ggg ggg

Jak współczesność splata się z historią, czyli inscenizacja ślubu Marii Ostrowskiej z rotmistrzem Witoldem Pileckim

8 maja 2016 r. w Ostrowi Mazowieckiej mieliśmy możliwość uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu. Przywołano i odtworzono moment z przeszłości znanych i ważnych dla miasta osób. Miasto Ostrów Mazowiecka w formie bardzo atrakcyjnej przygotowało „Upamiętnienie Ślubu Pileckich” w 85. rocznicę tego wydarzenia. Rotmistrz Witold Pilecki oraz Maria Ostrowska pobrali się 7 kwietnia 1931 roku w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej.

 

DSCF9001

 

 

Organizator – Miasto Ostrów Mazowiecka wraz z mieszkańcami wspólnie stworzyli nietypowe obchody historyczne, które rozpoczęły się na kilka dni przed głównym wydarzeniem, jakim była inscenizacja ślubu i wesela. Tak naprawdę zaczęło się wiele lat wcześniej, gdy okazało się, że w Ostrowi nie ma miejsca, aby gromadzić i przechowywać materialne ślady przeszłości miasta i mieszkańców. Nie trzeba powtarzać, że naród bez historii nie potrafi zachować swojej tożsamości. To dzięki kultywowaniu swojej historii szczycimy się dziś chrztem Polski, który odbył się 1050 lat temu. Wracając do współczesności, w ubiegłym roku zrodził się pomysł na stworzenie Muzeum Dom Rodziny Pileckich w rodzinnym domu Marii Pileckiej położonego opodal Grodu i ogródka jordanowskiego.
Rotmistrz Witold Pilecki, oficer, zasłużony w wojnie polsko – bolszewickiej, jeden z największych bohaterów II wojny światowej, żołnierz niezłomny – oficer rezerwy Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, oficer Komendy Głównej AK. Dobrowolnie dał się schwytać podczas łapanki na Żoliborzu i dostał się do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Zbierał oraz przekazywał na Zachód informacje o zbrodniach nazistów i zasłynął z tzw. raportów Pileckiego. Po prawie trzyletnim pobycie w Oświęcimiu był głównym organizatorem ruchu oporu, wraz z dwoma współwięźniami uciekł z obozu. Po wojnie podczas pokazowego procesu został oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej 15 marca 1948 r. na karę śmierci, a następnie zamordowany 25 maja w więzieniu mokotowskim w Warszawie. 1 października 1990 roku wyrok w sprawie Witolda Pileckiego oraz pozostałych zasądzonych wraz z nim został unieważniony przez Wojskowy Sąd Najwyższy.
Maria Ostrowska – znana i ceniona nauczycielka siedmioletniej szkoły we wsi Krupka koło Lidy, prowadziła społecznie Koło Młodzieży i Koło Gospodyń Wiejskich. Była jedyną osobą w rodzinie, która odważyła się nosić żywność dla więzionego w gestapo brata. Zaopiekowała się również dziećmi siostry, którą naziści aresztowali za działalność jej synów w AK. Jako wdowy po „wrogu ludu” nie chciano jej dać pracy. Później wyjechała i od 1950 r. pracowała w Warszawie zajmując się wychowankami ogniska Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Ulicy na Pradze prowadzonego przez „dziadka” Kazimierza Lisieckiego (oficjalnie zatrudniona jako intendentka). Zmarła w 2006 roku.
Rada Miasta na wniosek burmistrza Jerzego Bauera uchwaliła powołanie muzeum, zaakceptowała wykupienie domu i przyjęła statut placówki. Upamiętnienie ślubu Pileckich było pomyślane, jako główne wydarzenie szeregu wcześniejszych w trakcie Majówki w stylu XX-lecia międzywojennego. W piątek, 6 maja w klubie muzycznym Vinyl podczas Wieczoru Kawalerskiego śpiewano utwory patriotyczne z lat dwudziestych i trzydziestych, w sobotę,7 maja w hali MOSiR odbył się pokaz mody nawiązujący do epoki.
Konkurs skierowany jest do wszystkich osób zainteresowanych tym tematem, ale szczególnie do młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich. Młodzież z ostrowskich szkół 12 kwietnia uczestniczyła w warsztatach kostiumograficznych, których tematem przewodnim była moda dwudziestolecia międzywojennego. Odbyła się gala, a wybrane osoby wzięły udział w orszaku ślubnym pary Pileckich.

