ggg ggg ggg

Kobyłka coraz bliżej własnej Stacji Uzdatniania Wody

W ubiegłą środę, 24 stycznia PGK Kobyłka uzyskało pozwolenie na budowę Stacji Uzdatniania Wody u zbiegu ulic: Wygonowej i Kordeckiego. Jak poinformowała Burmistrz Kobyłki Edyta Zbieć, przetarg na budowę kobyłkowskiej SUW ogłoszony zostanie już w lutym br. Inwestycja zrealizowana zostanie w innowacyjnej technologii modułowej.

Trwające od pięciu lat działania zmierzające do budowy Stacji Uzdatniania Wody „Wygonowa” w Kobyłce nareszcie wkraczają w fazę realizacji.
W ubiegłym tygodniu, oczekiwaną przez mieszkańców, dobrą informacją w tej sprawie podzieliła się za pośrednictwem mediów społecznościowych Burmistrz Kobyłki Edyta Zbieć:
„Będzie Stacja Uzdatniania Wody w Kobyłce. Prezes PGK Kobyłka Sebastian Budziszewski poinformował, że uzyskał pozwolenie na budowę Stacji Uzdatniania Wody. To milowy krok w historii rozwoju Kobyłki, będący konsekwentnym realizowaniem pomysłu i konkretnego planu na to, żeby zapewnić dostawy wody w wymaganej ilości i przy wymaganym ciśnieniu.
W długofalowej perspektywie SUW jest gwarantem bezpieczeństwa i komfortu wodno-kanalizacyjnego naszego Miasta. Będziemy budować SUW w technologii modułowej u zbiegu ulic Wygonowej i Kordeckiego. Przetarg na budowę planujemy ogłosić w lutym br.” – podkreśliła Burmistrz Edyta Zbieć.
Projekt zakłada budowę budynku stacji w technologii modułowej, która będzie składała się z następujących części: hali filtrów do uzdatniania wody, hali garażowo-magazynowej oraz części administracyjnej. Łączna powierzchni całego obiektu to ponad 900m². Maksymalna wydajność ujęcia wody wyniesie 200 m³/h; powstaną 2 zbiorniki retencyjne, każdy o pojemności 1000 m³. Zasilanie obiektu SUW odbywać się będzie z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.
Burmistrz Kobyłki zwraca uwagę, że „w kilkudziesięcioletniej historii miasta problem zaopatrzenia w wodę, nie został nigdy uregulowany. W poprzednich kadencjach brakowało strategii. Nie nadążano za rozbudowującą się Kobyłką, nikt nie spowodował, żeby tak dynamicznie rozwijające się miasto miało swoje ujęcie wody.
Jak wspomina prof. Oskar Czarnik w książce „Kobyłka i okolice (…)” – w 1991 roku na ulicy Wygonowej zostały zrobione dwa odwierty, co oznaczało, że już wtedy ktoś strategicznie rozumiał rozwój miasta. Jednak odwierty nie były nigdy eksploatowane i po latach okazały się niedrożne. Obecna spółka PGK wykonała już dwa odwierty głębinowe (o głębokości prawie 60 m i odległości od siebie 220 m) przy ul. Wygonowej. Pracujemy nad możliwością wykonania trzeciego odwiertu. Opracowano także dokumentację hydrogeologiczną, która umożliwiła uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na eksploatację ujęcia. Badania wykazały doskonałą jakość wody. Kolejnym dużym krokiem, który niedługo wykonamy dzięki uzyskanemu pozwoleniu na budowę, to wybudowanie Stacji Uzdatniania Wody. Jej zadaniem będzie uzdatnienie wód gruntowych – po latach uzależnienia od obcych ujęć będziemy mieć dostęp do własnej wody. O tym, jak to jest ważne przypominamy sobie zwykle w okresie letnim, kiedy wody w naszych kranach zaczyna brakować. Inny przykład negatywnych skutków uzależnienia – ostatnie podwyżki ceny wody, podyktowane wzrostem cen za metr sześcienny wody, (która wynika z polityki PWiK Wołomin). Chcemy uniknąć takich nieprzewidzianych sytuacji. Dlatego dążymy do niezależności.
Naszym celem jest zabezpieczyć miasto w dobrej jakości wodę o odpowiednim ciśnieniu, szczególnie w okresach suszy i bardzo dużych rozbiorów wody, odczuwalnych głównie w części północnej Kobyłki. I ten plan realizujemy” – zapewnia Burmistrz Edyta Zbieć.

/opr. KW;
źródło: UM Kobyłka/

702 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Alarm przeciwpowodziowy
dla gmin: Dąbrówka i Radzymin

W ubiegły piątek, 26 stycznia Starosta Wołomiński Adam Lubiak wydał zarządzenie o ogłoszeniu stanu alarmu powodziowego dla Gmin: Dąbrówka i...

Zamknij