ggg ggg ggg

Jarmark Gwizdalański – muzyka, tradycja i rękodzieło w sercu Mazowsza

17 maja 2025 roku miejscowość Gwizdały ponownie stała się centrum kultury ludowej, muzyki i rękodzieła. Wszystko za sprawą Jarmarku Gwizdalańskiego – wydarzenia, które łączy tradycję z nowoczesnością, lokalność z międzynarodowym zasięgiem.

Jarmark rozpoczął się o godzinie 12:30 rejestracją uczestników. O 13:00 ruszyła jedna z najbardziej unikatowych części programu – I Międzynarodowy Konkurs Gry na Aerofonach, w ramach którego uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach: instrumentów pasterskich (ligawki, bazuny, trąbity) oraz gwizdków, fletów i piszczałek.
Laureaci w kategorii instrumentów pasterskich:
Mateusz Zalewski (I miejsce), Jarosław Zalewski i Izabela Kaczmarska (II miejsce), Milan Roob (III miejsce), Piotr Kamiński i Piotr Godlewski (wyróżnienia).
Laureaci w kategorii gwizdków, fletów i piszczałek:
Lubov Parićka (I miejsce), Millan Roob (II miejsce), Roman Brochocki i Andrzej Zambrowski (III miejsce).
Wśród najmłodszych uczestników znaleźli się: Hania Kaczmarska (niespełna pięcioletnia), Cezary Niedziółka, Kuba Muciński.
Jurorzy konkursu: Martin Brxa (Słowacja, partner wydarzenia), dr Ewelina Grygiel (etnomuzykolog, absolwentka Muzykologii oraz Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM), Andrzej Olton (muzyk ludowy).
Oficjalne otwarcie Jarmarku nastąpiło o godzinie 15:00. Scenę przejął lokalny zespół Gwizdalanki, który od ponad dekady kultywuje pieśni i tradycje ludowe regionu.
W bloku dziecięcym wystąpili: Alicja Żebrowska i Wiktoria Falba (Jesienią z repertuaru Sanah i zespołu Mazowsze), Hanna Gajewska (W moim ogródeczku), Maria Łukaszyk (Czerwone jagody). Dzieci zostały przygotowane przez
instruktorki: Katarzynę Piątkowską i Zuzannę Telakowiec z Ogniska Muzycznego i Kół Zainteresowań MiGOK
Łochów.
W ramach Jarmarku odbył się wernisaż artystów uczestniczących w plenerze ceramiczno-rzeźbiarskim, którego finałem było właśnie to wydarzenie. Plener rozpoczął się 10 maja, a jego efektem były wspaniałe gwizdki oraz naczynia ceramiczne, które wzbogaciły kolekcję Muzeum Gwizdka.
Podczas Jarmarku zaprezentowano specjalną wystawę tych prac, którą można było oglądać w siedzibie muzeum. Niektóre z wykonanych gwizdków trafiły również do gości jako wyjątkowe pamiątki i dowód uznania dla ich obecności oraz wsparcia.
Wśród twórców projektu z programu Synergie znaleźli się m.in. ceramicy: Roman Kuzelyak (kustosz Muzeum Gwizdka), Olha Jeremiuk (Ukraina, Kuta), Tetiana Bereziuk (Ukraina, Kuta), Zdzisław Nowak (Polska, Miedziana Góra), Adam Murach (Polska, Płoszyce), Aleksander Kuzelyak (Polska/Ukraina) oraz rzeźbiarze: Aleksandra Kus (Polska, Łódź), Piotr Jakubowski (Polska, Prabuty).
Zaproszeni zostali też rzeźbiarze z innych inicjatyw: Marcin Różycki (Polska, Radom), Piotr Gajewski (Polska, Kupce), Olena Kovpak (Ukraina, Charków).
Rzeźby powstałe w miejscowości Ocięte zostaną rozmieszczone w różnych lokalizacjach na terenie gminy Łochów.
Równolegle w Muzeum Gwizdka trwały otwarte warsztaty ceramiczne i pokazy na kole garncarskim, które przyciągały rodziny i pasjonatów rzemiosła. Po wernisażu publiczność została zaproszona na pokaz wyjmowania ceramiki z pieca ceramicznego, który został wykonany specjalnie na Jarmark Gwizdalański.
Publiczność też mogła obejrzeć spektakl „Wesele” Teatru Makata, który odbył się na boisku szkolnym.
Wieczorna część Jarmarku była wyjątkowo różnorodna.
Na scenie wystąpili:
Słoneczna Struna z Kosiva (Ukraina), Chór „Łocho ho!” z Łochowa, Kapela sChodowa, Bacovské Trio (Słowacja).
Kulminacyjnym momentem był występ Orkiestry Tanecznej Bonanza – warszawskiego zespołu grającego polki, fokstroty i oberki w stylu retro, który porwał publiczność do tańca.
Podczas ogłoszenia wyników konkursu, juror Martin Brxa dał mistrzowski pokaz gry na trąbicie, przybliżając publiczności ducha słowackiego folkloru.
Na Jarmarku można było również podziwiać rękodzieło lokalnych artystów: ceramikę, ligawki, biżuterię, pokaz wybijania monet i inne wyroby rzemieślnicze.

Jarmark został dofinansowany ze środków Ministra
Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Synergie”.
Główni partnerzy wydarzenia: Martin Brxa (Słowacja), Mazowsze – Serce Polski.
Patronat medialny: Katolickie Radio Podlasie.
Patronat prasowy: Kurier W.
Organizatorzy: Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie, Muzeum Gwizdka.
Patronat honorowy: Powiat Węgrowski, Gmina Łochów.
Podziękowania za pomoc w realizacji wydarzenia należą się: Sołectwu Gwizdały, zespołowi Gwizdalanki, KGW „Wysokie Obroty”, OSP w Gwizdałach, Szkole Podstawowej im. W. Witosa, SPZOZ w Węgrowie, wolontariuszom Krystynie Powierży i Zygmuntowi Tońskiemu, a także wszystkim artystom i lokalnym społecznikom.
Jarmark Gwizdalański 2025 udowodnił, że tradycja może być nie tylko pielęgnowana, ale i żywa – obecna w pieśniach, tańcu, rękodziele i radości wspólnego świętowania.
/Aneta Kowalczyk; fot. KW, MiGOK/

60 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Plenerowa premiera spektaklu „Wesele – Musical Chłopski”

Plenerową premierę spektaklu „Wesele – Musical Chłopski” w reżyserii Wiktora Wiktorczyka, wystawioną przez Teatr Plastyczny Makata w Gwizdałach w dniu...

Zamknij