 

DSCF4079

 

 

Tego samego dnia w sali kinowej zagrał zespół CONTRA MUNDUM w koncercie „Cześć i chwała bohaterom”. Równie bogaty był program głównych obchodów w niedzielę, 8 maja. Uroczystość rozpoczęto w kościele pw. Wniebowzięcia NMP o godz. 14.30, gdzie odprawiona została Msza Święta za Marię i Witolda Pileckich, której przewodniczył ks. bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej. W rolę pary młodej wcielili się aktorzy, którzy zagrali w filmie „Pilecki” – Marcin Kwaśny i Małgorzata Kowalska.

Po nabożeństwie została odsłonięta tablica upamiętniająca zawarcie związku małżeńskiego przez Państwa Pileckich. Tablicę o treści: „W tym kościele 7 kwietnia 1931 r. Maria Ostrowska rodowita ostrowianka i rotmistrz Witold Pilecki żołnierz Polskiego Powstania Podziemnego, Bohater Narodowy, Ochotnik do Auschwitz, zawarli związek małżeński. W 85 rocznicę wydarzenia mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej, 8 maja 2016 r.” odsłonili członkowie rodziny: Andrzej Pilecki – syn Marii, Marek Ostrowski, siostrzeniec prof. Edward Radwański z żoną Anną. W uroczystości udział wzięli m.in.: minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wiceminister Magdalena Gawin, minister szef komisji stałych Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Odbyły się okolicznościowe przemówienia gości oraz burmistrza Jerzego Bauera. Głos zabrał syn Marii – Andrzej Pilecki, a następnie Bogusław Homicki – wychowanek z warszawskiego ogniska, który przedstawił szczegółowe informacje na temat Marii Pileckiej. Wysłuchano również nietypowego chóru i niezwykłej pieśni „Grzeszni, senni”. Po wyjściu z kościoła „Młodej Pary” w tradycyjnym szpalerze z szabel prezentowanych przez grupę rekonstrukcyjną, orszak weselny za bryczką z „Młodą Parą” i rodziną, przeszedł ulicami miasta pod Ratusz, gdzie wykonano pamiątkowe, wspólne zdjęcie oraz dalej ulicami miasta do Ogródka Jordanowskiego.
Po przybyciu przed Dom Rodziny Pileckich odbyła się bardzo ważna chwila. Minister Piotr Gliński podpisał list intencyjny ws. współprowadzenia i współfinansowania wraz z miastem ,,Muzeum – Domu Rodziny Pileckich”. Ze strony miasta podpisał dokument burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Bauer. Spotkanie było również okazją do uhonorowania odznaczeniami resortowymi przez ministra Piotra Glińskiego osób zasłużonych dla kultury. Odznaczenie „Zasłużony dla kultury Polskiej” otrzymali: Ryszard Ejchelkraut oraz Jerzy Bauer, który odebrał odznaczenia z rąk Ministra.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości odbyła się inscenizacja wesela rotmistrza Pileckiego pod drewnianymi chatami Grodu Książąt Mazowieckich, gdzie serwowano napoje i potrawy z okresu międzywojennego, a do tańca zapraszała Warszawska Kapela z Targówka. Uczestnictwo w plenerowym weselu oficera, poznawanie zwyczajów weselnych z okresu dwudziestoletnia międzywojennego, obecność par w strojach z epoki, ułanów, rekonstruktorów, aktorów stworzyła niepowtarzalną atmosferę. Całość imprezy zakończyły pokazy ułańskie przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne przy hali na ul. H. Trębickiego.
Wydarzenie zorganizował Urząd Miasta Ostrowi Mazowieckiej. Partnerami byli: Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Stowarzyszenie Auschwitz Memento oraz Projekt Pilecki.
Sponsorzy główni imprezy byli: KEFAL, ROLSTAL Pawłowski.

/Janina Czerwińska/

Galeria Zdjęć

1 876 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Patriotyczne i religijne obchody majowe w Wyszkowie

Uroczystości 3 Maja w bieżącym roku odbyły się w naszym mieście w ubiegły wtorek i tradycyjnie już miejscem obchodów było...

Zamknij