ggg ggg ggg

Gminne obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

W niedzielę, 1 września 2019 roku na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Małkini Górnej odbyły się gminne obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Upamiętnienie tamtych wydarzeń rozpoczęło się od biegu i marszu nordic walking pod nazwą ,,Ku pamięci”, który otworzyła Pani Bożena Kordek Wójt Gminy Małkinia Górna. Łącznie wzięło w nich udział 71 osób. Zanim jednak uczestnicy wystartowali, wszyscy wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego oraz minutą ciszy uczcili pamięć poległych podczas II Wojny Światowej. Po zakończeniu biegu i marszu każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal.
W wystąpieniu okolicznościowym Wójt Gminy Pani Bożena Kordek podziękowała mieszkańcom oraz gościom za przybycie. Pani Wójt powiedziała, że naszym moralnym obowiązkiem jest przekazywać młodemu pokoleniu pamięć o wydarzeniach sprzed 80 lat. ,,Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba o nią dbać, trzeba ją pielęgnować. Musimy czcić pamięć o tamtych wydarzeniach, a swoją postawą pokazywać dzieciom i młodzieży jak należy to robić. Niech przejawia się to chociażby we właściwej postawie podczas śpiewania hymnu państwowego oraz szacunku dla symboli narodowych.” – dodała na zakończenie Pani Wójt.
Podczas gminnych obchodów obecne były stoiska promocyjno – informacyjne: Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, 14. Drużyny Harcerskiej ,,Sokoły” oraz 52. Batalionu Lekkiej Piechoty z Komorowa. Przedstawiciele wyżej wymienionych instytucji przez kilka godzin byli do dyspozycji mieszkańców naszej gminy. Można było bliżej zapoznać się z ich działalnością oraz uzyskać wiele informacji, również w postaci broszur i publikacji książkowych. Oprócz tego żołnierze z Komorowa zaprezentowali sprzęt, który wykorzystują w działaniach ćwiczeniowych. W namiocie Urzędu Gminy organizowany był Gminny Konkurs Wiedzy Historycznej. Przystąpiło do niego sporo dzieci i młodzieży. Uczestnicy prezentowali doś wysoki poziom wiedzy z zakresu historii II Wojny Światowej.
O godzinie 14:30 Pani Magdalena Barzyczak – nauczyciel historii, wygłosiła prelekcję ,,Pamięci Tych, co nie wrócą”. Zawarła w niej wizję wpływu wojny na losy mieszkańców naszych terenów. Prelekcja opatrzona była prezentacją multimedialną oraz występami wokalno – poetyckimi uczniów. Uczestnicy prelekcji zgodnie podkreślali, że materiał był bardzo interesujący i starannie przygotowany.
Harcerze z 14. DH ,,Sokoły” oprócz swojego stanowiska, występowali również na scenie śpiewając utwory o tematyce patriotycznej. Następnie wszystkich uczestników obchodów do wspólnego śpiewania zachęcał duet w składzie: Pan Marek Kazała i Pani Edyta Surowińska, którzy wystąpili przed małkińską publicznością. Specjalnie przygotowane na tę okazję śpiewniki pomogły mieszkańcom włączyć się do śpiewu pieśni żołnierskich.
Ostatnim punktem obchodów był występ Artystów Scen Krakowskich, którzy w kostiumach z minionej epoki dali godzinny koncert pieśni i piosenek o tematyce patriotycznej oraz wojskowej. Wspaniale zachęcali do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.
/Info/

1 553 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Trzy koncepcje budynku szkoły i przedszkola w Ostrowi Mazowieckiej

W ostrowskim ratuszu wszyscy zainteresowani mogą już od ubiegłego tygodnia obejrzeć prace wyłonione w trakcie przeprowadzenia konkursu na opracowanie koncepcji...

Zamknij