ggg ggg ggg ggg

IV Bieg Patrolowy Pamięci Halinki Brzuszczyńskiej ps. „Mała”

W czwartek, 29 września społeczność I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 111. Eskadry Myśliwskiej w Wołominie oraz p. Jacek Brzuszczyński – brat „Małej” już po raz czwarty oddali hołd poległej wołomińskiej sanitariuszce, organizując Bieg Patrolowy jej pamięci.

W czasie, kiedy wojna nie jest już tylko historią, ale realnym zagrożeniem, musimy pielęgnować w młodym pokoleniu patriotyzm, siłę i odwagę.
Ważne jest, aby poznawało ono przeszłość i umiało żyć w przyszłości. Temu służą wzorce osobowe takie jak Halinka Brzuszczyńska.
„Mała” to nie postać fikcyjna znana z literatury czy filmu, ale prawdziwa bohaterka, która swoje młode życie złożyła na ołtarzu Ojczyzny. Piętnastoletnia sanitariuszka i jej trzej towarzysze zginęli 20 lipca 1944 roku w Majdanie, rozstrzelani przez niemieckich żandarmów podczas próby niesienia pomocy rannemu koledze. Wołominianka poświęciła się w imię wielkich ideałów: patriotyzmu, koleżeństwa i miłości bliźniego.
Pierwsza część uroczystości odbyła się na cmentarzu parafialnym przy Pomniku Bohaterów AK i NSZ Majdan. W obecności Pododdziału Honorowego I LO PUL oraz pocztów sztandarowych – Związku Żołnierzy NSZ Okręgu Mazowieckiego i szkoły odczytano Apel Poległych i złożono wieńce. W tym roku na sportowo-artystyczną część Memoriału wybrano teren Szkoły Podstawowej im. ks. Ignacego Skorupki w Ossowie oraz okoliczny obszar leśny. Czteroosobowe patrole musiały pokonać siedmiokilometrowy dystans, a na trasie wykonać zadania specjalistyczne: strzelanie z broni laserowej oraz pneumatycznej, rzut granatem, zadania siłowe, pokonywanie przeszkód wodnych, tor przeszkód i zadanie z zakresu pierwszej pomocy.
W zawodach wzięło udział 33 zespoły reprezentujących różne instytucje i fundacje w kategoriach: „służby mundurowe”, „szkoły mundurowe”, „open dorośli” i „open młodzież. Na starcie stawiły się drużyny reprezentujące: Komendę Stołeczną Policji, KP Policji w Wołominie, CSŁiI w Zegrzu, 1. Warszawską Brygadę Pancerną, 10. Warszawski Pułk Samochodowy, 23. Bazę Lotnictwa Taktycznego, Straż Miejską w Wołominie, Akademię Sztuki Wojennej, „Zabiegany Wołomin”, Wojskowy Instytut Uzbrojenia, Morsy Kobyłka, Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK, Fundację Opieki i Jedności Kresowian, Międzyszkolny Klub Historyczny im. AK Ziemi Radzymińskiej, OHP Wołomin.
Szkoły mundurowe reprezentowały patrole oddelegowane przez: I LO PUL im. 111. Eskadry Myśliwskiej w Wołominie, I LO PUL w Dębem Wielkim, I LO PUL im. 4. Pułku Strzelców Konnych w Płocku, Kadetów objętych patronatem edukacyjnym Grom Group oraz Drużynę Pożarniczą I LO PUL Wołomin. Drużyny wystawiły także: Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marynarki Wojennej RP w Wołominie, Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie, Szkoła Podstawowa im. Wołyńskiej Brygady Kawalerii w Dębem Wielkim.
Ponadto, po raz pierwszy w naszym Biegu uczestniczyli polscy medaliści – Sportowcy i Żołnierze z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego – st. szer. Anna Kiełbasińska i szer. Damian Czykier. (Przygotowali oni zawodników rozgrzewką do startu).
