ggg
ggg ggg

Dożynki Powiatu Węgrowskiego w Łochowie

Kolorowy, roztańczony Łochów`21 – Dożynki Powiatu Węgrowskiego w Krainie Norwida, zachwyciły wieńcami, roztańczonymi zespołami i atmosferą rozjaśniając korowodem dożynkowym tereny Centrum Konferencyjno – Wypoczynkowego Pałac i Folwark Łochów. Dożynki zostały objęte Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Dożynki powiatowe tradycyjnie rozpoczęto od mszy Św., którą odprawił JE ks. biskup senior Antoni Dydycz w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Łochowie. Następnie delegacje dożynkowe prowadzone prze kapele i młodzież z zespołów ludowych w pięknym, barwnym korowodzie przeszły na teren Folwarku w Łochowie. Obchody dożynkowe rozpoczęto od Hymnu Narodowego, który odśpiewał Mariusz Orzełowski – Dyrektor Marketingu Arche. Po powitaniach obecni na scenie gospodarze obchodów: wicestarosta Marek Renik oraz burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski w obecności wójtów i burmistrzów powiatu odebrali chleb dożynkowy od starostów dożynkowych Państwa Emilii i Zenona Szczęsnych ze wsi Karczewizna, hodowców koni i bydła, uprawiających zboże i kukurydzę i gospodarujących na 36 ha gospodarstwie. Po podzieleniu się chlebem z wójtami i burmistrzami z terenu powiatu węgrowskiego wicestarosta Marek Renik podziękował wójtom i burmistrzom za współpracę oraz wręczył pamiątkowe pióra. Został również odczytany przez Sławomira Ryszawę przewodniczącego Rady Miejskiej w Łochowie list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników dożynek. List od Premiera Rządu RP Mateusza Morawieckiego odczytała Anna Kaszuba Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Gospodarze obchodów powitali zaproszonych gości oraz wręczyli prezesowi Grochowskiemu dzwonek z Ludwisarni Braci Kruszewskich w podziękowaniu za możliwość gościny w jego Pałacu i Folwarku. Życzenia i kilka słów skierowali do zebranych goście: parlamentarzyści – senator Maria Koc, poseł Maciej Górski, radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Joanna Bala i inni. W następnym punkcie programu po odczytaniu laudacji na temat nominowanych zostały wręczone odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”, otrzymali je: Mirosław Barbachowski (rolnik z Gminy Łochów), Krzysztof Koroś (właściciel gabinetu weterynaryjnego z Gminy Sadowne), Michał Ożarowski (rolnik z Gminy Stoczek), Grzegorz Matusik (rolnik z Gminy Miedzna) Marcin Rusjan (rolnik z Gminy Miedzna), Sławomir Wrzosek (rolnik z Gminy Miedzna), Piotr Wojtyra (rolnik z Węgrowa), Paweł Gago (rolnik z Węgrowa), Paweł Ratyński (rolnik z Gminy Grębków), Sławomir Lipka (rolnik z Gminy Korytnica), Paweł Gago (rolnik z Gminy Korytnica). Odznaczenia wręczyła senator Maria Koc wraz z Posłem na Sejm RP Maciejem Górskim, a wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Węgrowskiego Brygida Górniaczyk wręczyła każdemu z nagrodzonych słoneczniki.
Zastępca Burmistrza Łochowa Małgorzata Łotarska odczytała list od Wiceministra Zdrowia Waldemara Kraski. Następnie zostały wręczone odznaczenia „Zasłużony dla Powiatu”. Odznaczeniami uhonorowano: Sylwestra Dąbrowskiego – wicewojewodę mazowieckiego, ks. prałata Tadeusza Osińskiego, Prezesa firmy Styropmin Sp. z o.o. Michała Lubę, Hannę Kasperowicz – Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie, Artura Skórę – Dyrektora SPZOZ w Węgrowie.
Odczytane zostały kolejne listy z gratulacjami – przez wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Węgrowskiego Brygidę Górniaczyk – list od Posła na Sejm RP Henryka Kowalczyka, a przez wiceprzewodniczącą Rady Gminy Miejskiej w Łochowie Krystynę Kielan – list od Posła na Sejm RP Krzysztofa Tchórzewskiego.
Przewodniczący Rady Miejskiej w Łochowie Sławomir Ryszawa, Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski i wiceburmistrz Małgorzata Łotarska przekazali w imieniu Kapituły medalu Heleny i Ignacego Jana Paderewskich informację o uhonorowanych medalem osobach i instytucjach, których nie można było wręczyć w związku z pandemią.
Po części oficjalnej zaproszono uczestników dożynek na część artystyczną, tj.: blok taneczny w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Orkan” przy ZSP w Sadownem, Zespołu Tańca Ludowego „Sadzewiczowa” z Łochowa, Zespołu Pieśni i Tańca „Zawierucha” z Węgrowa. Następnie wystąpił Zespół „Gwizdalanki”. Był to również czas rozstrzygnięcia konkursu „Jadą goście, jadą… i czym ich podejmiemy?” oraz konkursu KRUS.
Wieczorne występy rozpoczęła „Kapela Staręgi” działająca od 2012 roku, która zaprezentowała: walczyki, oberki, polki, fokstroty, tanga i inne oraz chór „ŁOCHO HO!”, który powstał z inicjatywy Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie w ramach projektu „Trzy Kroki do Kultury” w październiku 2018 r. Wraz z chórem zagrała „Kapela Lipy” założona przez Roberta Lipkę. Później na scenie zaprezentowała się „Kapela Bocianisko”. Jest to kapela folkowa powstała 25 lat temu z inicjatywy Jerzego Hrycaka byłego dyrektora Ośrodka Kultury w Pilawie pow. Garwolin. Obecnie kapela opierając się na motywach ludowych przypomina publiczności wiele obrzędów regionalnych, takich jak: wesela, zaręczyny, dziękczynienia za zbiory lub miodobranie. Gwiazdą wieczoru była gorąco przyjęta Ania Rusowicz – polska wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, znana przede wszystkim fanom muzyki retro. Jej twórczość nawiązuje do kolorowych lat 60. i 70.
Przez cały czas trwania dożynek uczestnicy obchodów mogli skorzystać z licznie otwartych stoisk: z lokalnymi wyrobami, Kół gospodyń Wiejskich z terenu powiatu, KRUS, ARiMR, instytucji, przedsiębiorców i rękodzieła. Były również stoiska gastronomiczne i handlowe oraz doradcze banków i instytucji działających na terenie powiatu węgrowskiego.
/J.Cz./

514 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:

Zamknij