ggg ggg ggg ggg

Historia na wyciągnięcie ręki… (12.06.2012)

Na niewielkim holu drugiego piętra w Miejsko – gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie swoje miejsce znalazła niecodzienna wystawa poświęcona 90. rocznicy Międzyzakładowego Klubu Sportowego „Bug” Wyszków.

Od 5 czerwca br. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie można podziwiać eksponaty związane z 90-letnią tradycją klubu sportowego „Bug” Wyszków. Ekspozycja przedstawia nie tylko tradycję najbardziej znanej sekcji klubu – piłki nożnej, ale również nieistniejących już sekcji, m.in. szachowej, kolarskiej, wioślarskiej. Wspomina początki, czyli dzień 8 kwietnia 1922 r., gdy grupa pracowników Huty Szkła Wyszków założyła piłkarski klub „Bug”. W zdjęciach, medalach, pucharach i publikacjach zawarto zmienne, lecz przecież trwałe losy sportu i tego klubu na terenie Wyszkowa. Znalazły się tam pamiątki odnalezione, użyczone przez ich właścicieli lub zgromadzone przez Mirosława Powierzę, regionalistę i pracownika biblioteki.

Jak sam skromnie mówił to nie jest tylko jego zasługa, ale wielu osób, które zechciały podzielić się swoją historią i pamiątkami. Otwierając wystawę, burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski przypomniał, że klub od początku jego powstania był częścią życia społecznego i sportowego wyszkowian, a aby podkreślić rangę obchodów, ten piękny jubileusz został włączony przez władze gminy do obchodów 510-lecia nadania Wyszkowowi praw miejskich. Swoimi przemyśleniami podzielił się obecny prezes Miejskiego Klubu sportowego „Bug” Wyszków – Dariusz Andrzejewski.


-„Bug Wyszków to nie tylko piłka nożna, to kawał życia kilku pokoleń.” – zauważył prezes zwracając się do zebranych. I rzeczywiście w gablotach i na ścianach rozwieszono koszulki klubowe, leżały najstarsze getry jednego z piłkarzy, książeczki, obok pucharu usytuowano pamiątkową butelkę wykonana przez pracowników Huty Szkła z okazji jednego z jubileuszy. Wiele zdjęć obrazujących życie klubu, mecze i rozgrywki, pozwoliło na powrót do wspomnień, w których niektórzy z uczestników otwarcia wystawy odnajdowali siebie i znajomych. Nieco zabrakło udokumentowania niektórych okresów, szczególnie tych z lat przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Przyczyną jednak było nie dotarcie do osób, które być może zdjęcia i pamiątki maja, lecz do nich na czas nie trafiono. Piękna i pouczająca wystawa, którą warto obejrzeć. Zapraszamy w imieniu organizatorów… i historii.
/Janina Czerwińska/

Galeria zdjęć

3 737 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rybienko Nowe bogatsze o piękny plac zabaw (12.06.2012)

Przy ulicy Kubusia Puchatka w Rybienku Nowym, do której dotarcie wcale nie jest proste, w ubiegły wtorek 5 czerwca burmistrz...

Zamknij