Wszyscy uczestnicy biegu wracali z trasy zmęczeni, przemoczeni i brudni, ale szczęśliwi, że udało im się pokonać własne słabości. W momencie, kiedy drużyny walczyły o laur zwycięstwa, widzowie mieli przyjemność wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów i kadry I LO PUL . Wystąpili: ks. kpt. Grzegorz Idzik, Małgorzata Ciszyńska, Gabriela Kalinowska, Szymon Wolak, Patryk Wróblewski oraz klasy 1b i 1f I LO PUL w Wołominie. W rolę konferansjerów wcielili się: Małgorzata Ciszyńska i Jacek Barczak ze Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK.
Następnie p. Jacek Brzuszczyński pokazał pamiątki, które pozostały po Halince i krótko opowiedział o życiu i okolicznościach śmierci siostry. Na koniec organizatorzy Biegu nagrodzili zwycięzców w klasyfikacji zespołowej i indywidualnej.
Najlepszymi strzelcami zawodów zostali: Amelia Hirsz Kadet I LO PUL Wołomin i Tomasz Wróbel z KSP. Puchar dla najstarszego uczestnika biegu otrzymał p. Zdzisław Sokulski, a dla najmłodszego – Mischel Kotłubej. W klasyfikacji drużynowej SŁUŻB MUNDUROWYCH na podium stanęły patrole:
1. miejsce – GROM Group, 2. Miejsce – Komenda Stołeczna Policji, 3. miejsce – 23. Baza Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego.
W kategorii SZKÓŁ MUNDUROWYCH zwyciężyli: 1. reprezentacja klas III I LO PUL w Wołominie, 2. reprezentacja klas II I LO PUL w Wołominie i 3. drużyna I LO PUL w Dębem Wielkim.
W klasyfikacji OPEN MŁODZIEŻ: 1. SP w Dębem Wielkim, 2. SP nr 4 im. Marynarki Wojennej RP (grupa 2), 3. SP nr 4 im. Marynarki Wojennej RP (grupa 3).
W klasyfikacji „OPEN DOROŚLI” puchar za zwycięstwo otrzymały drużyny: 1. miejsce – kadra PUL, 2. miejsce – WIUW w Zielonce, 3. miejsce – Zabiegane Dziki.
Puchary i nagrody otrzymali najlepsi, a pamiątkowe medale z podobizną Halinki wszyscy uczestnicy i goście Memoriału. Natomiast o podniebienia wszystkich zebranych zadbali rodzice i młodzież, którzy upiekli domowe ciasta oraz pracownicy Hotelu „Trylogia”, serwując wojskową grochówkę i grillowane kiełbaski.
IV Bieg Patrolowy Pamięci Halinki Brzuszczyńskiej pseudonim „Mała” swoją obecnością zaszczycili znamienici goście: Burmistrz Wołomina p. Elżbieta Radwan wraz z Zastępcą
p. Dariuszem Szymanowskim, Prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Jarosław Gryz, mjr Dariusz Gibalski z Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia, podleśniczy p. Tomasz Dębski z Nadleśnictwa Drewnica, p. Lesław Gierczuk z Związek Żołnierzy NSZ Okręg Warszawski, p. Krzysztof Jaszczak – Dyrektor SIK Ossów 1920r., p. Krzysztof Jaworski Prezes LWOPR, p. Agnieszka Skowrońska – Prezes Fundacji „Kresy w potrzebie – Polacy Polakom”, p. Cezary Jurkiewicz Członek Zarządu Polska Fundacja Narodowa, p. Władysław Kolatorski – Prezes MKH im. AK Ziemi Radzymińskiej, Z-ca Dowódcy 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego płk Marek Maćkowski, z Akademii Sztuki Wojennej płk Sebastian Kostecki. Modlitwę podczas Apelu Pamięci odmówił Proboszcz Parafii MB Częstochowskiej w Wołominie ks. Witold Gajda.
Organizatorzy IV Biegu Patrolowego Pamięci Halinki Brzuszczyńskiej ps. „Mała” dziękują wszystkim uczestnikom i gościom za udział w obchodach i zapraszają do uczestniczenia w kolejnej edycji zawodów już w przyszłym roku.
/I LO PUL/

930 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kobyłkowski Uniwersytet III Wieku zainaugurował nowy rok akademicki

W ubiegłą środę, 5 października odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego dla słuchaczy Kobyłkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uniwersytet działa...

Zamknij