kilkudniowych obchodów 100. rocznicy Cudu nad Wisłą w Ossowie, była uroczysta Msza Święta odprawiona w sobotę, 15 sierpnia na terenie Cmentarza Bohaterów 1920 r. Liturgii pod przewodnictwem JE abpa Stanisława Gądeckiego, towarzyszyła doniosła i wzruszająca ceremonia koronacji ossowskiego wizerunku Matki Bożej Zwycięskiej.

Główne obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Ossowie, które odbyły się w minioną sobotę, 15 sierpnia rozpoczęły się poranną modlitwą przy krzyżu upamiętniającym chwalebną śmierć ks. Ignacego Skorupki. Następnie, odbyła się ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem bohaterskiego kapłana przy Szkole Podstawowej.
Najważniejszym punktem obchodów była uroczysta Msza Święta na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej przy Cmentarzu Bohaterów 1920 roku, która rozpoczęła się punktualnie o godz. 9:30.
Liturgię w intencji wszystkich, którzy ponieśli śmierć podczas walk na ziemiach: Ossowa, Radzymina i wielu innych miejscowości, o których powinniśmy pamiętać, poprzedził rys historyczny poświęcony Bitwie Warszawskiej 1920 r., który wygłosił minister Jan Józef Kasprzyk – szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Następnie dokonano powitania licznie zgromadzonych wiernych i znamienitych gości, wśród których znaleźli się m.in.: marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, marszałek senior Antoni Macierewicz, sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, europoseł Ryszard Czarnecki, posłowie na Sejm: Piotr Uściński, Sławomir Skwarek, Jan Grabiec, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, wiceminister MON Wojciech Skurkiewicz, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Paweł Wdówik, wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas, prezes IPN Jarosław Szarek, szef gabinetu politycznego wicepremiera Jacka Sasina Ryszard Madziar, wicewojewoda Artur Standowicz, marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik, radni Sejmiku Woj. Mazowieckiego: Katarzyna Lubiak, Joanna Bala, Michał Pruszyński, Łukasz Kudlicki, Konrad Rytel, starosta wołomiński Adam Lubiak wraz z wicestarostą Robertem Szydlikiem, a także licznie przybyli samorządowcy z naszego regionu, m.in.: burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, burmistrz Kobyłki Edyta Zbieć, burmistrz Zielonki Kamil Michał Iwandowski, burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk, wójt Dąbrówki Radosław Korzeniewski i wójt Strachówki Piotr Orzechowski.
Gośćmi honorowymi obchodów byli krewni ks. Ignacego Skorupki: p. Anna Rogalska i p. Grzegorz Rogalski – wnuczka i prawnuk Kazimierza Skorupki – brata bohaterskiego kapelana.
Szczególnymi gośćmi byli też przedstawiciele korpusu dyplomatycznego w Polsce, a wśród nich m.in.: ambasador Japonii Tsukasa Kawada wraz z attache obrony oraz kultury, wiceambasador Węgier dr Pál Attila Illés, przedstawicielka ambasady USA kmdr por. USN Lisa Berg, a także przedstawiciele ambasad: Brazylii, Wlk. Brytanii i Francji. Obecni byli reprezentanci środowisk polonijnych a także społeczności polskich Ormian i Tatarów.
W nabożeństwie wzięli udział również uczestnicy V Jubileuszowej Mazowieckiej Pielgrzymki Honorowych Dawców Krwi w 100-lecie Cudu nad Wisłą, zaś odpowiednią oprawę uroczystości zapewniła obecność licznych pocztów sztandarów oraz dowództwa i żołnierzy I Brygady Pancernej z Wesołej.
Mszy Świętej przewodniczył JE abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski a koncelebransem był ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej JE bp Romuald Kamiński, który podkreślił:
– Dzisiaj przy tej kaplicy, będącej wotum dziękczynnym za zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej, za Cud nad Wisłą, pragniemy z głębi naszych serc wypowiedzieć Bogu i Matce Zbawiciela nasze dziękczynienie i uwielbienie. Bohaterom tamtych dni oddajemy należy im szacunek. Pasterz Diecezji Warszawsko-Praskiej słowa wdzięczności skierował do obecnych w Ossowie żołnierzy: – Pragnę przekazać serdeczne życzenia oficerom i żołnierzom – to ich święto. Niech czują się tutaj szczególnie wyróżnieni.
