ggg ggg ggg

Jubileuszowy festiwal sołectw Zalewu Zegrzyńskiego…

Smacznie, swojsko, atrakcyjnie – tak w skrócie można powiedzieć o bardzo udanym, piątym Festiwalu Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw Zalewu Zegrzyńskiego pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego, który w sobotę, 6 września po raz pierwszy odbył się na terenie gminy Radzymin, w Wolicy nad Rządzą.

1 SONY DSC

Tegoroczna edycja tej wspaniałej imprezy regionalnej, która już od pięciu lat integruje i promuje gminy wchodzące w skład LGD „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego”, nieprzypadkowo odbyła się na terenie gminy Radzymin. Przed rokiem festiwalowe grand prix zdobyło położone w obrębie Starych Załubic sołectwo Wolica, a zgodnie z obowiązującą zasadą to zwycięzca jest gospodarzem kolejnego festiwalu.
Wobec powyższego, w tym roku zaszczytną rolę gospodarzy pełnili: prezes LGD pan Edward Trojanowski, burmistrz Radzymina pan Zbigniew Piotrowski oraz sołtys Wolicy pani Katarzyna Stokowska wraz z mieszkańcami. O tym, jak ważne było to wydarzenie dla lokalnej społeczności niech świadczy fakt, że w Wolicy zawiązał się nawet specjalny komitet organizacyjny, złożony z aktywnych i zaangażowanych mieszkańców, który od początku wspomagał Gminę Radzymin w przygotowaniu tak dużej imprezy. Partnerami przy realizacji festiwalu były też gminy członkowskie LGD, a także Starostwo Powiatowe w Legionowie. I trzeba przyznać, że wszystko zostało dopięte na przysłowiowy ostatni guzik. Dopisała nawet pogoda. Wzorem ubiegłych lat, do festiwalowej rywalizacji przystąpiło siedem sołectw reprezentujących siedem gmin zrzeszonych w Lokalnej Grupie Działania Związku Stowarzyszeń „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego”. Były to: sołectwo Dąbrówka (Gmina Dąbrówka), sołectwo Jabłonna (Gmina Jabłonna), sołectwo Wólka Radzymińska (Gmina Nieporęt), sołectwo Stare Załubice/Wolica (Gmina Radzymin), sołectwo Jadwisin (Gmina Serock), sołectwo Wola Mystkowska (Gmina Somianka) oraz sołectwo Krubin (Gmina Wieliszew), które rywalizowały ze sobą w trzech kategoriach: prezentacja stoiska, smaki i kuchnia regionalna, a także występ sceniczny.
Wszystkie sołectwa oceniane były przez trzy odrębne kapituły w trzech kategoriach konkursowych, a także przez licznie zgromadzoną publiczność, która w namiocie LGD mogła oddawać głosy na swojego faworyta. W ramach „Prezentacji stoiska” jury oceniało m.in. aktywność mieszkańców wykorzystującą lokalne surowce i zasoby przyrodnicze; usługi gastronomiczne, hotelarskie, agroturystyczne. Ocenie w tej kategorii podlegała również ogólna estetyka stoiska. W kategorii „Smaki, kuchnia regionalna” oceniano różnorodność potraw, wypieków i napojów.
Stoły sołectw uginały się zatem od przepysznych wyrobów kulinarnych oraz mających ogromne powodzenie wśród odwiedzających nalewek. Dużym zainteresowaniem cieszyły się „Występy sceniczne”, w ramach których sołectwa przedstawiały swój dorobek artystyczny, dotychczasowe osiągnięcia lub historię miejscowości.

SONY DSC 4
Wszystkich odwiedzających witały pięknie udekorowane stoiska poszczególnych sołectw. Można było na nich obejrzeć wyroby lokalnego rękodzieła z motywami ludowymi, obejrzeć prezentacje multimedialne, otrzymać ciekawe gadżety. Zwiedzający mogli też zasięgnąć informacji o poszczególnych sołectwach, Lokalnej Grupie Działania „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego”, a także wziąć udział w konkursach dla publiczności. Atrakcji więc nie brakowało. Podobnie zresztą jak zainteresowanych, wśród których dostrzec można było takie osobistości jak m.in.: poseł Zenon Durka, Krzysztof Król – Doradca Prezydenta RP ds. społeczeństwa informacyjnego oraz edukacji publicznej, Krzysztof Wójcik – z Biura Projektów Programowych Kancelarii Prezydenta RP, Marzena Cieślak – Naczelnik Wydziału Leader w Departamencie Działań Delegowanych ARiMR, Izabela Siander – Pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, Jolanta Perkowska – Naczelnik Wydziału Obszarów Zależnych od Rybactwa Oś 4 Departament Rybołówstwa Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Dariusz Goszczyński – Zastępca Dyrektora Departamentu Promocji i Komunikacji w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Radosław Rybicki – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego (DRROW UMWM), Piotr Łukasik – Kierownik Wydziału Leader (DRROW UMWM), Krzysztof Cienkowski – Kierownik Wydziału Wdrażania Programów Unijnych dla Rolnictwa (DRROW UMWM), Piotr Marzec – Kierownik Biura ds. obsługi Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich UMWM, Janusz Kubicki – Członek Zarządu Powiatu Legionowskiego oraz Członek Rady LGD „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego” oraz starostowie, burmistrzowie i wójtowie gmin członkowskich LGD.

