ggg

Kolejne pozyskane środki na przewozy autobusowe! Linia autobusowa Udrzyn-Brańszczyk-Wyszków wraca do kursowania już od 16 maja.

11 maja 2022 r. w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie przedstawiciele Powiatu Wyszkowskiego podpisali umowę na kwotę 323 tys. 568 zł na objęcie w 2022 roku dopłatą zadań organizatora transportu publicznego ze środków Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Umowę podpisali Starosta Powiatu Wyszkowskiego Jerzy Żukowski, Wicestarosta Leszek Marszał i Skarbnik Anna Anuszewska.

Podpisanie umowy jest odpowiedzią na wniosek Powiatu Wyszkowskiego z grudnia 2021 r. o objęcie dopłatą na 2022 rok ze środków funduszu zadań własnych w zakresie organizatora przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Powiat Wyszkowski otrzymał środki na wznowienie linii autobusowych na mocy nowelizacji ustawy o Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Dzięki zmianie przepisów Minister Infrastruktury dokonał ponownej analizy zaangażowania środków i na wniosek Wojewody Mazowieckiego, przesuwając pozostałe środki z innych województw, przydzielił dla województwa mazowieckiego dodatkowe 28 416 228,44 zł.
Już od poniedziałku, 16 maja 2022 r. na swoją trasę wraca linia 1435U 02 Udrzyn-Brańszczyk-Wyszków (przez Porębę, Budykierz). Linię uruchomiono na prośbę naszych mieszkańców i w porozumieniu z Gminą Brańszczyk, która na funkcjonowanie połączenia zarezerwowała środki finansowe w swoim budżecie. W ramach połączenia wykonywane będą 4 kursy dziennie (dwa
z Udrzyna i dwa z Wyszkowa) w dni powszednie (poza świętami, rozkład jazdy dostępny pod adresem: <a href=” http://www.bip.powiat-wyszkowski.pl/index.php?cmd=zawartosc&opt=pokaz&id=10108”>TUTAJ – kliknij by wyświetlić rzkład</a> ) Bilety, zarówno jednorazowe jak i miesięczne, będzie można kupić bezpośrednio u przewoźnika. Połączenie będzie objęte dofinansowaniem z FRPA.
Powiat Wyszkowski prowadzi obecnie rozmowy z samorządami gmin Somianka i Rząśnik w sprawie uruchomienia zawieszonych od stycznia 2022 r. linii 1435 03U Rząśnik – Wyszków (przez Komorowo) 1435 04U Wyszków – Somianka – Wyszków (przez Wolę Mystkowską, Kręgi), 1435 05U Wyszków – Somianka – Wyszków (przez Popowo Kościelne, Barcice) . Powiat zarezerwował środki finansowe w budżecie na rok 2022, które, przy założeniu współfinansowania kursów przez gminy
i Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych, pozwolą na funkcjonowanie dotychczas prowadzonych linii. W przypadku deklaracji chęci wspófinansowania przez Gminę Somianka i Gminę Rząśnik osiągniętego deficytu na ww. liniach, Powiat Wyszkowski niezwłocznie podejmie działania zmierzające do wyłonienia operatorów i uruchomienia linii ponownie. Należy nadmienić, że wartość wozokilometra w momencie składania wniosku do Wojewody nie przekraczała kwoty 5 zł. Obecnie ze względu na wzrost cen paliw, wartość wozokilometra proponowana przez potencjalnych operatorów wzrosła i niewykluczone, że wartość będzie nadal ulegać zmianie.
Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej jest państwowym funduszem celowym. Pozwala na dofinansowanie przywrócenia lokalnych połączeń autobusowych. Dzięki temu mieszkańcy, przede wszystkim z mniejszych miejscowości, będą mogli dotrzeć środkami transportu publicznego do pracy, szkół, placówek zdrowia i instytucji kultury.

/Starostwo Powiatowe w Wyszkowie/

110 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Przedstawiciele Samorządu Powiatu Węgrowskiego uczcili 87. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

12 maja przypada 87. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji Starosta Ewa Besztak i Wicestarosta Marek Renik wspólnie z...

Zamknij