ggg ggg

Gminne uroczystości upamiętniające 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

Obchody rocznicowe odzyskania niepodległości przez Polskę w gminie Brańszczyk rozpoczęły się w czwartek, 9 listopada, w Sali OSP w Brańszczyku, Konkursem Piosenki Żołnierskiej „Zaśpiewaj dla Niepodległej, organizowanym przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku.

Zaprezentowanych zostało 25 utworów w trzech kategoriach wiekowych z podziałem na występy zespołów i solistów. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców we wszystkich grupach wiekowych. W kategorii I, w której występowali uczniowie z klas 0-II w grupie solistów pierwsze miejsce zajęła Amelia Sulich ze SP w Brańszczyku z utworem „To nasza Ojczyzna”; drugie miejsce Antonina Zyśk ze SP w Brańszczyku z utworem „Dziewczyna z granatem w ręce”, natomiast trzecie miejsce Kacper Sito ze SP w Porębie Średniej z utworem „My pierwsza brygada”. Natomiast w grupie zespołów pierwsze miejsce zajęli Aleksander Rybak, Adam Rogalski, Kacper Wiśniewski, Julian Kosiński i Wojciech Stankiewicz ze SP w Brańszczyku z utworem „My pierwsza brygada”; drugie miejsce zajęli Maja Dąbrowska, Stanisław Dąbrowski, Mateusz Zdziarstek, Filip Pędzich i Szymon Kurowski z SP w Turzynie z utworem „Hej hej Ułani”. W kategorii II, w której występowali uczniowie klas III-V w grupie solistów pierwsze miejsce zajęła Eliza Śliwka z ROiSA w Białymbłocie z utworem „Smutno mi Boże”; drugie miejsce zajęła Nikola Brejnak ze SP w Porębie Średniej z utworem „Polska Flaga”, natomiast trzecie miejsce Kinga Rogulska ze SP w Porębie Średniej z utworem „Taki Kraj”. W grupie zespołów pierwsze miejsce zajęli Wiktoria Teofilak, Maja Jankowska, Maja Roguszewska, Natalia Korzeb i Lena Soliwoda ze SP w Knurowcu z utworem „Myślimy o Polsce”; drugie miejsce Alicja Kulesza i Amelia Górecka ze SP w Porębie Średniej z utworem „Przybyli Ułani”; natomiast trzecie miejsce Klaudia Kołodziejczyk i Bartłomiej Rosiński ze SP w Trzciance z utworem „Maki”. W kategorii III, w której występowali uczniowie z klas VI-VIII w grupie solistów wygrała Liliana Iwańska ze SP w Trzciance z utworem „Niepodległa, niepokorna”. W grupie zespołów pierwsze miejsce zajęli Lena Budnicka, Paulina Kuczyńska i Karol Łapiński ze SP w Trzciance z utworem „Pieśń o przeszłości”; drugie miejsce Kalina Mróz i Nela Sarbiewska ze SP w Trzciance z utworem „ Gawęda o miłości ziemi ojczystej”; trzecie miejsce Zuzanna Jóźwik i Nikola Lis ze SP w Porębie Średniej z utworem „Dziewczyna z granatem w ręce”.
W dniu 10 listopada szkoły podstawowe z terenu gminy Brańszczyk wzięły udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. O symbolicznej godzinie 11.11 uczniowie wraz z nauczycielami oraz pracownikami szkół wspólnie zaśpiewali hymn narodowy.
W dniu 11 listopada hołd oddano Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Delegacja ze Szkoły Podstawowej
im. J. Piłsudskiego w Porębie Średniej oraz władze samorządowe złożyły kwiaty pod obeliskiem Józefa Piłsudskiego w Porębie Średniej. Kwiaty złożono również przy pamiątkowym kamieniu upamiętniającym pierwszych osadników w Białymbłocie.
W dniu 12 listopada w kościele parafialnym w Brańszczyku o godz. 10.00 poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych oraz szkół podstawowych z terenu gminy, władze samorządowe: wójt Wiesław Przybylski, przewodnicząca Rady Gminy Brańszczyk Ewa Wielgolaska oraz radni- Hanna Zagożdzon, Jadwiga Uchal, Bogdan Czarnecki, Tadeusz Kruszewski wraz z mieszkańcami spotkali się na wspólnej Mszy Świętej, aby modlić się za umiłowaną Ojczyznę. Następnie złożono kwiaty przy pomniku Stanisława Pomian-Srzednickiego na skwerze Jana Pawła II oraz przy grobie żołnierzy z 1920 r. na cmentarzu parafialnym w Brańszczyku.

/UG Brańszczyk/

269 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Spotkanie z malarstwem Arkadiusza Świderskiego i ceramiką Renaty Kolwicz

W ubiegły piątek, 10 listopada 2023 r. w Galerii WOK ,,Hutnik” odbył się wernisaż Arkadiusza Świderskiego i Renaty Kolwicz –...

Zamknij