ggg ggg

Droga ekspresowa S61 w ramach Via Baltica wyzwaniem i szansą na rozwój dla Ostrowi Mazowieckiej

30 stycznia 2018 r. w ostrowskim Ratuszu uroczyście podpisano umowę na budowę odcinka S61 z Ostrowi Mazowieckiej w kierunku Łomży.

W ubiegłym tygodniu w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się konferencja, podczas której nastąpiło podpisanie umowy na budowę drogi ekspresowej S61 (Via Baltica) od Ostrowi w kierunku Łomży. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele władz, inwestorzy, wykonawcy i przedstawiciele samorządu. Jest to długo wyczekiwany moment rozpoczęcia realizacji jednego z ważniejszych odcinków drogi ekspresowej Via Baltica – od istniejącej obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej do Śniadowa. 19,5 km fragment zbuduje za 479 mln zł konsorcjum Rubau Polska i Construcciones Rubau Hiszpania. Cała ekspresowa Via Baltica od Warszawy, jako S8 do Ostrowi Mazowieckiej i dalej, jako S61 przez Łomżę, Ełk, Suwałki do granicy z Litwą w Budzisku ma być ukończona na przełomie 2020 i 2021 r. Odcinek przebiegający obok Ostrowi Mazowieckiej jest pierwszym spośród sześciu łomżyńskich części budowy trasy Via Baltica i rozpocznie się przy węźle „Podborze”, który połączy dwie drogi ekspresowe S8 z S61, a zakończy się w pobliżu miejscowości Tyszki-Nadbory, gdzie zaplanowano węzeł „Śniadowo”. Przetarg rozstrzygnięto jesienią 2017 roku i będzie realizowany w systemie „Projektuj i buduj”. Wykonawcą odcinka nr 1 będzie polski oddział hiszpańskiej firmy CONSTRUCCIONES RUBAU S.A. – RUBAU POLSKA Sp. z o.o. 

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas konferencji podkreślał, że dla obecnego Rządu budowa dróg poza dużymi aglomeracjami stała się priorytetem. Dla regionów północno-wschodniej Polski, dla funkcjonujących tam samorządów, organizacji gospodarczych ważne są dobre połączenia komunikacyjne, a dla uczestników dróg ważne jest bezpieczeństwo przemieszczania się, ale dla wszystkich Via Baltica będzie drogą, która uruchomi potencjał gospodarczy regionu. Najważniejszy jest jednak aspekt przybliżenia Polski północno – wschodniej do Polski centralnej oraz aspekt przybliżenia Polski do krajów bałtyckich.

Zapraszamy na stronę internetowa naszej gazety www.kurier-w.pl, gdzie zamieścimy wypowiedz ministra oraz gości uczestniczących w spotkaniu.

We wtorek, 30 stycznia 2018 r. w Ostrowi Mazowieckiej umowę podpisali: dyrektor Oddziału GDDKiA w Białymstoku Wojciech Borzuchowski, zastępca Dyrektora Oddziału ds. Inwestycji Maciej Gorysz oraz prezes Zarządu RUBAU Polska Sp. z o.o. Stefan Bekir Assanowicz.

Kilka słów wstępu wygłosił gospodarz wydarzenia burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Bauer. Zaprezentował zebranym film promocyjny o Ostrowi Mazowieckiej, który przyjęto ciepło i z uznaniem. Następnie głos zabrali, podsumowując i podkreślając rangę tej wielkiej drogowej inwestycji: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik, poseł na Sejm RP Arkadiusz Czartoryski, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Iwona Stępień – Kotlarek, prezes zarządu firmy RUBAU Polska Sp. z o.o. Stefan Bekir Assanowicz.

„Jestem bardzo dumny widząc, jak Ostrów Mazowiecka się rozwija… Potrzeba było, aby Państwo Polskie zwróciło wzrok na te rejony Polski wschodniej” – mówił poseł Arkadiusz Czartoryski podkreślając, że te drogi będą służyły miastu przez wiele, wiele lat i należy docenić burmistrza Jerzego Bauera, że zwraca uwagę na zrównoważony rozwój miasta.

W konferencji udział wzięli m.in.: dyrektor Oddziału GDDKiA w Białymstoku Wojciech Borzuchowski, zastępca Dyrektora Oddziału ds. Inwestycji Maciej Gorysz, przedstawiciel Wojewody Mazowieckiego kierownik delegatury w Ostrołęce Marcin Grabowski, wicestarosta ostrowski Urszula Wołosiewicz, prezesi, dyrektorzy i przedstawiciele lokalnych firm, miejscy radni, dyrektorzy i kierownicy miejskich jednostek i spółek, kierownictwo Urzędu Miasta oraz media z całego regionu.

Rozwijająca się infrastruktura drogowa, trasa, która zagwarantuje rozwój regionu i połączy ze sobą kraje nadbałtyckie, a jednocześnie przyczyni się do budowaniu obwodnic wokół miast i skróci dojazd do wielu z nich była wyczekiwana przez samorządowców. Teraz rozwiązania te wchodzą w życie i niebawem prace drogowe się rozpoczną, a inne zostaną zakończone, więc nie należy dziwić się, że z wielką radością i uroczyście przebiegała konferencja oraz podpisanie umowy w Ostrowi Mazowieckiej.   

/Janina Czerwińska/

6 930 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
XIX Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek

1 lutego 2018 r. w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” po raz dziewiętnasty odbył się Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek, który...

Zamknij