ggg

Kolejarze Ruchu Społecznego NSZZ „Solidarność” Lokomotywowni Tłuszcz spotkali się po latach

30 września 2016 r. odbyło się uroczyste spotkanie integracyjne zorganizowane przez wspólnotę emerytowanych kolejarzy Ruchu Społecznego NSZZ „Solidarność” lat 80 Lokomotywowni Tłuszcz.

DSCF6387

Kilkudziesięciu emerytowanych kolejarzy swoje spotkanie po latach świętowało w Centrum Konferencyjno – Bankietowym „Batory” w Tłuszczu wraz z wyjątkowymi gośćmi. Patronat Honorowy nad Uroczystym Spotkaniem Integracyjnym objął Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Prowadzący uroczystość Waldemar Sobczak witał serdecznie: wicemarszałka Senatu RP Marię Koc, posła na Sejm RP Piotra Uścińskiego, radną Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marzenę Małek, prezesa Zarządu PKP „Intercity” Marka Chraniuka – długoletniego członka NSZZ „S”, dyrektora Departamentu Wsparcia Krajowego ARiMRR w Warszawie Annę Król, ks. kan. Dariusza Skwarskiego – proboszcza Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu, doradcę ministra Henryka Kowalczyka – Bartosza Niściora, przewodniczącego Rady Lokalnej Grupy Działania „Równiny Wołomińskiej” Tomasza Czarnogórskiego i jednocześnie radnego Rady Powiatu w Wołominie, prezesa Zarządu Lokalnej Grupy Działania „Równiny Wołomińskiej” Rafała Rozparę, burmistrza Łochowa Roberta Gołaszewskiego, prezesa Zarządu Spółki Przedsiębiorstwa Zaopatrzenia Szkół „CEZAS” w Warszawie Ireneusza Kuleszę, Romana i Lidię Urynowicz reprezentantów firmy Person, Jerzego Abramczyka – właściciela i zarazem dyrektora Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego Tartak Import-Eksport, radnego Rady Powiatu w Wołominie Roberta Szydlika – kierownika placówki terenowej KRUS w Wołominie, przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze Oddział Wołomin Józefa Radzio, przewodniczącego Koła NSZZ „Solidarność” Koleje Mazowieckie w Tłuszczu Edwarda Wydryszka, działacza Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” FSO ZZN Marka Tautera – osobę, która w dniu 13 grudnia 1980 została internowana, a po latach odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski nadanym mu przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Barbarę Rozenek – przewodniczącą KZ NSZZ „S” w latach 90 Stacji Tłuszcz, głównego Patrona Medialnego tygodnik „Kurier W” – redaktor naczelną Ninę Czerwińską, współpracowników ze struktur PiS w Wyszkowie.
„Szanowni Państwo, drogie koleżanki i koledzy, członkowie i sympatycy NSZZ „Solidarność”, pracownicy PKP Lokomotywowni Tłuszcz i Węzła PKP w Tłuszczu, Zaproszeni Goście. Witam wszystkich Państwa bardzo serdecznie, tym bardziej, że wielu z nas nie widziało się od wielu lat. Jest, więc nasze dzisiejsze spotkanie powrotem do źródeł, które – jak dziś widzimy – wydały trwałe owoce. Nasza Ojczyzna się zmienia i chyba każdy z nas może czuć dumę, że miał w tym dziele swój niewielki wkład. To także dzięki nam, kolejarskiej „Solidarności”, dokonała się w Polsce zmiana roku 1989, a mam nadzieję, że także obecna… dobra zmiana.” – zwracał się do zebranych Waldemar Sobczak.
Następnie poprosił o uczczenie pamięci minutą ciszy te osoby, których już z nimi nie będzie, a w latach 80. współpracowali z nimi. Jednak pozostaną w pamięci kolegów i koleżanek m.in.: śp. Czesław Długołęcki, śp. Wiesław Przywoźny, śp. Janusz Witkowski, śp. Janusz Białek, śp. Jan Bylak, śp. Tadeusz Rzempołuch, śp. Marian Jezierski, śp. Ryszard Bakłanow, śp. Henryk Kopacz.
Prowadzący podziękował wszystkim za przybycie, a szczególnie sponsorom Uroczystego Spotkania Integracyjnego Ruchu Społecznego NSZZ „Solidarności” lat 80.: LGD Równinie Wołomińskiej, Agencji Reklamowej Peterson, PPHU Tartak Import- Eksport i AK Finanse – kredyty bankowe.
Uczestnicy spotkania wysłuchali historii ruchu „Solidarność” Pracowników Lokomotywowni Tłuszcz – obok zamieszczamy ten rys historyczny, przybliżający nam te szczególne lata i ludzi walczących o zmiany.
Z wieloma ciepłymi słowami i wyrazami szacunku zwrócili się zaproszeni goście: wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, poseł Piotr Uściński, przewodniczący Rady LGD Tomasz Czarnogórski.
„Takie spotkania są bardzo inspirujące i piękne. Żywię ogromny szacunek do działaczy NSZZ „Solidarność” – to on przyniósł zmiany i państwa bezkompromisowość, państwa odwaga… Był to wielki, wspaniały ruch społeczny, który potrafił połączyć Polaków, tak różnych Polaków, i który potrafił zjednoczyć Polaków” – podkreślała wicemarszałek Maria Koc. Z kolei poseł Piotr Uściński wspominał pierwsze spotkania z Waldemarem Sobczakiem i samorządowcami z Tłuszcza m.in. Tomaszem Czarnogórskim. Wrócił do czasów działania „Solidarności” i podkreślał, jak było trudno, ale im udało się pokonać przeciwności. „Koniec komuny, to nie koniec Solidarności” – mówił i dziękował za dzisiejszą działalność np. wniosek i zbieranie podpisów dot. wprowadzenia wolnych od handlu niedziel. O inicjowaniu i zasługach Waldemara Sobczaka w powstaniu Lokalnej Grupy Działania przypomniał Tomasz Czarnogórski. LGD to wsparcie dla 12 gmin, to „…wprowadzenie polityki historycznej nie tylko materialnej, ale też tej komponenty duchowej”, dlatego też uważa, że mają dług, jako Stowarzyszenie i tym bardziej powinni wspierać spotkania takie jak obecne.
Ks. proboszcz Dariusz Skwarski odmówił modlitwę i podzielił się swoimi odczuciami w związku z chwalebną postawą organizatorów podtrzymujących więzi i wspólnotę.
Po części oficjalnej odbył się uroczysty obiad, podczas którego w bardziej swobodnej atmosferze toczono przyjacielskie rozmowy, wspominano czasy walki o niezależność oraz dzielono się informacjami i historiami o codziennym życiu.
/Janina Czerwińska/

Galeria Zdjęć

2 468 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
XIX „Rally Wyszków”

1 i 2 października 2016 r. przez Wyszków przejechali uczestniczy XIX rajdu samochodowego „Rally Wyszków” o Puchar Burmistrza Wyszkowa. Jak...

Zamknij