ggg ggg

„Droga do sukcesu jest zawsze w budowie…” – podsumowanie i podziękowania z okazji 100- lecia Polskiego Banku Spółdzielczego w Wyszkowie

Gala Jubileuszowa z okazji 100- lecia Polskiego Banku Spółdzielczego w Wyszkowie odbyła się 27 października 2023 r. i stała się okazją do docenienia działalności banku, który swoje stuletnie istnienie i pracę na rzecz społeczności Wyszkowa rozpoczął w 1923 roku jako Spółdzielnia Oszczędnościowo – Pożyczkowa w Wyszkowie, a obecnie znajduje się w czołówce największych banków Zrzeszenia BPS S. A. w Warszawie.

Historia Polskiego Banku Spółdzielczego w Wyszkowie jest warta przywoływania i upowszechniania wśród mieszkańców nie tylko Wyszkowa, ale również naszego regionu i dalej. Rozwój od lokalnej placówki finansowej do obecnie utworzonych i działających prężnie 22 oddziałów, jest imponujący. Świadczy też o potencjale banku i jego pracownikach, ale też o pracy i determinacji obecnego prezesa Zarządu Sławomira Chmielaka, który pracuje w tej instytucji od 40 lat, a kieruje przez ostatnie 25 lat.

Podczas Gali Jubileuszowej zebranych przywitał Sławomir Chmielak -prezes Zarządu Polskiego Banku Spółdzielczego w Wyszkowie. Wśród gości witani byli m.in.: Krzysztof Kokot – prezes BPS SA w Warszawie, Sławomir Czopura – prezes SSOZ BPS S.A. w Warszawie, Mieczysław Grodzki – prezes Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej, Wojciech Kozon – starosta Powiatu Wyszkowskiego, Grzegorz Nowosielski – burmistrz Wyszkowa, Grzegorz Benedykciński – burmistrz Grodziska Mazowieckiego, Stanisław Jastrzębski – wójt gminy Długosiodło, Paweł Abramczyk – z-ca wójta gminy Rząśnik, Jolanta Rożek – prezes BS w Piasecznie, Artur Sosnowski – prezes MBS w Łomiankach, Piotr Ciuchta – prezes BS w Nowym Dworze Mazowieckim, Mariusz Sycik – Komendant Policji w Wyszkowie, Rafał Balcer – Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie, Paweł Gula – prezes Centrum Rozwoju Usług Zrzeszeniowych w Warszawie, Andrzej Data – prezes SOFTNET Sp. z o.o. w Krakowie, Elżbieta Klimek – Generali Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., Krzysztof Słaby – Prezes Styropmin Sp. z o.o., Adam Matyaszek – IT Card S.A., Jolanta Sadowska
IT Card S.A., Mariusz Komorowski – M-Data, Janusz Ostaszewski – M-Data, Jolanta i Mirosław Wróbel – Agencja Ochrony „Wróbel”, Jerzy Damijan, przedstawiciele Kancelarii Prawnej – Karol Bernat, Nina Puławska, Paweł Bernat, członkowie Rady Nadzorczej, przedstawiciele, emeryci i pracownicy Banku oraz media.
Następnie prezes Sławomir Chmielak przedstawił historię banku od jego założenia w 1923 r. po dzień dzisiejszy. Obok zamieszczamy całą wypowiedź Pana Prezesa dot. 100-lat Polskiego Banku Spółdzielczego. Oprócz historii przekazał również podziękowania swoim współpracownikom, przedstawicielom Zarządu i tym, którzy wraz z nim tworzyli i rozwijali bank w trakcie jego pracy: „W imieniu własnym, jak również całego Zarządu, pragnę wszystkim założycielom, prezesom, dyrektorom, członkom Rady Nadzorczej, klientom, ale przede wszystkim emerytom i obecnym pracownikom serdecznie podziękować za owocną pracę, cenne doświadczenia, kompetencje zawodowe i wysiłek włożony w rozwój naszej instytucji. Najważniejsza jest pasja, a wraz z nią ludzie, którzy nią żyli i żyją do dziś. Nasi klienci – bez was tak naprawdę banki nie miałyby racji bytu. Dziękujemy za wasze zaufanie i liczymy na dalszą owocną współpracę”
Głos zabrali również goście, opisując swoją współpracę z PBS w Wyszkowie oraz składając życzenia i doceniając rolę prezesa Sławomira Chmielaka. Jerzy Ćwik, przewodniczący Rady Nadzorczej, przedstawiciel udziałowców podkreślał, że 100 lat to piękna historia – od otwarcia zaufało bankowi pięć pokoleń, ale też w tej instytucji ważny jest kapitał ludzki. Przekazał podziękowania obecnym pracownikom banku: „To jest rzesza ludzi, ponad 200 wspaniałych, profesjonalnych i dobrze wykształconych osób. Śmiem twierdzić, że prezes Chmielak jest ojcem sukcesu tego banku na miarę współczesnych czasów. 100 lat to za mało, całe 200, by się zdało i wierzę w to, że bank za 100 lat będzie też obchodził jubileusz, ale 200 – lecia” – zapewniał żartobliwie.
Następnie został zaprezentowany film, który jak zapewniał prowadzący część oficjalną uroczystości Robert Janowski (piosenkarz, kompozytor, poeta, aktor, prezenter telewizyjny i radiowy, znany, jako prowadzący teleturniej muzyczny “Jaka to melodia”) dla wielu gości Gali Jubileuszowej, był sentymentalną podróżą i pokazał nie tylko, jak bank się rozwijał, ale też opowiedział o pracownikach, Film, którego scenarzystką i reżyserem była Pani Iwona Karp zachwycił zebranych prezentacją wspomnień i wypowiedziami, które okazały się spontaniczne, zabawne lub zaskakująco wzruszające.
Gratulacje i życzenia składali także: Krzysztof Kokot – prezes BPS SA w Warszawie, Sławomir Czopura – prezes SSOZ BPS S.A. w Warszawie, Mieczysław Grodzki – prezes Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej, Andrzej Data – prezes SOFTNET Sp. z o.o. w Krakowie. Prezes PBS w Wyszkowie Sławomir Chmielak otrzymał od gości pamiątkowe statuetki, upominek – Certyfikat, a także m.in. puchar kryształowy z okazji 100-lecia i „krakowski akcent”. Było mnóstwo bukietów kwiatów i uścisków. Z życzeniami ustawił się szpaler wyszkowskich samorządowców: Burmistrz Wyszkowa, Wójt gminy Długosiodło, starosta wyszkowski Wojciech Kozon i przedstawiciele gmin z powiatu.

