ggg ggg ggg ggg

DUMNI Z BOHATERÓW

15 sierpnia 2016 r. w Rybienku Leśnym odbyły się uroczystości upamiętniające  96. rocznicę wybuchu Bitwy Warszawskiej, która miała decydujący wpływ na dalsze losy Europy, a przede wszystkim Polski.

123

Uroczystość rozpoczęła się, o godz. 11 od Mszy Świętej w parafii pw. Matki Królowej Polski w Rybienko Leśnym (gmina Wyszków) odprawionej przez ks. proboszcza Eugeniusz Ledę, który w swoim kazaniu wspomniał m.in. o papieżu Piusie XII, jako inicjatorowi stworzenia tajnej organizacji, która pomagała Żydom w czasie II Wojny Światowej oraz o jego pierwszej encyklice „Summi Pontificatus” – potępiono w niej rozpętanie wojny przez totalitaryzm ZSRR i Niemiec. Nie zabrakło wspomnienia o Bitwie Warszawskiej, stoczonej w dniach 13 -15 sierpnia 1920 r., która zdecydowała o zachowaniu niepodległości. Przypominał o kluczowej roli Józefa Piłsudskiego w bitwie określanej mianem „Cudu Nad Wisłą”.
Po Mszy Świętej delegacje m.in..: Związku Piłsudczyków, radnych, wojska, Prawa i Sprawiedliwości oraz duchownych, prowadzone w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Wyszkowa pod batutą Franciszka Józefa Bieganowskiego, skierowały się aleją Wolności w kierunku pomnika żołnierzy zamordowanych w 1920 r. W trakcie wojny polsko-bolszewickiej zostali bestialsko zamęczeni polscy żołnierze przez rosyjską czerezwyczajkę.
Niestety, warunki atmosferyczne nie dopisały. Praktycznie przez cały czas marszu i obchodów padał deszcz, momentami bardzo silny, co utrudniało dotarcie do miejsca, w którym miała się odbyć wspólna modlitwa i złożenie kwiatów.
Pomimo trudności, po godz.12 pochód dotarł do celu. W międzyczasie pogoda się poprawiła, co ułatwiło przeprowadzenie wspólnej modlitwy za poległych przez ks. proboszcza E. Ledo. Następnie kwiaty pod pomnikiem złożyli m.in.: delegacja Urzędu Miejskiego w Wyszkowie na czele z zastępcą burmistrza Anetą Kowalewską, Starostwa Wyszkowskiego na czele ze starostą Bogdanem Pągowskim, radnych Rady Miejskiej, przedstawicieli Związku Piłsudczyków RP Stowarzyszenia Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie, Wyszkowskiej Komendy Uzupełnień, delegacja PiS, organizacji społecznych i mieszkańców.
Oficjalną część uroczystości zakończył występ Młodzieżowej Orkiestry OSP z Wyszkowa.
(Sebastian Tomaszewski)

1 708 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
VIII Dożynki Gminno-Parafialne 2016

15 sierpnia 2016 r. w Wąsewie odbyły się VIII Dożynki Gminno-Parafialne. Tradycyjnie rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą Dziękczynną pod przewodnictwem...

Zamknij