ggg ggg ggg

Dożynki w Somiance z Brukselą w tle

Dożynkowe święto gminy Somianka w tym roku odbyło się na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Kręgach. Były przemówienia, odznaczenia, dyplomy i nagroda za wyjątkowe wieńce – do Brukseli pojadą dwie ekipy: Somianka Parcele i Stare Kozłowo.

 

fot1

27 sierpnia 2017 r. kolejny raz zebrali się samorządowcy, rolnicy gminy Somianka oraz mieszkańcy, aby tradycyjne podziękować za plony i świętować zakończenie żniw. Uczestnicy obchodów przybyli licznie, a pogoda pozwoliła na radosne
Dożynki zostały dofinansowane przez: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich; Powszechny Zakład Ubezpieczeń; Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej.
Obchody rozpoczęto Mszą Świętą polową celebrowaną przez ks. kan. Romana Karasia – proboszcza Parafii św. Wojciecha w Wyszkowie.
Zebranych powitał wójt gminy Somianka Andrzeje Żołyński wraz ze starościną dożynek Dorotą Bajorek oraz starostą Witoldem Szczerbą.
– Drodzy rolnicy, składam Wam słowa największego uznania za dary Waszych rąk, za owoce Waszej pracy, jakże ciężkiej i mozolnej. Dożynki są przede wszystkim Waszym świętem, z Waszego trudu korzystamy my wszyscy. Jesteśmy Wam winni wdzięczność i szacunek. Dzisiaj mamy okazję to okazać, podziękować za wysiłek i zaangażowanie, jakie wkładacie tworząc plony – zwrócił się do uczestników dożynek wójt Andrzej Żołyński.
Tradycyjnie już odbyło się przekazanie chleba i miodu, a następnie podzielenie się dożynkowym chlebem i miodem ze zgromadzonymi na placu gośćmi i mieszkańcami.
Wzdłuż sceny miejsce zajęły wieńce dożynkowe, a w centralnym miejscu pracowicie odtworzony kościół w Kręgach w formie dożynkowego wieńca.
Wśród gości, jak co roku przybył poseł Parlamentu Europejskiego Jarosław Kalinowski. Przypomniał fragment wiersza C.K. Norwida, który mówił „o tej kruszynie chleba” podnoszonej z ziemi przez uszanowanie dla darów nieba. Podkreślił też, że wieś polska się zmienia, a rolnicy dysponują bardzo dobrą techniką, wydajną, ale pozostała też pewna tajemnica – ta miłość rolnika do ziemi, bez której ziemia nie wydałaby tak dobrych plonów.
Zapraszamy na stronę internetową naszej gazety: www.kurier-w.pl, gdzie zamieścimy wypowiedz Europosła oraz innych gości pod artykułem z dożynek.
Tradycyjnie też Jarosław Kalinowski zaprosił wybrane ekipy wieńcowe do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.
„Nie jest łatwo wybrać, te wszystkie wieńce to prawdziwe dzieła sztuki, ale dzisiaj moje oczy przykuły dwa wieńce – Somianka Parcele i Stare Kozłowo” – mówił poseł Parlamentu Europejskiego Jarosław Kalinowski.
Z kolei starosta wyszkowski Bogdan Pągowski podkreślał, że gmina Somianka jest dla samorządu powiatowego szczególną gminą. Jest tu zauważalny zrównoważony rozwój, coś się w tych miejscowościach dzieje i jest to zasługa również radnych, i mieszkańców. Następnie omówił osiągnięcia powiatu i ostatnio podjęte działania dot. szpitala powiatowego.
W trakcie uroczystości Adam Ciach odebrał medal Ministra Rolnictwa, który wręczano podczas niedawnych powiatowych dożynek w Długosiodle. Wyróżnienia, dyplomy i upominki odebrali również członkowie ekip wieńcowych poszczególnych sołectw gminy Somianka. Zostały rozstrzygnięte konkursy i ogłoszeni ich zwycięscy.
Konkurs na najpiękniejszy wieniec: Kręgi i Nowe Wypychy.
Konkurs na tradycyjną nalewkę:
I miejsce – Iwona Minasiewicz – Nalewka z aronii,
II miejsce – Marzena Zaborowska – Nalewka z pigwy,
III miejsce – Iwona Szczerba – Nalewka z białych kwiatów czarnego bzu.
Konkurs na „Ciasto z przepisów Babuni”:
I miejsce – Monika Szczerba – Beza,
II miejsce – Katarzyna Staśkiewicz – Sernik,
III miejsce – Joanna Mielcarz – Makowiec.
Po części oficjalnej odbyły się koncerty zespołów Spontan, Faktor, Alt oraz gwiazdy wieczoru zespołu Exaited wraz z wokalistką Agnieszką Drewnicką.
W trakcie imprezy gospodarze zaprosili uczestników na kiełbaski i kaszankę z grilla – nieodpłatne stoisko gastronomiczne zorganizowane przez Zakłady Mięsne Somianka. Dla najmłodszych rozstawiono dmuchane zjeżdżalnie, urządzenia do skakania oraz wesołe miasteczko. Były także stragany z zabawkami, balonami, popcornem, obwarzankami i watą cukrową. Starszych kusiły stoiska z regionalnym miodem, pomiarem składu masy ciała, Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej, którego oddział znajduje się w Somiance oraz namiot gminy Somianka, w którym dzieci mogły wziąć udział w słodkiej loterii.
/Janina Czerwińska/

 

6 421 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
XV Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Zabrodzie

  XV Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Zabrodzie już za nami. W ubiegłą niedzielę 3- września na boisku...

Zamknij