ggg ggg ggg ggg

„Godzina W” – Ostrów Mazowiecka złożyła hołd

1 sierpnia, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczciliśmy pamięć o powstańcach i mieszkańcach Warszawy, poległych w czasie Powstania oraz o żołnierzach Powstania z Ziemi Ostrowskiej.

Ta największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie stała się symbolem heroizmu Polaków i ich umiłowania wolności. W 2009 r. Sejm ustanowił 1 sierpnia Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego.
W „Godzinę W” na cmentarzu parafialnym, przy Mauzoleum poświęconym „Córkom i Synom Ziemi Ostrowskiej zamordowanym w latach 1936-1956” odbyła się uroczystość, podczas której oddaliśmy hołd bohaterskim żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego oraz mieszkańcom stolicy, którzy stanęli do zbrojnej walki z okupantem o wolność Ojczyzny. W hołdzie powstańcom, punktualnie o godzinie 17:00 w Ostrowi zawyły syreny alarmowe. O poległych powstańcach pamiętano również w krótkiej modlitwie. Pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze.
W swoim przemówieniu zastępca burmistrza Daniel Choinka przywołał pamięć o bohaterskich żołnierzach Ziemi Ostrowskiej, spoczywających na cmentarzu parafialnym: kpr. Kazimierzu Aleksandrowiczu, kpr. Czesławie Jankowskim, Kazimierze Kosko, majorze Kazimierzu Kosko, majorze Kazimierzu Nowackim, rotmistrzu Witoldzie Pileckim, por. Stefanie Lipińskim i Stanisławie Gałązce. Pamięć o tych, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Ojczyznę jest naszym obowiązkiem. Ich odwaga i patriotyczna postawa niech będą wzorem dla nas i przyszłych pokoleń.
Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym!
Podczas uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego wojskową asystę honorową wystawił 22. Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie. W uroczystości uczestniczyli również harcerze z
29. DH „Pogodni” oraz zuchy z 1. PGZ „Przyjaciele ze stumilowego lasu”.
Organizatorem uroczystości było Miasto Ostrów Mazowiecka.
/Info UM Ostrów Mazowiecka/

743 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rozbudowa Szpitala MB Nieustającej Pomocy postępuje z każdym dniem!

Trzeba przyznać, że tempo prac związanych z realizacją największej inwestycji w historii powiatu wołomińskiego, czyli kompleksowej rozbudowy Szpitala Matki Bożej...

Zamknij