ggg ggg ggg ggg

KOLEJNE MILIONY NA INWESTYCJE

Wywiad z burmistrzem Łochowa Robertem Gołaszewskim

strażnica OSP Łochów ul. Al.Węgrowska

KURIER W…: Gmina Łochów z ostatniego naboru Polskiego Ładu otrzymała 7 mln zł. Panie Burmistrzu jakie inwestycje powstaną z tych dotacji i jaki jest przewidywany czas ich realizacji ?

Burmistrz Robert Gołaszewski: Z drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych pozytywną ocenę uzyskały trzy wnioski, które złożyliśmy. Dzięki dofinansowaniu zrealizujemy pięć zadań inwestycyjnych. Wszystkie są dla nas bardzo ważne. Rozbudujemy i przeprowadzimy termomodernizację remizy OSP w Łochowie przy
Al. Węgrowskiej oraz budynku komunalnego przy ul. Fabrycznej 3. Jednostka z Łochowa jest doskonale zorganizowana. Ma najwięcej wyjazdów do akcji, a budynek niestety pozostawia wiele do życzenia. Cieszę się, że dzięki rządowym środkom z Polskiego Ładu za dwa lata będzie wyglądał zupełnie inaczej. Zrealizujemy kolejne marzenie strażaków i mieszkańców. Drugim zadaniem jest kapitalny remont budynku wielorodzinnego. Warunki tam obecnie panujące nie przystają do dzisiejszych standardów i wymagań. Żeby to zmienić wykonaliśmy dokumentację projektową i czekaliśmy na możliwość dofinansowania. Po modernizacji budynek będzie miał swoją kotłownię, a w mieszkaniach zostaną wybudowane łazienki i lokale będą podłączone do kanalizacji sanitarnej. Obydwa budynki zostaną też ocieplone i uzyskają nową elewację.

KURIER W…: Wiele gmin składało jako główne wnioski na budowę dróg. Czy Łochów poszedł też tym tropem?

Burmistrz Robert Gołaszewski: Tak. Pomimo tego, że każdego roku budujemy kilka odcinków drogowych, to potrzeb w tym zakresie mamy jeszcze bardzo dużo. W pierwszym naborze uzyskaliśmy dofinansowanie na budowę dwóch ulic w Gwizdałach, które obecnie już są realizowane. Obecnie dostaliśmy dotację na budowę dwóch dróg w Ostrówku. Wybudujemy drugą część ul. Zwycięstwa oraz ul. Leśną. Obydwie będą wykonane z nawierzchnią i zjazdami z kostki brukowej.

KURIER W…: W takim razie proszę powiedzieć jeszcze kilka zdań na temat piątej inwestycji, która niedługo powstanie w Łochowie.

Burmistrz Robert Gołaszewski: Od dawna w mieście mamy duże kłopoty ze zbyt małą ilością miejsc parkingowych. Kilka lat temu oddaliśmy do dyspozycji kierowców duży parking przy Al. Łochowskiej, ale samochodów ciągle przybywa i problem pozostaje. Teraz wybudujemy parking przy naszym ośrodku kultury i bibliotece. Dzięki temu uzyskamy 58 miejsc parkingowych, w tym 6 dla osób niepełnosprawnych. Jest on tam niezbędny ze względu na bliską lokalizację parku „Dębinka”, który cieszy się cały czas bardzo dużym zainteresowaniem.

KURIER W…: Czyli Polski Ład, to nie tylko tekturowe czeki odbierane w blasku fleszy, a konkretne środki na realizację zadań oczekiwanych przez społeczeństwo ?

Burmistrz Robert Gołaszewski: Gmina Łochów z rządowych środków tylko w ciągu ostatniego roku pozyskała 22,5 mln zł na inwestycje. To olbrzymia kwota, na niespotykaną do tej pory skalę. Parlamentarzystom, którzy od samego początku wspierali i wspierają Polski Ład, czyli senator Marii Koc i posłom: Maciejowi Górskiemu, Krzysztofowi Tchórzewskiemu i Danielowi Milewskiemu dziękowałem w imieniu mieszkańców przy okazji odbioru symbolicznych czeków. W ostatnią sobotę w trakcie konwencji Prawa i Sprawiedliwości, która odbyła się w Markach miałem możliwość osobiście podziękować za te środki Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Warto zaznaczyć, że w tych naborach, to samorządy wskazują swoje najważniejsze potrzeby. To bardzo ważne. Z pierwszego naboru Programu Inwestycji Strategicznych otrzymaliśmy 11,5 mln zł na rozbudowę oczyszczalni i budowę dróg. Później kolejne 3,1 mln zł w ramach subwencji rozwojowej na inwestycje związane z gospodarką ściekową. 887 tys. zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i teraz ponad 7 mln na wspomniane zadania. Pomimo niezwykle trudnej sytuacji zewnętrznej spowodowanej wcześniej koronawirusem, a teraz wojną w Ukrainie jestem pewien, że samorządy bardzo dobrze wykorzystają przyznane bezzwrotne dotacje, bo mają w tym zakresie bardzo duże doświadczenie.

Dziękuje za rozmowę Janina Czerwińska

695 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczyste otwarcie drogi w miejscowości Zarzetka oraz obchody jubileusz 75-lecia jednostki OSP Zalesie

3 czerwca 2022 r. w Gminie Sadowne odbyło się uroczyste otwarcie drogi w miejscowości Zarzetka. Oddanie drogi i przecięcie wstęgi...

Zamknij