ggg ggg ggg ggg

I Wielki Piknik Historyczny w Ostrowi Mazowieckiej

W miniona sobotę 25 sierpnia podsumowano w Ostrowi Mazowieckiej projekt „Wakacje z historią” zapraszając mieszkańców do Grodu Książąt Mazowieckich na wyjątkowo udaną imprezę, czyli Wielki Piknik Średniowieczny.

Dzięki organizowanemu piknikowi przez Muzeum – Dom Rodziny Pileckich mieszkańcy Ostrowi mieli możliwość poznania kultury średniowiecznych dworów, zapoznać się z modą i ubiorem średniowiecznych pań i służby, obejrzeć pokazy walk rycerskich, rzemieślnicze, sokolnicze. Pokazy, a szczególnie udany pokaz strojow i ubiorów prowadziło Stowarzyszenie Promocji i Odtwórstwa Kultury i Sportów Dawnych HANZA. Członkowie stowarzyszenia przedstawili scenę nadania Ostrowi praw miejskich w 1434 roku przez Księżną Annę Hodorównę, sprawującą regencję w imieniu swojego syna księcia Bolesława. Chętni mogli zabawić się w rzut podkową do celu, kręgle, przeciąganie liny czy narty bolkowskie, takie w jakie bawili się średniowieczni plebejusze. Był przedstawiony namiot rycerski, kuźnia, mennica a w zbrojowni do obejrzenia średniowieczna broń. Nie do podrobienia była nauka kaligrafii u średniowiecznego skryby.
W ramach pikniku odbył się także turniej łuczniczy, podsumowujący zajęcia w szkółce łuczniczej, które odbywały się przez całe wakacje i wzięło w nich udział około 500 osób. W turnieju zwyciężył Krzysztof Lotka oraz Klaudia Luberacka, Uczestnicy turnieju łuczniczego otrzymali dyplomy oraz nagrody. Cały gród rozbrzmiewał muzyką dawną, a głodni mogli skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez Klub Seniora Złota Jesień. Impreza była bardzo udana, o czym świadczyło duże zainteresowanie i tłumy gości.

/Janina Czerwińska/

3 969 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
IV Motocyklowa Noc Kinowa – zakończona

W dniu 4 sierpnia 2018 roku na małkińskich łęgach po raz czwarty odbyła się Motocyklowa Noc Kinowa. Impreza plenerowa miała...

Zamknij