ggg ggg ggg ggg

KONTROWERSYJNE POSUNIĘCIE, CZY OSZAŁAMIAJĄCA PERSPEKTYWA?

W piątek 3 października na konsultacje do Urzędu Miejskiego w Wyszkowie burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski zaprosił przedstawicieli środowisk sportowych, klubów i prasę. Podczas spotkania zaprezentowane zostały koncepcje i analiza wariantowa rozwoju infrastruktury sportowej w Gminie Wyszków.

Jest takie powiedzenie, że w życiu nic nie jest czarne ani białe. Mający tu na myśli meandry własnego życia, ale w społecznym czy samorządowym życiu ta zasada jest również prawdziwa. Nie dziwi więc to, że burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski wysłuchując od kilku tygodni zarzutów opozycji i kandydatów na fotel burmistrza w najbliższych wyborach samorządowych, postanowił rozprawić się z niektórymi mitami i sloganami wykorzystującymi sprawę przeniesienia stadionu miejskiego dla potrzeb kampanii negatywnej, skierowanej personalnie przeciwko niemu. Największe emocje wzbudzały działania podjęte wcześniej przez samorząd, zmierzające do likwidacji obecnego stadionu przy ul. Kościuszki i wybudowanie dużego obiektu sportowego poza centrum Wyszkowa.

plan centrum sportowe

Ten obecny stadion miałby zostać zadoptowany na budownictwo mieszkaniowe, a częściowo na polepszenie infrastruktury sportowej pobliskich szkół SP Nr 1 i I LO im. K.C. Norwida. Spotkanie, które odbyło się w ubiegły piątek rozpoczyna cykl konsultacji dotyczących różnych rozwiązań i wariantów POLEPSZENIA obecnych obiektów sportowych lub POBUDOWANIA zupełnie nowych, w miejscu bardziej dogodnym, większym i perspektywicznym. Burmistrz Grzegorz Nowosielski przedstawił kilka propozycji rozbudowy lub poprawy obiektów sportowych na terenie Wyszkowa. Trzeba przyznać, że koncepcja wybudowania dużego obiektu sportowego ze stadionem mającym zadaszone trybuny oraz dużą 6-torową bieżnia, z nowymi kortami tenisowymi, boiskiem wielofunkcyjnym, miejsce na uprawianie sztuk walki i osobnym lodowiskiem na okres zimy, a obok z piękną, nowoczesną halą sportową, a wszystko to z zapewnionymi wokół miejscami parkingowymi, wygląda na myślenie perspektywiczne i dla dobra mieszkańców Wyszkowa. Podczas późniejszej dyskusji pomysł wybudowania czegoś tak nowoczesnego spodobał się również działaczom sportowym. Zarówno prezesi naszych wyszkowskich klubów sportowych, jak i nauczyciele wychowania fizycznego nie ukrywali, że pozostawienie bazy sportowej w dzisiejszym stanie spowoduje zanik wielu sekcji, brak rozwoju i możliwości. Już teraz większość z nich gra i trenuje poza Wyszkowem, oczywiście płacąc za korzystanie z obiektów. Wielu chętnym dzieciom i młodzieży, którzy zgłaszają się do nich, nie są w stanie zagwarantować miejsca treningu.
Burmistrz przedstawił różne warianty rozwiązania patowej sytuacji, zapoznając zebranych z plusami i minusami każdego z rozwiązań.

HALA SPORTOWA

W wariancie pobudowania nowej hali sportowej poza miastem zaletą jest to, że nowy obiekt może być jedną z wizytówek Wyszkowa, może to być obiekt wielofunkcyjny z nową aranżacją z większa ilością miejsc parkingowych, a pozostawienie starego obiektu dla ZS Polonez poprawi bazę dla uczniów. WADY to: wysokie koszty budowy, (co spowoduje znaczące ograniczenie innych inwestycji w Gminie), wyższe, znaczące koszty bieżące – ok. 1-2 mln. na rok – co wpłynie na konieczność ograniczenia innych kosztów bieżących. Zdublowane koszty funkcjonowania obecnej i nowej hali. Położenie poza miastem, to również utrudnienia w dostępie do obiektu dla użytkowników, dzieci i młodzieży. W przypadku likwidacji/ograniczenia zakresu działalności klubów sportowych – brak gwarancji wykorzystania obiektu. Bliskość cmentarza i domu pogrzebowego może spowodować konflikty.
W wariancie budowy nowej Hali Powiatowej zaletą byłby nowy obiekt w dobrej lokalizacji, dostępny dla mieszkańców i poprawiający bazę okolicznych szkół, w pełni wykorzystywany, na co dzień i z kosztami, które rozłożone zostałyby na dwa samorządy. Wadą zaś wysoka wartość nakładów inwestycyjnych, znaczący wzrost kosztów bieżących dla Powiatu i możliwe problemy w korzystaniu z obiektu (Zarządzający Szkoła Powiatowa, duża liczba potencjalnych użytkowników (Powiat, Gmina, Kluby, Mieszkańcy) – co może skutkować utrudnionym dostępem dla Gminy Wyszków. Szczególnym utrudnieniem stałby się brak miejsc parkingowych i utrudnienia w ruchu.
Kolejny wariant tj. modernizacja istniejącej Hali Sportowej na Polonezie. ZALETY: spełnienie wymogów sportowych, koszty modernizacji znacząco niższe od kosztów budowy nowej hali, praktycznie niezmienione koszty bieżące, dobre położenie i komunikacja – akceptowalna ilość miejsc parkingowych, (choć parking koło pływalni mniej popularny). Przy okazji modernizacji – poprawa estetyki istniejącej hali oraz rozszerzenie funkcjonalności dotychczasowego obiektu. Zapewnienie pełnego obłożenia obiektu, więc jego ekonomiczne wykorzystanie. Przy wykorzystaniu istniejącego terenu – komplementarność obiektów koło ZS Polonez. WADY: obiekt bazujący na starej dokumentacji – mniejsza funkcjonalność obiektu nawet po modernizacji oraz ograniczenie w dostępie na czas modernizacji (konieczne zminimalizowanie czasu inwestycji).