Zarząd Banku – Kapituła Odznaczeń i Wyróżnień Zrzeszenia Banku Polskiej Spółdzielczości postanowiła przyznać emerytom i pracownikom banku ,,Za zasługi polskiej bankowości spółdzielczej” odznaczenia złote, szmaragdowe i diamentowe:

Odznaczenie złote otrzymali:
Barbara Bartkiewicz, Daniela Bryl, Ewa Filipowicz, Krystyna Gąsiewska, Bożena Gąska, Ewa Groszyk, Halina Kajma, Jadwiga Klejna, Małgorzata Koszyk, Jolanta Kozłowska, Małgorzata Krauze – Wultańska, Anna Malinowska,

Adelajda Marzec, Maria Narowska, Jerzy Rozenek, Halina Solmińska, Barbara Ulejczyk, Lucyna Wachowska, Halina Wilczyńska, Genowefa Wultańska, Mirosław Augustynik, Alina Bryl, Bożena Burghardt, Renata Durka, Barbara Gawryś, Elżbieta Gradek – Choba, Adam Jabubczak, Beata Jakubczak, Donat Karp, Agnieszka Kołodziejska, Beata Kosna, Mariusz Kuchta, Grażyna Leciak, Hanna Mizińska, Lucyna Modzelewska, Teresa Mosakowska, Kamila Olczak, Elżbieta Oleksiak, Bożena Ostrowska, Małgorzata Sikorska, Hanna Skoczeń , Małgorzata Soliwoda, Bogusława Świderek, Małgorzata Wasilewska, Agnieszka Wojcieszkiewicz, Julita Wojnach, Elżbieta Wróblewska, Beata Zdziarstek, Agnieszka Zielińska.
Odznaczenia szmaragdowe otrzymali:
Bożenna Buczyńska, Bożena Jarosławska, Wiesława Pałaszewska, Dorota Romanowicz, Iwona Karp.

Odznaczenia diamentowe otrzymali:
Hanna Ampulska, Teresa Dubniak.

Ponadto:
Złotymi odznakami uhonorowano członków Rady Nadzorczej: Jerzego Ćwika, Andrzeja Bartkiewicza, Krystynę Dudzińską, Roberta Jakubczaka, Tadeusza Kamińskiego, Piotra Chibowskiego, Andrzeja Soszyńskiego, Renatę Sosnowik-Bęza, Ryszarda Zacharskiego, Grażynę Kanię, Jana Sikorskiego i Janusza Woźniaka.
Szmaragdowymi odznakami uhonorowano również członków Rady Nadzorczej: Jadwigę Gizińską.

Odznaczeniami szmaragdowymi uhonorowano członków Zarządu Polskiego Banku Spółdzielczego w Wyszkowie: wiceprezesa zarządu Barbarę Bernat, wiceprezesa Zarządu Dariusza Sawko, wiceprezesa Zarządu Wojciecha Brzuszkiewicza.

