ggg ggg ggg ggg

Inauguracja działalności Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości 1918-2018

28 października 2017 r. odbyła się w Wołominie inauguracja działalności Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości 1918-2018. Uroczystość w wołomińskiej Fabryczce była również elementem Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Pamięci „Walczącym o Niepodległość”, którego punktem kulminacyjnym był koncert 29 października na stadionie Narodowym w Warszawie.

fot1

W ubiegłą sobotę, 28 października w Wołominie odbyła się uroczystość inaugurująca oficjalną działalność powołanego kilka miesięcy temu do życia Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości 1918-2018. Już od wejścia przywitała zebranych unikalna i wstrząsająca wystawa pt. „Kresy nieutracone”, a każdy uczestnik otrzymał specjalny list z okazji spotkania przygotowany przez Ryszarda Madziara – przewodniczącego Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości 1918r., który w treści zawarł następujące przesłanie:
„Niepodległość jest naszą wspólną sprawą, którą należy doceniać i pielęgnować. Doskonałą okazją do przypomnienia tej prawdy jest przypadające w 2018 r. stulecie odzyskania przez Polskę wolności po 123. latach zaborów. Chcemy, by był to czas świętowania wydarzeń z przeszłości połączony z refleksją na temat budowania wspólnej przyszłości, przyszłości każdej Polki i każdego Polaka. Wzorem naszych Przodków, pomimo różnic poglądów, pragniemy być zjednoczeni wokół odpowiedzialności za nasze dziejowe dziedzictwo i ukierunkowani na wartości Państwa – Ojczyzny łączącej wszystkich obywateli. Okrągła rocznica -100-lecia jest niepowtarzalną okazją do podsumowania i zbudowania trwałej narracji o dokonaniach Rzeczypospolitej, szczególnie w zakresie nieustannego dążenia do wolności, godności i solidarności. Pojawia się również szansa na odkłamanie zmanipulowanych przez różne ideologie wydarzeń dotyczących historii Polski, odkrywanie miejsc pamięci narodowej, ludzi – twórców wolności, bezimiennych czy zbiorowych bohaterów. Odkrycie na nowo lokalnych, regionalnych czy ogólnokrajowych zdarzeń historycznych pozwoli na poszerzenie wiedzy o naszej historii, budowanie więzi i włączenie wszystkich środowisk w świętowanie”.
Prowadząca spotkanie Dorota Penger przywitała ok.120 uczestników i przedstawiła gości. Szczególnie gorąco i z szacunkiem witano kombatantów, przybyłych z Kresów Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, a wśród nich Żołnierzy Niezłomnych, Żołnierzy AK, uczestników Narodowego Powstania Antykomunistycznego z lat 1944-1963: płk. Weronikę Sebastianowicz, pseud. Różyczka – Sybiraczkę, przewodniczącą Stowarzyszenia AK na Białorusi, wiceprezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, Damę Orderu Odrodzenia Polski oraz porucznika Włodzimierza Mikucia – uczestnika Walk o Wilno, w Operacji „Ostra Brama”, dowódcę oddziału nr 3 Samoobrony Wileńskiej AK, pseud. Jarema, świadka w głośnym „Procesie Szesnastu” na Łubiance w Moskwie, Prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Wileńskiego.
Wśród gości witano również: senatora RP profesora Jana Żaryna, starostę powiatu wołomińskiego Kazimierza Rakowskiego, wiceburmistrza Wołomina Roberta Makowskiego, przewodniczącego Rady Miasta Wołomin Leszka Czarzastego, prezesa Spółki Cenzin Sebastiana Meitz, kapłanów parafii wołomińskich, Marię Sobolewską – przewodniczącą Wołomińskiego Koła Sybiraków, Alicję Zych Krasieńko – siostrę zamordowanego przez aparat PRL księdza Sylwestra Zycha, Elżbietę Piątek – przewodniczącą Związku Kombatantów RP, radnych Rady Miejskiej w Wołominie, Artura Kondrada – przewodniczącego Stowarzyszenia Łagierników, Żołnierzy Armii Krajowej, Mariusza Birosza – prezesa Stowarzyszenia Brygada INKI z Czarnego oraz samorządowców i społeczników.
Prowadząca przypomniała, że to właśnie 16 listopada 1918 roku Józef Piłsudski wysłał telegram do państw zachodnich, w którym zawiadamiał o powstaniu niepodległej Polski, obejmującej wszystkie wyzwolone ziemie. 18 listopada Józef Piłsudski powołał I rząd Rzeczypospolitej Polskiej z premierem Jędrzejem Moraczewskim na czele, który tak pisał o pierwszych dniach niepodległości: ,,Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma ich! Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości”. Po tym krótkim wprowadzeniu głos zabrał Ryszard Madziar – przewodniczący Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości 1918-2018. Mówił w jaki sposób narodziła się idea stworzenia Komitetu i jakie są tego przesłanki. Przedstawił logo, które jest odwzorowaniem kształtu granic II Rzeczypospolitej i zapraszał do szerokiej współpracy, wszystkich tych, którzy chcieliby nadać obchodom 100-lecia odpowiednią oprawę. Nadmienił, że złożył również pismo do samorządu o nadanie jednemu z rond na terenie Wołomina nazwy 100.rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Następnie Senator RP prof. Jan Żaryn przedstawił krótki rys historyczny wydarzeń, związanych z przypadającą w przyszłym roku setną rocznicą odzyskania niepodległości Rzeczpospolitej. „100-lecie, to dobra okazja, by przyjrzeć się tej drodze do niepodległości i zapytania się polskiej historii, co możemy wybrać z tej historii i wykorzystać to, co przyda się w naszej przyszłości” – mówił senator. Prelekcja była ciekawa i w sposób zwarty przedstawiała „…drogę okupioną krwią, cierpieniem, czyli zawodem, które nas co pokolenie spotyka”. A jaka stąd lekcja? Przebyta przez dziesiątki lat droga spowodowała wzrastanie kolejnych pokoleń, osób do celu, jakim była niepodległa Polska. Nasze wzrastanie rozpoczyna się w latach 1914 – 18, od Pierwszej Kadrowej, od Marszałka Piłsudskiego, Dmowskiego, Korfantego i setek zdolnych Polaków, których głównym celem było odzyskanie niepodległości i których działanie uczyniło celem wojny – odzyskanie Polski.
Bardzo poruszające było wystąpienie płk. Weroniki Sebastianowicz opisującej, jak bardzo Polska potrzebna jest im tam, na dawnych kresach: „My dzieci jednej Matki, my tęsknimy, przyjeżdżamy i czekamy na ten przyjazd… My nie stracimy tego ducha polskości, naprawdę kochamy Polskę i Was”.
Kulminacyjnym momentem inauguracji stał się występ gwiazdy – Polskiego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Ojcowizna” z Wileńszczyzny, który swoim występem uświetnił spotkanie i przyczynił się do przeżycia przez uczestników wielu pięknych chwil. Polski Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Ojcowizna” z Wileńszczyzny został założony wiosną 2017 roku. Pomysł utworzenia zespołu zrodził się po śmierci Gabriela Jana Mincewicza (1938-2016), kierownika i dyrygenta Reprezentacyjnego Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna”. Zespół tworzą członkowie chóru, grupy tanecznej i orkiestry. Reprezentują oni dwa pokolenia miłośników folkloru ogólnopolskiego i wileńskiego, utworów patriotycznych i religijnych. Wykonują również utwory autorskie oraz pieśni w opracowaniu śp. Gabriela Jana Mincewicza. Głównym kierownikiem jest Wioletta Leonowicz, choreografem – Teresa Andruszkiewicz, kierownikiem orkiestry – Krzysztof Stankiewicz. Piękny to był koncert, aż po brzegi wypełniony wielką miłością do swej ziemi – Wileńszczyzny i do Polski. Rozpoczęty śpiewanym i tańczonym polonezem „Pożegnanie Ojczyzny”. Usłyszano pieśni i piosenki: „Wojenko, wojenko”, „Pierwsza kadrowa”, „Ułany”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „O Panie” oraz te o Wileńszczyźnie: „O Wiljo, Wiljo moja…”, „Tam ma Ojczyzna, tam Wilejszczyzna…”, „Echa wileńskich załuków” i te ludowe: „Oj pada”, „Na parkanie siedzi Jaś”. Nie zapomniano o wierszach: „O miłości do Ojczyzny” Wisławy Szymborskiej, czy „Jest takie miejsce, taki kraj”.
Po gorąco oklaskiwanym występie głos zabrali: Ryszard Madziar, starosta Kazimierz Rakowski, Artur Kondrat. Podziękowaniom i pochwałom nie było końca. Wręczono bukiety czerwonych róż prowadzącej zespół Wiolecie Leonowicz, płk. Weronice Sebastianowicz i najmłodszej członkini zespołu.
„Tej radości i miłości do Ojczyzny musimy uczyć się od nich. My tu zapominamy czasem, warto, aby każdy z nas odbył pielgrzymkę i przy sercu wielkiego Polaka Józefa Piłsudskiego podziękować za to, że mamy tak wielki kraj. Bez Litwy i Ukrainy nie jesteśmy tacy, jacy moglibyśmy być” – stwierdzał przewodniczący Ryszard Madziar.
Fragmenty filmowe wypowiedzi i występów zamieścimy na naszej stronie internetowej www.kurier-w.pl lub yuotube: KurierWtygodnik.
Zapraszano również na koncerty Zespołu ,,Ojcowizna’’ 29 października w Zagościńcu oraz Wołominie, jak również na finałowy koncert na Stadionie Narodowym.
Dla osób chcących się zaangażować w prace komitetu podajemy kontakt:
e-mail: 100lecie.niepodleglosci@gmail.com

/Janina Czerwińska/

Galeria Zdjęć

2 929 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ślubowanie pierwszaków z SP nr 1

Uroczystość, która odbyła się 26 października 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Wyszkowie była wyjątkowo radosna i podniosła -...

Zamknij