ggg ggg ggg ggg

Gmina Małkinia Górna opracowała Program Rewitalizacji

Na sesji Rady Gminy Małkinia Górna w dniu 22 lutego 2017 r. Radni podjęli uchwałę o przyjęciu Programu Rewitalizacji dla Gminy Małkinia Górna na lata 2016-2022.

 

herb_malkiniaRewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji w oparciu o program rewitalizacji.
Kompleksowa rewitalizacja obszarów zdegradowanych, na realizację, której będzie można uzyskać wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, musi przede wszystkim pobudzać aktywność środowisk lokalnych i stymulować współpracę na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego, a także przeciwdziałać zjawisku wykluczenia w obszarach zagrożonych patologiami społecznymi.
Wyznaczone w Programie Rewitalizacji Gminy Małkinia Górna 3 obszary rewitalizacji cechują się szczególną koncentracją negatywnych zjawisk społecznych, gospodarczych, środowiskowych, technicznych i funkcjonalno-przestrzennych, na których, z uwagi na istotne ich znaczenie dla rozwoju lokalnego, Gmina zamierza prowadzić rewitalizację.
Wszystkie obszary znajdują się na terenie miejscowości Małkinia Górna.
Uzasadnione jest podjęcie na tych obszarach działań rewitalizacyjnych, co z pewnością wpłynie na poprawę życia mieszkańców Gminy oraz na rozwój lokalny.
Są to tereny należące do najbardziej zurbanizowanych i najbardziej zaludnionych w gminie. Znajdują się na nich tereny pokolejowe. Obszary te wyznaczone zostały na podstawie przeprowadzonej diagnozy, najczęściej też były wskazywane, jako obszary wymagające rewitalizacji przez osoby biorące udział w konsultacjach społecznych.
Łączna powierzchnia obszarów wyznaczonych do rewitalizacji w Gminie Małkinia Górna to 51,4352 ha, co stanowi 0,37 % powierzchni Gminy.
Łączna liczba mieszkańców obszarów wskazanych do rewitalizacji w Gminie Małkinia Górna to 2815 osób, co stanowi 23,53 % ogólnej liczby mieszkańców Gminy.
Podejmowane inicjatywy przyczynią się do poprawy jakości życia mieszkańców, w tym zwiększenia ich szans na zatrudnienie. Wpłyną też na trwałą odnowę rewitalizowanego obszaru, poprawę ładu przestrzennego, stanu środowiska i zabudowy, poprzez zastosowanie wysokiej jakości rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych.
W programie określono 28 projektów głównych, których realizacje zaplanowano do 2022 r.
Są to m.in.:
– Przebudowa ulicy Przedszkolnej wraz z odwodnieniem.
– Przebudowa ulicy Kolejowej.
– Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej.
– Rozbudowa budynku Urzędu Gminy w Małkini Górnej.
– Rewitalizacja terenu przyległego do GOKIS.
– Projekt edukacyjny „Stawiam na edukację!”.
– Budowa targowiska gminnego.
– Przebudowa należącej do SML-W „Zacisze” kotłowni węglowej na kotłownię na gaz.
– Rewitalizacja zasobów mieszkaniowych Wspólnot Mieszkaniowych przy ul. Nurskiej.
– Przebudowa drogi osiedlowej z odwodnieniem oraz remont części wspólnych budynków wielorodzinnych – klatek schodowych i piwnic SML-W „MAŁKINIANKA”.
Program Rewitalizacji dla gminy Małkinia Górna na lata 2016 – 2022 tworzony był przez władze gminy wspólnie z mieszkańcami i innymi grupami interesariuszy.
/info. UG Małkinia Górna/

2 007 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wielkie zmiany czekają Ostrów Mazowiecką

Ostrowski samorząd otrzymał kolejne dofinansowanie. Będzie to prawie 16 mln złotych na projekt ścieżek rowerowych, którego koszt wyniesie blisko 20...

Zamknij