Odznaki zasłużonego działacza Ruchu Społecznego otrzymali:
Zofia Kuchta – emerytowana wiceprezes Zarządu;
Sławomir Chmielak – prezes Zarządu;
Mecenas Karol Bernat;
Tadeusz Abramczyk – wieloletni członek Zarządu a obecnie członek Rady Nadzorczej.
W trakcie uroczystości i na zakończenie części oficjalnej zebrani mieli przyjemność wysłuchać piosenek zaprezentowanych przez Roberta Janowskiego.
Następnie wszystkich zaproszono na poczęstunek.

/Janina Czerwińska/

Prezes Polskiego Banku Spółdzielczego w Wyszkowie zwracał się do zebranych:

„Idea służenia społecznościom lokalnym oraz wzmacnianie miejscowej gospodarki były ważne zarówno 100 lat temu, jak i dzisiaj, i mimo upływu lat i wielu transformacji gospodarczych pozostają nadal aktualne. Bank Nasz przez te wszystkie lata, starannie i umiejętnie dostosowywał swoją działalność do zmieniających się uwarunkowań i okoliczności – jednak zawsze opierając się na zasadach spółdzielczych. Szczególną uwagę na przestrzeni tych lat przywiązywaliśmy do tworzenia jak najlepszych warunków do rozwoju gospodarczego i społecznego naszych Klientów i lokalnego środowiska. Myślę, że dokonaliśmy ogromnego sukcesu organizacyjnego i technologicznego stając się Bankiem wiarygodnym i nowoczesnym. Początki organizacji spółdzielczej w Wyszkowie sięgają roku 1923. Wtedy to, rozpoczęła działalność Spółdzielnia Oszczędnościowo – Pożyczkowa w Wyszkowie. Kilkukrotnie zmieniała ona lokalizację. Obecna siedziba Banku została oddana do użytku pod koniec lat 60-tych w czasie kadencji Stanisława Lewandowskiego, a Walne Zgromadzenie w 1970 roku uchwaliło dla placówki w Wyszkowie nową nazwę – Bank Spółdzielczy. 5 lat później, wraz z nowym podziałem administracyjnym kraju BS w Wyszkowie znalazł się pod kuratelą ostrołęckiego Oddziału Wojewódzkiego BGŻ. W 1975 roku kierownikiem Banku zostaje Tadeusz Dubniak. Na początku lat 80-tych BS w Wyszkowie przyjmuje nowy Statut i poprawia warunki lokalowe. Zmiany w Statucie dokonane w 1989 roku na podstawie Ustawy o Prawie Bankowym przyniosły rozszerzenie terenu działania BS na cały kraj, zwiększenie zakresu obsługi kredytowej na wszystkie podmioty gospodarcze oraz poszerzenie zakresu działalności o usługi poza bankowe. Okres transformacji lat 90-tych i przejście w gospodarkę rynkową Bank Spółdzielczy w Wyszkowie przeszedł pomyślnie. Rozpoczęto wówczas komputeryzację Banku.
W 1991 roku decyzją Rady Nadzorczej Bank stał się Akcjonariuszem BUG S.A. w Warszawie, a w skład Rady BUG S.A. weszła ówczesna Pani Prezes Małgorzata Dziubłowska. W związku z odejściem p. Prezes w 1992 roku na stanowisko Dyrektora Banku i Prezesa 3 Zarządu, Rada Nadzorcza powołała Pana Romana Ładę, który funkcję tę pełnił do 1997 r. Po tym okresie w skład Zarządu wchodzili: p. Zofia Kuchta, p. Barbara Bernat, p. Tadeusz Abramczyk i moja skromna osoba. W roku 1993 budynek Banku został rozbudowany i zmodernizowany. 18 marca 2002 r. Bank podpisał umowę zrzeszeniową z Bankiem Polskiej Spółdzielczości S.A. w Warszawie, a 31 stycznia 2007 r. zmienił nazwę na Polski Bank Spółdzielczy w Wyszkowie. Rok 2014 to rok połączeń. W marcu nastąpiło połączenie PBS w Wyszkowie jako Banku przejmującego z BS w Grodzisku Mazowieckim, a w czerwcu z BS w Pruszkowie. Wówczas skład Zarządu powiększył się o p. Wojciecha Brzuszkiewicza, a od września 2016 r. funkcję V-ce Prezesa po odejściu p. Zofii Kuchta pełni p. Dariusz Sawko. W roku 2017 w PBS w Wyszkowie zakończyło się dość poważne przedsięwzięcie jakim była rozbudowa i modernizacja budynku Centrali Banku w Wyszkowie mająca na celu unowocześnienie wizerunku i poprawienie warunków obsługi Klientów. Kiedy obejmowałem funkcję Prezesa Zarządu, Bank liczył 5 placówek. Na dzień dzisiejszy posiadamy ich 22. Większość wyposażona jest w bankomaty dostępne całą dobę, a kilka z nich posiada funkcję wpłatomatu. Polski Bank Spółdzielczy w Wyszkowie jako lokalna instytucja finansowa, realizując