ggg ggg ggg ggg

Gmina to ludzie

Patrząc na wygląd gminy Tłuszcz, a także inwestycje wykonane na przestrzeni ostatnich lat widać imponujące zmiany. Lepsze samopoczucie mieszkańców spowodowane podniesieniem standardów życia mówi samo za siebie. O tym, co się wydarzyło oraz jakie są szanse na dalszy rozwój Gminy rozmawialiśmy  z Burmistrzem Tłuszcza – Pawłem Bednarczykiem.

DSC_0690

Kurier W…:
Gdyby miał Pan wymienić najbardziej znaczące inwestycje w Gminie Tłuszcz, które udało się zrealizować podczas kadencji, na co padłby wybór?

Burmistrz Paweł Bednarczyk:
Na to pytanie chyba najlepiej odpowiedzieliby mieszkańcy, dla których moja codzienna praca przynosi zauważalne efekty w postaci poprawy warunków ich życia. Na przestrzeni czterech lat wraz z moimi współpracownikami zrealizowaliśmy mnóstwo potrzebnych inwestycji na terenie gminy, których do tej pory brakowało zarówno młodym, jak i starszym mieszkańcom. Nie mogę narzekać na to, czego nie udało się zrobić, bo wykonałem wszystkie założenia ze swojego programu wyborczego oraz na bieżąco reagowałem na potrzeby lokalnej społeczności. Wiele z rozpoczętych inwestycji wymaga kontynuacji w kolejnych latach i właśnie dlatego będę starał się o reelekcję. Nie chciałbym, aby moja działalność była jedynie epizodem, a plany dotyczące rozwoju zostały jedynie na etapie programu wyborczego.
Gdybym miał się pochwalić swoimi dokonaniami, to ze względu na rozmiar inwestycji jestem bardzo dumny z kompleksowego uporządkowania gospodarki wodno – ściekowej w znacznej części gminy. W ostatnich latach wybudowaliśmy 42 km wodociągów i 13 km sieci kanalizacyjnej. Ponadto udało się wybudować Stację Uzdatniania Wody w miejscowości Kozły, a kolejna jest w trakcie realizacji. Znacznie podniosło to komfort życia mieszkańców.
Ku końcowi ma się budowa hali widowiskowo- sportowej, o której marzyły pokolenia. Jest to inwestycja, o której od bardzo dawna mówiło się wiele, jednak żaden z moich poprzedników nie był w stanie podołać temu zadaniu.
Pierwszym przedsięwzięciem, które zrealizowałem po objęciu stanowiska była budowa parkingu przy dworcu PKP. Rozładowało to natłok samochodów, które każdego dnia utrudniały ruch w okolicach dworca. Ponadto w Gminie powstały nowe drogi i chodniki. Zakupiono także nowe wiaty przystankowe. Aby wizyta w urzędzie przebiegała szybciej i przyjemniej otwarto Biuro Obsługi Interesanta. Podczas mojej kadencji urząd nauczył się dostrzegać potrzeby mieszkańców i reagować na nie, a także pracować wydajniej przy mniejszym nakładzie środków finansowych przeznaczonych na administrację.
Miasto to przede wszystkim ludzie. To dla nich powstały miejsca, gdzie mogą spędzić aktywnie czas.
Zostały wybudowane trzy wielofunkcyjne boiska przy szkołach w Mokrej Wsi, Stryjkach i Jasienicy. Modernizacji uległ zarówno Ogródek Jordanowski (został wyposażony w siłownię zewnętrzną dla dorosłych i plac zabaw dla dzieci), jak i centralna część miasta Tłuszcz, ozdobiona w nowe ławki, kwiaty i krzewy. Dla poprawy zdrowia mieszkańców otwarto gabinet stomatologiczny, który przyjmuje pacjentów w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, a żeby czuli się bezpieczniej zakupiono samochody strażackie dla OSP Tłuszcz i OSP Miąsem.
Dodatkowo przeprowadzono szereg inwestycji w placówkach oświatowych, m.in. dokończono budowę Gimnazjum w Jasienicy, wykonano termomodernizację budynku Przedszkola Samorządowego „Baśniowa Kraina”, rozpoczęto budowę zaplecza socjalnego i szatni w Zespole Szkół w Stryjkach, wybudowano łącznik w Zespole Szkół w Mokrej Wsi czy rozpoczęto rozbudowę Zespołu Szkół w Postoliskach o funkcje przedszkola.

