ggg ggg ggg ggg

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości

Tegoroczne uroczystości 11 listopada 2023 r. w Ostrowi Mazowieckiej miały charakter obchodów wspólnych, zorganizowanych przez samorządy powiatowo-miejsko-gminny.

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się Mszą Św. za Ojczyznę w Kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP, której przewodniczył oraz wygłosił homilię dziekan ks. Jan Okuła. Następnie uczestnicy obchodów przeszli na Plac Wolności, gdzie, jak co roku kwiaty przed Dębem Wolności złożyły delegacje władz samorządowych, organizacji kombatanckich, społecznych i młodzieżowych oraz instytucji i zakładów pracy.
Odśpiewano Hymn Państwowy wpisując się jednocześnie do udziału w ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”. Tradycyjnie też głos zabrał Burmistrz Miasta Jerzy Bauer, który bardzo serdecznie podziękował wszystkim za przybycie, za wspólne świętowanie i przypomniał najważniejsze momenty w historii odzyskania niepodległości.
„ 105. rocznica. Oddajemy hołd, utożsamiamy się z tamtą walką o niepodległość, ale też w jakimś wymiarze manifestujemy, że to nie tylko sprawa historii. Tak jak dziś zostało to przytoczone, sławetne słowa Piłsudskiego: ci, którzy nie szanują własnej przeszłości, lekceważą ją, nie zasługują na szacunek i właściwie – nawet nie mają prawa do przyszłości. To wielka przestroga.” – zwracał się do zebranych Burmistrz Ostrowi Mazowieckiej. Mówił również o czasie teraźniejszym oraz dokonaniach i inwestycjach w mieście, które samorząd podejmuje z myślą o rozwoju gospodarczym nie tylko miasta, ale też regionu. Jak podkreślił pracują na wspólne dobro, gdyż każdy z nas odpowiedzialny jest za utrzymanie wolności.
Następnie został odczytany Apel Pamięci oraz oddano salwę honorową przez żołnierzy 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie. Głównym punktem uroczystości było złożenie hołdu pod pamiątkowym obeliskiem, gdzie wartę honorową pełnili żołnierze 52 batalionu lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej z Komorowa. Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. W składzie delegacji byli przedstawiciele organizacji kombatanckich, służb mundurowych, wojska, policji, władz samorządowych miasta, powiatu i gminy, instytucji, zakładów pracy, oświaty, miejskich spółek i jednostek, organizacji pozarządowych, harcerzy. Po uhonorowaniu walczących o niepodległość wysłuchano ,,Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego”. Na zakończenie odbyła się krótka część artystyczna, wykonana przez uczennice ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej, w której wysłuchano: Wioletty Podbielskiej w piosence „Rozkwitały pąki białych róż”, Poli Brzostek w „Przytulmy Polskę do serca” i Karoliny Ugniewskiej „Wolność”.
W sobotę, 11 listopada w Ostrowi odbyły się jeszcze trzy wydarzenia upamiętniające Narodowe Święto Niepodległości: MKS Ostrowianka zorganizowała Piłkarski Turniej Niepodległości w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a Muzeum Dom Rodziny Pileckich przemarsz upamiętniający egzekucję ostrowskich Żydów. Odbył się również Bieg z okazji obchodów Niepodległości.
/K.W./

326 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Spotkanie w sprawie możliwości utworzenia Zakładu Aktywizacji Zawodowej

We wtorek 7 listopada br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie dla instytucji i organizacji zajmującymi się działaniami...

Zamknij