ggg ggg ggg ggg

Europejski Dzień Sportu Szkolnego 2022 – międzynarodowe wydarzenie w polskich szkołach

W piątek, 30 września w szkołach z całej Europy i ze świata świętowaliśmy Europejski Dzień Sportu Szkolnego (ESSD – European School Sport Day). W tym roku po raz pierwszy do programu przystąpiła także Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie.

smart

Ideą ESSD jest celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród uczniów.
Europejski Dzień Sportu Szkolnego to międzynarodowe święto ruchu w szkołach, będące częścią Europejskiego Tygodnia Sportu – kampanii realizowanej pod hasłem #BeActive (bądź aktywny). Ideą ESSD – jest celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród uczniów. Wydarzenie organizowane jest cyklicznie od 2015 r. w ostatni piątek września na terenie całej Europy, a także kilku krajów Azji, Afryki i Ameryki Południowej. W tym roku do wydarzenia w Polsce zgłosiło się niemal 1000 placówek!

Poznajmy się! Integracja polsko-ukraińska.
W Polsce jest obecnie ponad 800 tysięcy ukraińskich dzieci, z których znaczna część stała się dla polskich uczniów koleżankami i kolegami ze szkolnej ławki. Europejski Dzień Sportu Szkolnego świętujemy w Polsce już po raz ósmy, a w tym roku pierwszy raz obchodziliśmy go wspólnie z rówieśnikami z Ukrainy i blisko 40 krajami z całego świata.
Partner wydarzenia – Akademia Krokieta i Lamy już po raz drugi przygotowała wyjątkowy harmonogram dnia – RUCHOWY PLAN LEKCJI, czyli zestaw gotowych filmów z edukacją w ruchu, dzięki którym dzieci mogły wzajemnie uczyć się o swoich krajach – ich kulturze, języku i geografii. Bo w ruchu już teraz rozumiemy się doskonale!

Dlaczego warto dołączyć do ESSD?
1) Biorąc udział w takich wydarzeniach zwiększamy świadomość i gotowość całej społeczności szkolnej. Wszystko po to, by ruch stał się nieodłącznym elementem codzienności. 2) Pokazujemy, że aktywność fizyczna jest fajna! Po prostu… 3) Promujemy zdrowy styl życia i budujemy dobre nawyki. 4) Jednoczymy i budujemy społeczność uczniowską. 5) Stajemy się częścią dużej, międzynarodowej społeczności, skupionej wokół wspólnego celu.
(Każda placówka, która weźmie udział w wydarzeniu otrzyma certyfikat uczestnictwa, a dla najbardziej zaangażowanych dodatkowo przewidziano atrakcyjne nagrody).

#ESSD2022 w naszej szkole.
ESSD to wspaniała inicjatywa, która zachęca do wspólnej zabawy i promocji aktywności fizycznej, dlatego w tym roku po raz pierwszy do programu przystąpiła także Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie. W trakcie zajęć zorganizowanych przez nauczycieli, uczniowie udowodnili, że aktywność fizyczna jest fantastyczną formą spędzania czasu! Poprzez udział w ESSD wspólnie promowaliśmy zdrowy styl życia i budowaliśmy dobre nawyki! Tego dnia, uczniom klas I-III towarzyszyły gry i zabawy z elementami współzawodnictwa. Pokonywali wyznaczony tor przeszkód z elementami biegu, skoku, rzutów, itd. Następnie uczniowie wzięli udział w przeciąganiu liny. Wszyscy bawili się przy tym wyśmienicie i z energią starali się sprostać konkurencji. Na następnej lekcji wróciliśmy do sali na „Ruchowy plan lekcji”. (Wykonaliśmy wszystkie zestawy ćwiczeń znakomicie się przy tym bawiąc).
Więcej informacji o inicjatywie dostępnych jest na fanpage’u Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego (https://www.facebook.com/EuropejskiDzienSportuSzkolnego). Wydarzenie w Polsce koordynowane jest przez Fundację V4Sport (https://v4sport.eu), przy aktywnym wsparciu partnerów: Akademii Krokieta i Lamy, Krajowego Szkolnego Związku Sportowego, Szkolnego Związku Sportowego „DOLNY ŚLĄSK” oraz Szkolnego Związku Sportowego „WIELKOPOLSKA”.

/Marzena Marchel/

659 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:

Zamknij