ggg ggg

Festiwal Zbliżenia Kultur Dni Łochowa już za nami!

4 lipca 2015 r. na mieszkańców Łochowa i okolic czekało wiele atrakcji związanych z obchodem corocznego święta miasta.

Dni Łochowa tradycyjnie już połączone są z Festiwale Zbliżenia Kultur i oprócz rodzimych polskich zespołów i wykonawców uczestnicy święta mają okazję spotkać się z wykonawcami z innych państw. W tym roku podziwialiśmy utalentowaną młodzież z Ukrainy.
Impreza została zorganizowana przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie. Patronatem honorowym imprezy objęli: burmistrz Miasta Łochowa Marian Dzięcioł, starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.


Obchody Dni Łochowa rozpoczęto popisami lokalnych wykonawców i zespołów działających przy Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury, takich jak: Łochowianie, Gwizdalanki, Ognisko Muzyczne, którego reprezentowały Ola i Paulina Kalinowskie. Gości z Ukrainy przywitał burmistrz Marian Dzięcioł oraz dyrektor LO z Łochowa Andrzej Suchenek. W części oficjalnej Włodzimierz Budzińczuk – szef delegacji ukraińskiej z miejscowości Kosiv, obwód stanisławowski wyraził wielką radość z pobytu w Polsce oraz podziękował za niezwykle sympatyczne przyjęcie w Łochowie.
Przed publicznością wystąpiły zespoły: bandurzystek – Słoneczna Struna oraz Perła Karpat, grający muzykę typowo ludową, używając: skrzypiec, bajanu, cymbałów, a także bębna. Występ ich poprzedził wspólny taniec ludowy uczniów LO z Łochowa oraz młodzieży z Ukrainy. W ramach projektu „KALOKAGATIA. CENTRUM WOLNEGO CZASU”, młodzież nie tylko się integrowała, ale również przygotowywała wspólne projekty artystyczne. Z niewielkimi przygodami ( technicznymi) odbył się występ Kapeli Łochowskiej, która urzekła publiczność piosenkami i folklorem przedwojennej Warszawy.

 


Przerwą między występami grup muzycznych był znakomity spektakl teatralny „Wesele” odegrany przez Teatr Makata. Grupa powstała w 1995 roku z inicjatywy Artura Lisa (dyrektora MiGOK Łochów) i Artura Żebrowskiego. Spektakl ten został całkowicie sfinansowany przez Stowarzyszenie Makata zdobytym Grantem w konkursie dla organizacji pozarządowej z ofert Starostwa Powiatowego w Węgrowie. Na bocznej płycie miejskiego targowiska „rozhulała się” wesołe grupa gości weselnych. Razem z nimi publiczność zagarnięta serdecznym zaproszeniem spośród kramów i stoisk, uczestniczyła w przygotowaniach do wesela. Cóż tam się nie działo! Żarty, przepychanki, przebieranki. A to dziewczęta oblały panów zimną wodą z wiaderek i balii, a oni w rewanżu straszyli dziewczęta ganiając za nimi po placu, a to nagle ku rozpaczy wszystkich podczas zabawy jeden z uczestników szaleństw zawisł na sznurze. Wystraszył wszystkich, ale w odpowiedniej chwili nagle ożył. W trakcie przygotowań i wesela zabrzmiały kilkujęzyczne przyśpiewki i weselne piosenki. Przedstawiono też Pannę Młodą i Pana Młodego – instalacje rodem z teatru ulicznego, które pięknie wkomponowały się w całość przedstawienia. Na zakończenie aktorzy do zabawy wciągnęli licznie zgromadzoną widownię i wszystko zakończyło się wspólnymi tańcami.
Kolejną atrakcją wieczoru był zespół Trebunie-Tutki. Członkowie tej kapeli to muzykująca od pokoleń góralska rodzina, która nic nie tracąc ze swego charakteru przeszła ewolucję od kapeli góralskiej, po zespół koncertujący na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, a także w Azji i Ameryce.

 

 

Festiwal Zbliżenia Kultur Dni Łochowa zakończył występ grupy Lombard, który należy do grona najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki. Gwiazda wieczoru została bardzo gorąco przyjęta przez publiczność zarówno dorosłych, jak i przez tych najmłodszych. Nie zabrakło największych hitów, takich jak: „Szklana pogoda” czy „Przeżyj to sam”.
Poza występami muzycznymi, hala na rynku była zapełniona m.in. kolorowymi straganami rękodzielników, regionalną żywnością. Dodatkową atrakcją dla rodzin było wesołe miasteczko.
O północy rozpoczął się Festiwal Muzyki elektronicznej „Noc, Moc Dźwięków”, impreza ta zorganizowana była w głównej mierze do młodzieży. Zaprezentowano na nim występy bit boxu mistrza Czech Tiny oraz Dj-ów: Damez, Dikton, Seliga.
/J.Cz./

Galeria zdjęć

2 242 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
III Pułtuski Festiwal im. Krzysztofa Klenczona 2015

W dniach 26 do 28 czerwca 2015 w Pułtusku odbył się kolejny, III Festiwal im. Krzysztofa Klenczona. Organizatorem Festiwalu był...

Zamknij