ggg ggg ggg ggg ggg

Dożynkowe święto, czas radości i podziękowań

Tegoroczne Dożynki Powiatowo – Gminne, czyli łączone powiatu wyszkowskiego oraz gminy Brańszczyk odbyły się w wyjątkowym miejscu – skansenie w Brańszczyku. Wśród zgromadzonych tam starych chat, sprzętów obok drewnianej klimatycznej kuźni, stanęła scena, z której mieszkańcy powiatu wysłuchali przemówień gospodarzy i gości, obejrzeli ceremoniał dożynkowy i bawili się świetnie podczas występów artystycznych i koncertu gwiazdy dożynek zespołu PLAYBOYS.

Dożynki Powiatowo – Gminne odbyły się w minioną niedzielę, 25 sierpnia w Brańszczyku. Ich organizatorami były Starostwo Powiatowe, Gmina Brańszczyk i Parafia Brańszczyk. Obchody poprowadził dyrektor Gminnego Domu Kultury Krzysztof Bereda i Monika Andrzejewska. Oprawę muzyczną dożynek zapewniła Młodzieżowa Orkiestra „Darmanista”.
Uroczystość rozpoczęła się od Mszy odprawionej w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie uczestnicy korowodem przeszli do skansenu, gdzie odbyły się główne uroczystości oficjalne i część rozrywkowa imprezy. Gospodarze, tj. starosta wyszkowski Jerzy Żukowski, wójt gminy Brańszczyk prof. Wiesław Przybylski oraz starostowie dożynkowi Wojciech i Renata Kukwowie przybyli bryczką konną, która prowadziła korowód. Wieńce z sołectw i gmin powiatu znalazły swoje miejsce u podnóża sceny, a po powitaniu gości przez gospodarzy obchodów odbył się ceremoniał dożynkowy. Starostowie dożynkowi wraz ze starostą bartnym – Pawłem Kuleszą z Brańszczyka wręczyli chleb i miód staroście wyszkowskiemu i wójtowi Brańszczyka.
Starosta i wójt Brańszczyka wraz z wójtami gmin powiatu wyszkowskiego oraz starostowie dożynkowi podzielili się chlebem z zebranymi na uroczystości gośćmi uroczystości i mieszkańcami. Na obchodach nie zabrakło przedstawicieli samorządów, sołtysów i dyrektorów oraz pracowników gminnych i powiatowych instytucji, organizacji pozarządowych i firm. Przybyli również znakomici goście m.in. minister cyfryzacji Marek Zagórski, senator Robert Mamątow.
– Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. To też czas refleksji nad tym, jak ważna jest ludzka solidarność i współdziałanie, aby było z czego dożynkowy chleb upiec i sprawiedliwie podzielić. – mówił wójt Wiesław Przybylski. – Z całego serca dziękuję Wam wszystkim za trwanie na ziemi, za dbanie o tradycję, bo to ona wyraża najgłębszą prawdę i sens i owocność Waszej pracy. – kontynuował wójt.
A starosta Jerzy Żukowski dzielił się z zebranymi wspomnieniami i odczuciami:
– Spotykając się na tradycyjnym święcie plonów w gościnnej gminie Brańszczyk, odwołujemy się do pięknych, praktykowanych już od wielu wieków tradycji dożynkowych. Pamiętam, jak będąc dzieckiem, codziennością naszej pracy, pięknym zwyczajem było pozdrawianie ludzi, którzy pracowali na polu słowami „Szczęść Boże”, na które odpowiadano „Bóg zapłać”. Myślę, że w tym pięknym polskim zwyczaju zawiera się wszystko: praca, godność człowieka, życzliwość, poświęcenie, determinacja mieszkańca polskiej wsi. Wspólną pracą, wspólnym wysiłkiem, wspólnym marzeniem o nowoczesności możemy potwierdzać to, że fundament narodu, także fundament siły polskiej wsi będzie trwał i będzie zawsze działał z korzyścią dla nas wszystkich. Panie Boże dopomóż! Papież Jan Paweł II mówił: ,,Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki’’. Nie byłoby tego chleba, gdyby nie polska wieś i jej mieszkańcy, dla których codzienny trud to wyraz poszanowania tradycji, umiłowania rodzimej ziemi, poczucia patriotyzmu.
Gość obchodów minister cyfryzacji Marek Zagórski zwracał uwagę nie tylko na trud i pracę polskich rolników, ale też na wiele działań obecnego rządu, którego jest reprezentantem skierowanych dla wsi i do rolników.
– Chcemy służyć polskiej wsi, polskim obywatelom. Chcemy, żeby ten chleb, który powstaje z pracy rolników, był dzielony sprawiedliwie i dostępny dla każdego „ – zapewniał.
Były również skierowane ciepłe słowa i życzenia do rolników przez senatora Roberta Mamątowa. Wiele pozytywnych i pełnych wdzięczności dla pracy i trudu rolniczego skierował w swoim liście minister środowiska Henryk Kowalczyk. List odczytała Anna Król – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a na zakończenie dodała również życzenia i podziękowania od siebie.
Zapraszamy na stronę internetową naszej gazety www.kurier-w.pl lub na youtube: KurierWtygodnik, gdzie zamieścimy nagrania przemówień wygłoszonych podczas dożynek przez gości i gospodarzy.
Następnie organizatorzy starostom dożynkowym, pszczelarzom a także delegacjom wieńcowym m.in. z: Sitna, Zabrodzia, Długosiodła, Brańszczyka, Dudowizny, Knurowca, Niemir, Nowych Bud, Poręby Średniej, Przyjm, Tuchlina, Turzyna, Trzcianki, Udrzyna wręczyli wyróżnienia i dyplomy.
Rolnikom z poszczególnych gmin powiatu wyszkowskiego wręczono przyznawane przez ministra rolnictwa odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”. Nagrody otrzymali też producenci mleka.
Nie zabrakło występów artystycznych. Zaprezentowali się: zespół z Domu Dziennego Pobytu „Senior” z Wyszkowa, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Wyszkowa, Zespół Śpiewaczy Wyszkowiacy, Koło Gospodyń Wiejskich z Brańszczyka.
Gwiazdą dożynek był zespół Playboys, a świętowanie zakończyła zabawa taneczna przy muzyce zespołu Alt.
/J.Cz.;
fot. KW, Ł. Obrębski/

8 277 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
XII Dożynki Powiatowe

25 sierpnia br. na terenie MOSiR przy ul. Trębickiego w Ostrowi Mazowieckiej odbyły się XII Dożynki Powiatowe. Dziękowano rolnikom za...

Zamknij