W homilii abp Stanisław Gądecki podkreślił, że w obliczu zewnętrznego zagrożenia, do walki zmobilizowało się całe społeczeństwo:
– Polska obrona była bliska załamania. I nagle, w tym tragicznym położeniu, nastąpiło coś nieoczekiwanego; wielki zryw niepodległościowy Polaków. Do wojska masowo zgłaszali się robotnicy, chłopi i inteligenci, studenci a nawet uczniowie. W obliczu nadciągającej katastrofy państwa największe partie polityczne postanowiły wziąć na siebie odpowiedzialność za politykę wschodnią. W tym celu, 24 lipca powstał Rząd Obrony Narodowej złożony z przedstawicieli wszystkich stronnictw politycznych.
Arcybiskup zwrócił uwagę, że walka trwała także w sferze duchowej:
– Nigdy wcześniej Kościół katolicki nie wykazał się tak wielkim zaangażowaniem jak wtedy. W uroczystość Przemienienia Pańskiego, dnia 6 sierpnia rozpoczęła się wielka nowenna za Ojczyznę, która to nowenna miała zakończyć się dnia 15 sierpnia; w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Na zakończenie metropolita poznański wezwał do wspólnej modlitwy za bohaterów walk:
– Módlmy się za wszystkich poległych w tamtej wojnie sprzed 100 lat, którzy spoczywają w tej zlanej ich krwią ziemi. Dziękujemy im wszystkim za ocalenie naszej Ojczyzny. Za ocalenie Europy. Niech ich umiłowanie wolności i ojczystej ziemi wzbudzi w naszych sercach pragnienie pokoju.
Historycznym, a przy tym niezwykle wzruszającym momentem uroczystej Mszy Św. w Ossowie był obrzęd koronacji wizerunku Matki Bożej Zwycięskiej, podczas którego rozbrzmiała pieśń „Z dawna Polski, Tyś Królową” w przepięknym wykonaniu chóru pod dyrekcją Krzysztofa Procajło. Złote korony, po uprzednim pobłogosławieniu ich odpowiednią modlitwą przez abpa Stanisława Gądeckiego, umieszczone zostały na skroniach Jezusa i Maryi przez metropolitę poznańskiego i biskupa warszawsko-praskiego. Ostatnim elementem obrzędu koronacji było okadzenie wizerunku.
Na zakończenie Mszy Świętej, odczytano list okolicznościowy od Prezydenta RP Andrzeja Dudy: „Szczególny hołd składamy dziś uczestnikom walk pod Ossowem, wspominamy bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki i wszystkich poległych. Nie sposób przecenić wagi i znaczenia tego zwycięskiego boju dla dalszych losów Bitwy Warszawskiej. Dziękuję władzom i mieszkańcom: Ossowa, Wołomina, Radzymina, Kobyłki, Zielonki i całego powiatu wołomińskiego za to, że upamiętniają Państwo wydarzenia, które przed stu laty rozegrały się w Państwa miejscowościach. Niech to wielkie zwycięstwo będzie dla nas zawsze powodem do dumy i zachęty do troski o te wspólne dobro, jakim jest wolna Polska” – napisał Prezydent RP.
Następnie głos zabrał starosta Adam Lubiak, który podziękował w imieniu organizatorów wszystkim zaangażowanym w przeprowadzenie uroczystości. Zwrócił także uwagę na umieszczoną nieopodal polowego ołtarza kopię obrazu św. Andrzeja Boboli, będącą darem serca dla dziekana ossowskiego sanktuarium, przekazanym przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Po zakończeniu Mszy Św., zgromadzeni przemaszerowali na cmentarz poległych pod Ossowem, gdzie odbył się Apel Poległych i ceremonia złożenia wieńców.
Po zakończeniu oficjalnej części obchodów na ossowskich błoniach odbył się piknik wojskowy pod patronatem Ministra Obrony Narodowej, zakończony koncertem Mateusza Ziółko. Jednocześnie przy Samorządowej Instytucji Kultury odbywał się piknik historyczny pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego. Obydwa wydarzenia, obfitujące w atrakcje dla dzieci i dorosłych cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, gości i tłumnie przybyłych turystów.

/opr. R.S. Lewandowski;
foto: Karolina Błażejczyk – Biuro Prasowe DW-P, G. Jeleń/

1 534 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Żywią i Bronią”, czyli Dożynki Gminno – Parafialne w Sadownem z obchodami 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej w tle

15 sierpnia 2020 r. w upalną i piękną letnią sobotę w Sadownem mieszkańcy podczas Dożynek Gminno – Parafialnych, które przebiegały...

Zamknij