ggg ggg ggg ggg

Dożynki Powiatu Ostrowskiego w Bogutach Piankach

Starosta Ostrowski Zbigniew Chrupek oraz Wójt Gminy Boguty-Pianki Jędrzej Michał Drewnowski zaprosili mieszkańców gminy i powiatu na Dożynki, które odbyły się 27 sierpnia 2023 r. w Bogutach-Piankach. Patronatem Honorowym obchody objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Tegoroczne Święto Plonów odbyło się 27 sierpnia 2023 r. w Bogutach-Piankach. Organizatorzy, czyli samorządy powiatu ostrowskiego i gminnego, zadbali zarówno o zachowanie tradycji jak również o atrakcje. Uroczystości rozpoczęto o godz. 12:00 od Mszy Świętej dożynkowej celebrowanej w Kościele pw. Wszystkich Świętych w Bogutach-Piankach. Następnie uczestnicy przeszli na miejsce obchodów w okolice Urzędu Gminy, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie Dożynek z obrzędem dzielenia chlebem w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca ,,BezWianka”. Zebranych przywitał starosta Zbigniew Chrupek życząc wszystkim wspaniałej zabawy i wraz z wójtem Jędrzejem Michałem Drewnowskim skierowali słowa podziękowań do rolników za plony, podkreślając w swoich wypowiedziach, jak bardzo ważne jest święto plonów i tradycja.
Dożynki otwierali: starosta ostrowski Zbigniew Chrupek, wójt gminy Boguty-Pianki Jędrzej Drewnowski, przewodnicząca Rady Powiatu Dorota Subda oraz starostowie Dożynek: Agnieszka i Grzegorz Tymińscy z m. Tymianki-Bucie.
Agnieszka i Grzegorz Tymińscy prowadzą duże gospodarstwo specjalizujące się w uprawie rolnej oraz chowie i hodowli zwierząt. Pani Agnieszka jest nauczycielką w Szkole Podstawowej w Tymiankach-Buciach, a pan Grzegorz jest przewodniczącym Rady Gminy w Bogutach-Piankach. Po obejrzeniu zaprezentowanego przez zespół „BezWianka” z Ostrowi Mazowieckiej aktu obrzędu, organizatorzy i starostowie dożynkowi podzielili się chlebem z gośćmi i mieszkańcami. W uroczystości udział wzięli m.in.: minister Henryk Kowalczyk, senator Robert Mamątow, kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce Marcin Grabowski, przedstawiciele samorządów powiatu i gminy, m.in.: burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Bauer wraz z zastępcą Danielem Choinką, wójt Zaręb Kościelnych Urszula Wołosiewicz, wójt Andrzejewa Beata Ponichtera, wójt Nura Rafał Kruszewski, wójt Szulborze Wielkie Karol Dąbkowski oraz przedstawiciele miasta Brok, gmin: Wąsewo, Stary Lubotyń, Małkinia Górna, gminy Ostrów Maz. W obchodach uczestniczyli również przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, urzędów i jednostek samorządowych. W imieniu posła Daniela Milewskiego list do zebranych z okazji święta plonów odczytała Justyna Pętkowska.
W kolejnej części obchodów zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Bogut-Pianek oraz Tymianek-Buci, seniorzy z Klubu Seniora w Bogutach-Piankach i zespoły ludowe. Następnie uroczyście zostały wręczone nagrody i medale dla zasłużonych rolników przez ministra Henryk Kowalczyka oraz starostę ostrowskiego i wójta gminy Boguty-Pianki.
Medale „Zasłużony dla rolnictwa” na wniosek starosty otrzymali: Dariusz Brzeziński, Jarosław Kempisty, Jan Zakrzewski, Sławomir Kempisty.
Medale ,,Zasłużony dla rolnictwa” na wniosek wójta gminy otrzymali: Eugeniusz Mościcki, Eugeniusz Skowroński, Roman Tymiński, Henryk Wyszyński.
W trakcie Dożynek zadbano o najmłodszych mieszkańców i zorganizowano dla nich animacje konkursy. Były też dmuchańce. Starszych uczestników przyciągały stoiska przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich ze smakołykami oraz twórców ludowych, firm i instytucji handlowych. Zainteresowanie wzbudzała także wystawa ciągników rolniczych Retro Traktors Sawik Tours.
Wieczorem na scenie wystąpił zespół Side Off Band, a o 19.00 gwiazda wieczoru, czyli Rafał Brzozowski, a następnie zagrał i zaśpiewał zespół Bostton. Dożynki zakończono dyskoteką dla wszystkich.

/K.W./

402 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Festiwal Sołectw Nieporet

Zamknij