ggg
ggg ggg

Kompletnie pijani kierowcy nie unikną odpowiedzialności. Na całe szczęście ich nieodpowiedzialne zachowanie nie doprowadziło do tragedii

Przed sądem stanie dwóch mieszkańców powiatu wyszkowskiego, którzy pomimo wypitego alkoholu postanowili wyruszyć na drogi nie zważając na to jak poważne stanowią zagrożenie. Teraz grozi im do 2 lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna. Policjanci apelują – nie ma przyzwolenia na jazdę na podwójnym gazie! Pijani kierowcy to ogromne zagrożenie bezpieczeństwa na naszych drogach. Nie bądźmy obojętni i reagujmy, gdy widzimy niepokojącą nas sytuację.

Pomimo policyjnych apeli i informacji o konsekwencjach związanych za jazdę po alkoholu, ciągle nie brakuje tych, do których żadne ostrzeżenia nie docierają. Praktycznie w każdym tygodniu, tylko na drogach powiatu wyszkowskiego, policjanci zatrzymują kolejnych nietrzeźwych kierowców. Dzieje się tak pomimo świadomości zagrożeń, jakie powodują pijani za kierownicą oraz konsekwencji prawnych. Każdy, kto siada za kierownicę samochodu będąc pod wpływem alkoholu, stanowi zagrożenie w ruchu drogowym. Aby takich przypadków było jak najmniej, policjanci każdego dnia kontrolują trzeźwość wielu kierowców. Dzięki między innymi takim działaniom, kolejni kierowcy „na podwójnym gazie„ zostają wyeliminowani z ruchu drogowego. Policjantom pomagają również świadkowie, którzy widząc jadący niezbyt równym torem pojazd, reagują. Wzywają służby bądź sami zatrzymują kierowców.

Tylko wczoraj z dróg powiatu wyszkowskiego zostało wyeliminowanych dwóch kompletnie pijanych kierowców. Pierwszy został zatrzymany do kontroli chwilę przed godziną 12 na ulicy Okrzei w Wyszkowie. O podejrzeniach, że za kierownicą nissana siedzi  prawdopodobnie nietrzeźwy mężczyzna, patrolujących rejon dzielnicowych powiadomił świadek. Funkcjonariusze natychmiast przerwali dalszą jazdę mieszkańcowi gminy Długosiodło. Przypuszczenia przypadkowego kierowcy były słuszne. Przeprowadzone badanie alkomatem wykazało w organizmie 55-latka z nissana, aż 3,2 promila alkoholu.

Brakiem wyobraźni i skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się również 56-latek z gminy Rząśnik. Jego nieprostolinijną jazdę  po godzinie 17 w miejscowości Dąbrowa przerwali policjanci Posterunku Policji w Somiance. Tym razem w organizmie mężczyzny było prawie 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Zatrzymani kierujący już stracili swoje prawa jazdy, a za popełnione przestępstwa poniosą konsekwencje przed sądem, który może ich skazać na dwa lata pozbawienia wolności oraz orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 lat. Każdy kierowca, który został zatrzymany za jazdę po alkoholu, musi liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.

Policjanci nieustannie apelują: Pijani kierowcy to realne zagrożenie na drogach. Są sprawcami wielu kolizji i wypadków, w tym również tych tragicznych w skutkach. Nie bądźmy obojętni! Reagujmy, gdy widzimy, że ktoś pod wpływem alkoholu zamierza wsiąść za kierownicę, informujmy policjantów, gdy widzimy podejrzany sposób jazdy kierowcy. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo na drogach naszego powiatu!

 

kom. Damian Wroczyński

64 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:

Zamknij