ggg ggg ggg

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek (03.06.2014)

,,Wszelkie działania biblioteki muszą wychodzić od książki i doprowadzić do książki’’ dlatego uroczystość 65-lecia Biblioteki Publicznej w Łochowie oraz nadanie imienia rozpoczęliśmy w Dzień Bibliotekarza i Bibliotek – 8 maja 2014r. Przy codziennej deszczowej aurze, wyjątkowo tego dnia świeciło słońce.

DSCF0092

W tym czasie obchodzona była również osiemdziesiąta rocznica śmierci Medarda Downarowicza – od dzisiaj patrona biblioteki w Łochowie. Biblioteka to nie tylko teraźniejszość i książki, to również skarbnica naszej historii w której działy się ważne wydarzenia dla naszego terenu oraz całego kraju, a Downarowicz taką właśnie historię utworzył. Ludzi z pasją, budujących nową historię, którzy umiłowali swoje miejsce, swój kraj, których często docenia się dopiero po latach, a należałoby bliżej poznać, docenić i naśladować.
Dlatego udało nam się zaprosić trojgę wnuków Medarda Downarowicza – Marka Dwonarowicza, Magdalenę Skajnowską, Grażynę Zajączkowską, co było dla nas wszystkich wielkim zaszczytem móc rozmawiać i gościć tak znaczące dla nas osobistości. Wywiady do telewizji TVP Warszawa, gazet lokalnych, kameralne rozmowy przy stole szwedzkim oraz jubileuszowym torcie ufundowanym przez firmę TOPAZ odbywały się aż do wieczora w salach biblioteki. Tutaj każdy mógł w szczegółach zapoznać się z działalnością biblioteki, założyć kartę czytelnika, przejrzeć publikacje książkowe i pokochać to miejsce jako swój azyl w codzienności. Uświetnieniem tych obchodów było również przybycie Dyrektora Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego Michała Strąka, dyrektorów bibliotek gminnych i powiatu węgrowskiego Małgorzaty Piórkowskiej, przedstawiciela Starosty Powiatu Węgrowskiego Tadeusza Krupy, zastępcy burmistrza Łochowa Urszuli Kalinowskiej, dyrektorów bibliotek gminnych z powiatu węgrowskiego, dyrektorów i nauczycieli ze szkół oraz licznych gości, miłośników książek, którzy chcieli pobyć wśród ludzi kultury, podzielić się swoimi spostrzeżeniami, wypowiedzieć się na forum i poczuć niepowtarzalny klimat.Część artystyczna, podziękowania i gratulacje odbyły się tuż obok, w sali widowiskowej w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie. Najmilej wspomina się tych najmłodszych artystów ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz naszą młodzież, która przygotowała spektakl teatralny nawiązujący do historii i dalszych losów istnienia książki, która to zawsze miała i w dalszym ciągu ma znaczący wpływ na rozwój ludzkości. Zaproszono również artystę Jacka Szymkiewicza, który zechciał rozbawić publiczność i pokazać swój kunszt artystyczny. Wokalista, gitarzysta i saksofonista, autor muzyki do spektakli teatralnych i książki pt.: „Grawer”, a jego albumy solowe to „Kilof”, „Baset”.
Po wystąpieniach wszyscy zgromoadziliśmy się w holu, gdzie obok wejścia została odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa na której wyryto popiersie Medarda Downarowicza z podpisem: „Medard Downarowicz 1878-1934… To dzięki Polakom, takim jak On żyjemy
w suwerennym wolnym kraju… Stefan Starzyński Prezydent Warszawy’’.
Biblioteka Publiczna im. Medarda Downarowicza w Łochowie jeszcze raz serdecznie dziękuje wszystkim osobom i instytucjom za wkład i zaangażowanie w zorganizowanie tak wielkiego wydarzenia, jakim było 65-lecie Biblioteki w Łochowie.
Anna Szcześnik

Galeria zdjęć

1 846 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku… (03.06.2014)

28 czerwca br. już po raz dziewiąty mieliśmy okazję uczestniczyć w niezwykłej imprezie dla osób niepełnosprawnych z Powiatu Wyszkowskiego, która...

Zamknij