5 6
Podczas części oficjalnej głos zabrał pan Radosław Rybicki – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów UMWM, który dziękując za zaproszenie i inicjatywę, jaką jest Festiwal Sołectw podkreślił – jest to ogromny wysiłek wszystkich zaangażowanych w organizację tej imprezy osób, a także możliwość ukazania bogactwa kryjącego się w sołectwach leżących na obszarze LGD. Tuż po nim głos zabrał pan Krzysztof Król – Doradca Prezydenta RP, który w podziękowaniu za udział w festiwalu wręczył każdemu z sołectw prestiżowe statuetki sygnowane przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Jubileuszowa edycja festiwalu stała się okazją do wręczenia kolejnych podziękowań i wyróżnień. Na scenie pojawił się Prezes Zarządu LGD pan Edward Trojanowski, który oficjalnie podziękował uczestnikom III edycji Festiwalu Piosenki Ranczerskiej „Wilkowyjce”, zespołom: Młodzież 50+ ze Stanisławowa Drugiego oraz Kantado Koro pod dyrekcją pani Katarzyny Ignaciuk ze Skrzeszewa, który po gromkich brawach zaprezentował się przed publicznością. (Młodzież wspaniale rozbawiła tłum widzów oczekujących na ogłoszenie oficjalnych wyników konkursu). Następnie na scenie pojawiły się przebojowe „Józefinki” – laureatki II miejsca w ogólnopolskim konkursie WILKOWYJCE 2013, laureatki Festiwalu w 2011 roku oraz uczestniczki tegorocznych Targów Agrotravel 2014 na Mazowieckiej Scenie Kultury, które tańcem i śpiewem oczarowały publiczność.
W trakcie, gdy Kapituła konkursu obradowała nad ostateczną oceną sołectw, a w stoisku Lokalnej Grupy Działania zliczano głosy oddane przez publiczność, pracownicy LGD wylosowali trzy osoby, które wzięły udział w mini konkursie wiedzy o Lokalnej Grupie Działania. Szczęśliwcami, który otrzymali torby pełne upominków okazali się: Mateusz Sierawski, Barbara Suchecka, Jadwiga Skwara. Dzięki wsparciu lokalnych firm i organizacji, osoby z publiczności biorące udział w głosowaniu dla publiczności, zostały także obdarowane specjalnymi voucherami do lokalnych salonów piękności, do Hotelu Windsor, na rejsy widokowe po Zalewie Zegrzyńskim oraz skansenu w Kuligowie.
Kolejnym ważnym punktem oficjalnej części programu było uroczyste wręczenie odznaki honorowej „Zasłużony dla rolnictwa”, którą minister Marek Sawicki wyróżnił pana Edwarda Trojanowskiego. Prezes LGD odebrał zaszczytne odznaczenie z rąk pana Dariusza Goszczyńskiego.

12
Następnie wręczono dyplomy i statuetki Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla osób, które efektywnie działają na rzecz społeczności wiejskich. Wyróżnione, aktywne osoby z naszego terenu to: Zygmunt Kowalczyk, Agnieszka Powała, Dariusz Skrzydlewski, Izabella Rządzińska, Grażyna Trzaskoma, Janusz Prokopczyk, Paulina Sieńkowska.
Ostatnim akcentem festiwalowej uroczystości było ogłoszenie przez Kapitułę wyników konkursu. Festiwalowe wyróżnienie otrzymało sołectwo Dąbrówka, otrzymując gromkie brawa oraz nagrody rzeczowe. W kategorii występ sceniczny pierwsze miejsce uzyskała Jabłonna. Z kolei, niekwestionowanym faworytem publiczności okazało się sołectwo Stare Załubice/Wolica, które otrzymało największą ilość głosów!
Natomiast, nagroda grand prix V Festiwalu Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw przypadła sołectwu Jadwisin. Reprezentanci gminy Serock okazali się najlepsi w kategoriach: prezentacja stoiska i wyroby kulinarne i tym samym otrzymali nie tylko regulaminowe nagrody, ale też specjalną statuetkę dla Laureata Festiwalu ufundowaną przez posła Zenona Durkę. Zwycięstwo Jadwisina oznacza oczywiście, że tam odbędzie się przyszłoroczny festiwal.
Gratulując laureatom i wszystkim uczestnikom tegorocznej imprezy należy również pogratulować organizatorom. Festiwal pokazał prawdziwe bogactwo naszych wsi, które stanowią utalentowani i kreatywni ludzie pielęgnujący kulturę i tradycję. A kultywowanie naszych pięknych, ludowych zwyczajów w formie tak integracyjnego przedsięwzięcia, jakim jest doroczny Festiwal, stanowi nieoceniony wkład w rozwój kapitału społecznego oraz budowanie tożsamości regionalnej i lokalnej.
/opr. Rafał S. Lewandowski/

7 SONY DSC 9 10 11 SONY DSC SONY DSC 15 16 SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

4 024 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pięknieje i bogaci się Łochów

Z myślą o mieszkańcach świetny gospodarz, jakim jest od lat burmistrz Marian Dzięcioł, oddaje kolejne inwestycje. Tak było również w...

Zamknij