Kurier W…:
A co z życiem kulturalnym oraz opieką nad osobami starszymi w gminie?

Burmistrz Paweł Bednarczyk:
Ośrodek Pomocy Społecznej działa bardzo prężnie, realizując wiele znaczących projektów. W ramach jednego z nich otwarto Punkt Pomocy Dziecku i Rodzinie, kontynuowana jest działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku , a także udało się przedłużyć projekt systemowy „Wyzwólmy w sobie energię”, w ramach którego otwarto klub PIK- Pomoc Integracja Komunikacja. W ramach programu „Kobieta aktywna” organizowane są szkolenia aktywizujące kobiety. Zarówno dzieci, które biorą udział w licznych programach, zajęciach oraz wyjazdach, jak i osoby starsze znajdą tam miejsce dla siebie. To właśnie przy ich udziale udało się otworzyć „Miodzio wioskę”.
Wiele ciekawych inicjatyw proponują również fundacje, stowarzyszenia, Biblioteka Publiczna oraz Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, które organizując warsztaty tematyczne rozwijają umiejętności młodzieży oraz wypełniają wolny czas seniorów, działających w klubie „Uśmiech Jesieni” oraz Chórze Miejskim LUX MEA. Ponadto prężnie rozwija się Młodzieżowa Orkiestra Dęta, występująca podczas najważniejszych wydarzeń w naszej gminie. Cieszy również fakt, że społeczeństwo ochoczo angażuje się w najróżniejsze projekty, realizując ciekawe pomysły, które jako Burmistrz bardzo chętnie wspieram.

Kurier W…:
W razie ponownego wyboru Pana na stanowisko burmistrza, jakie działania zostaną wykonane w pierwszej kolejności?

Burmistrz Paweł Bednarczyk:
Wszystkie punkty, o których mówię w swoim programie wyborczym są traktowane jako fakty do realizacji. Jako osoba, która przez cztery lata była blisko ludzi i zdążyła zapoznać się z ich potrzebami oraz wymaganiami, już od pierwszych dni trwania kolejnej kadencji będę realizował założenia swojego programu wyborczego. Wdrożony we wszystkie założenia oraz strukturę działania naszego urzędu nie będę tracił czasu na zapoznawanie się z dokumentacją oraz możliwościami, jakimi dysponuje nasza gmina. Zdecydowanie wydłuża to czas, a jak zdążyłem się przekonać, cztery lata mijają niepostrzeżenie. Dlatego też chcę je wykorzystać do granic możliwości i do ostatnich dni zamierzam aktywnie działać na rzecz lokalnej społeczności. Wiele inwestycji pociąga za sobą kolejne, na których realizację potrzebny jest dodatkowy czas i fundusze. Aby skorzystać z nowej perspektywy finansowej trzeba intensywnie działać już od pierwszych dni. Zależy mi na tym, aby zdobyć jak najwięcej pieniędzy i skierować je tam, gdzie są potrzebne. Obrałem sobie obszary mające być przedmiotem działania, kierunki rozwoju, cele. W działalności na rzecz gminy trzeba kierować się racjonalnością wyborów oraz wagą społeczną poszczególnych potrzeb.

Kurier W…
– Dziękuję za rozmowę
/Janina Czerwińska/

1

Modernizacja Ogródka Jordanowskiego

2

Samochód dla OSP Tłuszcz

3

Stacja Uzdatniania Wody w Kozłach

4

Termomodernizacja przedszkola Baśniowa Kraina

 

7

ul. Tłuszczańska

 

boisuko_w_mokrej_wsi

Boisko w Mokrej Wsi

2 583 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
POZAMIATANE?

Wybory już za niecały miesiąc. Znamy już kandydatów, trwa kampania. Wielu popełnia błąd myśląc, że 16 listopada będziemy mieli do...

Zamknij