ggg
ggg ggg

Historyczna uroczystość w jednostce OSP Słupno

Tegoroczny maj, choć dobiegł końca, na trwałe zapisał się w historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Słupnie. W tym roku, najmłodsza jednostka w gminie Radzymin po raz pierwszy stała się gospodarzem Gminnego Dnia Strażaka, a okazja ku temu była naprawdę doniosła.

SONY DSC

– OSP Słupno to najmłodsza jednostka w naszej gminie, chociaż trudno w to uwierzyć, jeśli popatrzymy na sposób zorganizowania i jej liczebność – powiedział burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński i trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem.
Na chwilę obecną, istniejąca zaledwie od dwóch lat jednostka OSP Słupno posiada średni samochód gaśniczy, niezbędne wyposażenie i wyszkolonych ludzi, dzięki czemu może być dysponowana do akcji ratowniczo-gaśniczych. Mało tego, druhowie ze Słupna posiadają już własną remizę, Zarząd skutecznie i umiejętnie zabiega o fundusze na rozwój jednostki a strażakom nie brakuje zapału do społecznej pracy i służby.
W sobotę, 5 maja 2018 r. odbyła się historyczna uroczystość, podczas której nastąpiło uroczyste poświęcenie remizy, samochodu oraz oficjalnie nadanie sztandaru.
Strażackie święto zainaugurowała okolicznościowa Msza Św. w kościele p.w. Matki Bożej Fatimskiej i Bł. Bronisława Markiewicza, podczas której dokonano poświęcenia nowego sztandaru jednostki, ufundowanego przez społeczność lokalną Słupna i Sierakowa. Po nabożeństwie odbył się przemarsz paradny ulicami Słupna na plac przed strażnicą, gdzie odbyła się dalsza część obchodów. W tej doniosłej chwili druhom ze Słupna towarzyszyła Radzymińska Orkiestra Dęta oraz poczty sztandarowe wielu jednostek OSP z naszego regionu, a wśród nich: Wólka Radzymińska, Kobyłka, Marki, Tłuszcz, Zagościniec, Radzymin, Zawady, St. Załubice, Nadma, Ruda, Mokre. Nie zabrakło licznie przybyłych gości, wśród których znaleźli się m.in.: burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, przewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie Krzysztof Dobrzyniecki wraz z wiceprzewodniczącym Andrzejem Dąbkiewiczem i radnymi: Teresą Jóśk oraz Izabelą Paciorek, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Wołomińskiego Halina Bonecka, radny powiatowy Paweł Dąbrowski, Komendant Powiatowy PSP w Wołominie mł. bryg. Andrzej Wysocki, wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wołominie dh Grzegorz Bazylewicz, prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Radzyminie dh Tomasz Żmijewski, Komendant KP w Radzyminie Rafał Trzaskoma oraz mieszkańcy.
Wszystkich zgromadzonych serdecznie powitali gospodarze uroczystości: prezes OSP Słupno dh Adam Łupiński wraz ze skarbnikiem dhą Ewą Czarnecką.
– Historia OSP Słupno zaczyna się w 1918 r. – przypomniał dh prezes Łupiński. – Ci druhowie prężnie działali. Niestety, jednostka została zlikwidowana w latach 80-tych XX w. a jej reaktywacja nastąpiła w 2015 r. W marcu 2016 r. została wpisana do KRS-u. W tym czasie udało się zorganizować strażnicę, zakupić średni samochód gaśniczy, wyszkolić druhów, uzyskać gotowość bojową. Ciekawostką jest, że pierwsza strażnica mieściła się przy ul. Żeromskiego. Pomimo zmiany numerów nasza remiza także znajduje się pod adresem Żeromskiego 43 – podkreślił wymowną symbolikę jeszcze mocniej wiążącą obecną jednostkę z jej poprzedniczką prezes Łupiński, a zgromadzeni goście wysłuchali jego słów z należytą uwagą.
Następnie, przyszedł czas na długo oczekiwaną ceremonię. Odczytania aktu nadania sztandaru przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP dokonał dh Grzegorz Bazylewicz. Następnie sołtysi Słupna: Agnieszka Kacprzak i Dariusz Rydzewski, w imieniu mieszkańców-fundatorów przekazali sztandar prezesowi Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Radzyminie dh Tomaszowi Żmijewskiemu. Ten zaś, wręczył go prezesowi dh Adamowi Łupińskiemu celem oddania w ręce pocztu sztandarowego.
Kolejnym elementem ceremonii było uroczyste ślubowanie na nowy sztandar, które złożyli druhowie jednostki. Ceremonię poprowadził dowódca uroczystości Komendant Miejsko-Gminny dh Artur Kacperczak.
Historyczną chwilę zwieńczył akt poświęcenia remizy i samochodu gaśniczego, którego dokonał ks. proboszcz Piotr Kluk.
Ostatnim akcentem oficjalnej części apelu były wystąpienia okolicznościowe. Jako pierwszy głos zabrał dh Grzegorz Bazylewicz, który odczytał list od prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Antoniego Tarczyńskiego. Następnie, przemówił cytowany już burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, który gratulując, życzył jednostce utrzymania imponującego tempa rozwoju, podkreślając, że już dziś na druhów ze Słupna można zawsze liczyć.
Okolicznościowe życzenia i gratulacje złożyła również wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Wołomińskiego Halina Bonecka. – Jednostka w Słupnie jest wyjątkowa, bo tak szybko została zorganizowana. Chylę czoła przed prezesem Adamem Łupińskim – podkreśliła pani Bonecka a następnie dodała: -Patrząc dzisiaj na Was z całą odpowiedzialnością stwierdzić można, że charakteryzuje Was: wewnętrzna dyscyplina, poczucie honoru osobistego, odpowiedzialność, niezłomny charakter, wiara we własne możliwości, odwaga, wytrwałość, pracowitość i sumienność. Życzę Wam jak najmniej wyjazdów, a jeśli już wezwie Was głos syreny, życzę tyle samo powrotów, co wyjazdów.
– Dzisiejszy dzień to dla ochotników ze Słupna wielkie święto. Dla Was to zwieńczenie trudu, który podjęliście w 2015 roku, reaktywowania jednostki OSP Słupno. Za ten wkład pracy i determinację chciałbym podziękować Zarządowi, który motywuje, prężnie działa i może być wzorem dla niejednej OSP z naszego terenu – powiedział przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Dobrzyniecki.
Zasłużonych słów uznania, druhom ze Słupna nie szczędzili również pozostali goście. A piękną uroczystość zwieńczył krótki koncert Radzymińskiej Orkiestry Dętej, po czym wszyscy goście i mieszkańcy udali się na plac zabaw, gdzie zorganizowano huczny festyn strażacki.
W imieniu redakcji przyłączamy się do serdecznych życzeń dla Zarządu i Druhów OSP Słupno. Bogu na Chwałę, ludziom na Pożytek!

/R. S. Lewandowski/

1 761 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Licealiści z Wołomina na obchodach Święta 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego

W piątek, 25 maja uczniowie, wychowawcy i dyrekcja I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie, wzięli udział w...

Zamknij