 

STADION

 

W wariancie pozostawienia stadionu sportowego w Centrum zaletami są: korzystne położenie w centrum miasta (łatwa dostępność dla mieszkańców i młodzieży szkolnej oraz przedszkoli, przywiązanie do lokalizacji części mieszkańców i środowisk, niższe koszty inwestycji, niższe koszty utrzymania. Większość urządzeń już jest i funkcjonuje, a jedynie wskazana jest ewentualna ich rozbudowa i modernizacja. WADY są znaczne: obiekt przestarzały, mało reprezentacyjny, jego ograniczona powierzchnia, a co za tym idzie ograniczona możliwość rozbudowy, konieczne poniesienie nakładów na remonty modernizację, niewystarczająca ilość miejsc parkingowych w bezpośrednim sąsiedztwie, uciążliwość dla mieszkańców – organizacja imprez, utrudnienia z korzystania z obiektu w trakcie realizacji modernizacji, a konieczne nakłady ograniczą finansowanie pozostałych inwestycji gminnych. Brak miejsca w centrum, to brak dodatkowego budownictwa mieszkaniowego w miejscu dotychczasowego stadionu, a nowe budownictwo jest impulsem inwestycyjnym, przyciąga mieszkańców oraz wpływa na obniżkę cen nieruchomości.
Wariant, w którym stadion zostaje przeniesiony poza miasto ma liczne zalety: nowoczesny obiekt z szerszą ofertą niż w obecnej lokalizacji, większa powierzchnia pod potencjalne inwestycje (7 ha vs 4.7 ha), mniejsza uciążliwość dla mieszkańców, więcej miejsc parkingowych, możliwość wykorzystania parkingów w dni powszednie na potrzeby stworzenia P+R, możliwość pozyskania części środków na inwestycję ze sprzedaży starego stadionu. WADY to przede wszystkim: wysoka wartość nakładów inwestycyjnych, (co może wpłynąć na obniżenie innych inwestycji) – wyższe koszty niż przy modernizacji, wyższe koszty bieżące (większy obiekt, gorsza lokalizacja i utrudniony dostęp dla osób niezmotoryzowanych (ew. konieczność zapewnienia komunikacji, utrudnione korzystanie przez dzieci i młodzież (konieczność zapewnienia transportu), bezpośrednie sąsiedztwo cmentarza i domu pogrzebowego (możliwe konflikty na tym tle), skomplikowany montaż finansowy – brak gwarancji otrzymania planowanej kwoty ze sprzedaży, (co może zwiększyć obciążenie budżetu netto). Jest również ryzyko istnienia dwóch stadionów (podwójne koszty) w przypadku braku sprzedaży starego lub w wyniku decyzji mieszkańców o pozostawieniu starej bazy w centrum.

Drukowanie
Te i inne problemy i przemyślenia wyszkowskiego samorządu przedstawił burmistrz Nowosielski. Wiele z wad okazało się nie być problemem dla dyskutantów, np. zdaniem niektórych przecenia się konfliktowość położenia nowych obiektów przy ul. Pułtuskiej i cmentarza. Jak twierdzili działacze sportowi już teraz muszą dojeżdżać do innych miast i hal, a odległość do terenów Poloneza nie będzie przeszkodą. Kiedyś były to tereny poza miastem, teraz już nie. „Nam brakuje obiektów” – tłumaczył Dariusz Andrzejewski prezes Bugu Wyszków. „Dla mnie nie ma problemu z przeniesieniem stadionu!… Bez tego obiektu to możemy powiedzieć, że wszystko upadnie” – zwracał się do burmistrza Wyszkowa. Jak najbardziej za był również Robert Czyżak prezes CAMPERA. Jeżeli środowiska sportowe gremialnie popierają ideę rozbudowania, modernizowania i budowania nowych oraz nowoczesnych obiektów, my, pozostali mieszkańcy Wyszkowa powinniśmy pochylić się nad ich potrzebami. Co ważniejsze, wspierać samorząd i burmistrza w działaniach na rzecz tworzenia nowych perspektyw dla dzieci, młodzieży i dorosłych sportowców w naszym mieście. Nie powinno być dyskusji- czy robić, powinna być pytanie – jak szybko da się to zrobić?
/Janina Czerwińska/

Drukowanie

Wariant I. Podniesienie dachu

2

 

Wariant II. Zmodernizowany obiekt (wstępna wizualizacja) – podwyższony dach, dobudowana sala gimnastyczna (na potrzeby Zespołu Szkół Polonez) od strony boiska sportowego

2 575 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ziemniaczane Dożynki

W gminie Nieporęt rolników prawie nie ma. To już typowo gmina miejska, która postawiła na turystykę i wygodne mieszkalnictwo. Nadal...

Zamknij