zasady ekonomii społecznej, starał się zawsze wspierać społeczność lokalną w jej rozwoju obejmując sponsoringiem wiele inicjatyw społecznokulturalnych i sportowych. Zyskaliśmy przez to miano mecenasa kultury, sportu i organizacji charytatywnych, a także wielokrotnie zostaliśmy uhonorowani prestiżowymi nagrodami. Choć okoliczności, w jakich dziś funkcjonujemy są bardzo wymagające (silna presja inflacyjna, zaostrzenie kryzysu energetycznego, cyberzagrożenia, itp.), to dzięki odpornemu modelowi biznesowemu, ale przede wszystkim dzięki ogromnemu zaangażowaniu wszystkich Pracowników, radzimy sobie dobrze osiągając zadowalające wyniki we wszystkich ważnych obszarach działalności Banku. 4 Siłą Banków Spółdzielczych jest indywidualne podejście do Klienta, umiejętności budowania relacji, w której klient nie jest anonimowy. Polski Bank Spółdzielczy w Wyszkowie w sposób bardzo odpowiedzialny realizuje wyznaczone cele i jako instytucja finansowa stawia nie tylko na zysk, ale przede wszystkim na długookresowe partnerstwo, zaufanie i dbałość o lokalną tożsamość. Nasi Klienci, wraz z rozwojem Banku przechodzą również prawdziwą rewolucję technologiczną, korzystają z usług bankowości internetowej i mobilnej. Jako nowoczesny Bank zabiegamy również o młodych Klientów, którzy oczekują szybkich i intuicyjnych usług. W tej chwili znajdujemy się w czołówce największych banków Zrzeszenia BPS S. A. w Warszawie. Nasze wyniki finansowe są na dobrym, a nawet bardzo dobrym poziomie: 1. Suma bilansowa – 1.060,00 mln. zł. 2. ROA – 2,01% 3. ROE – 23,83% 4. C/I – 44,49% 5. TCR 24,19 % 6. Zysk brutto – 18.989,00 tys. zł 7. Zysk netto – 15.334,00 tys. zł. Jako Bank lokalny doskonale rozumiemy konieczność reagowania na nieustannie zmieniające się uwarunkowania działalności. 100 – lecie PBS w Wyszkowie jest idealnym momentem, aby podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i dynamicznego rozwoju tej instytucji. W imieniu własnym, jak również całego Zarządu, pragnę wszystkim Założycielom, Prezesom, Dyrektorom, Członkom Rady Nadzorczej, Klientom, ale przede wszystkim Emerytom i obecnym Pracownikom serdecznie podziękować za owocną pracę, cenne doświadczenia, kompetencje zawodowe i wysiłek włożony w rozwój naszej instytucji. Najważniejsza, Drodzy Państwo jest pasja, a wraz z nią ludzie, którzy nią żyli i żyją do dziś. Patrząc z perspektywy dzisiejszego dnia na dobrą kondycję Banku, jego rozwój i liczne grono zaufanych Klientów, można z pełnym przekonaniem, uznać, że na 5 zrealizowaliśmy uniwersalną koncepcję, która działa z pożytkiem dla Banku i jego Klientów. Dzisiejszy Jubileusz to nie tylko liczba, ale przede wszystkim historia ludzi, ludzi, którzy z wielką pasją, w różnych okolicznościach i czasie pracowali w Banku i wspierali go swoim poświęceniem, zaangażowaniem i zaufaniem. Zwracam się w tym miejscu również do naszych Klientów. Drodzy Państwo bez Was, tak naprawdę Banki nie miałby racji bytu. Dziękujemy za Państwa zaufanie i liczymy na dalszą owocną współpracę. Na zakończenie Drodzy Państwo powiem tak… „Droga do sukcesu jest zawsze w budowie…” Dlatego nie można się zatrzymywać, a cały czas umiejętnie podążać za rozwojem i być zawsze otwartym na drugiego człowieka.
W związki z moim odejściem na zasłużoną emeryturę życzę moim następcom, aby praca w tym Banku dawała im satysfakcję taką jak mnie, aby dalej rozwijali tę instytucję. A ja spacerując ulicą Kościuszki będę dumny, że mogłem być częścią tej bankowej społeczności i z sentymentem będę spoglądał na miejsce,
w którym zostawiłem kawałek swojego życia”.

329 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pomnik upamiętniający powstańców styczniowych walczących pod Świdnem (gm. Wierzbno) w powiecie węgrowskim

Z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego, w gm. Wierzbno na terenie powiatu węgrowskiego odbyły się uroczystości upamiętniające Bitwę pod Świdnem...

Zamknij