ggg ggg

DOŻYNKI GMINY WYSZKÓW 2013 (27.08.2013)

Poświęceniem wieńcy dożynkowych, kęsem chleba z kroplą słodkiego miodu i wspólną zabawą – tak w Gulczewie dziękowano za plony 25 sierpnia społeczność Gminy Wyszków corocznym świętem dziękowała rolnikom za plony. W bieżącym roku dożynkowe obchody zorganizowano w sołectwie Gulczewo, na placu obok budynku Ochotniczej Straży Pożarnej (dawnej szkoły). Dożynki Gminy Wyszków w Gulczewie zorganizowali wspólnie: Urząd Miejski w Wyszkowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Gulczewie, Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik” Nadbużańskie Stowarzyszenie Przyjaciół Gulczewa.


Miejscem modlitwy i poświęcenia dożynkowych wieńców przygotowanych przez wyszkowskie sołectwa była kaplica p.w. św. Rocha. Zebrani wysłuchali modlitwy celebrowanej przez ks. proboszcza Romana Karasia, a następnie w kolorowym pochodzie na czele z Młodzieżową Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie i starostami dożynek: Haliną Wróbel i Januszem Gołdysem oraz starostą bartnym Andrzejem Wojtczakiem podążyli na miejsce głównych obchodów. Tam na scenie starostowie przekazali  burmistrzowi Wyszkowa Grzegorzowi Nowosielskiemu chleb dożynkowy, a pszczelarze z Powiatowego Koła Pszczelarzy w Wyszkowie: Andrzej Wojtczak, Wojciech Pawlak i Bartłomiej Purka, przekazali miód zastępcy burmistrza Adamowi Mrozowi. Tradycyjnie już nasi samorządowcy i starostowie łamali się chlebem i dzielili miodem z mieszkańcami przybyłymi na uroczystości. Czas umilała znakomita Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie. Przyszedł też czas na powitania i przemowy. Życzenia i słowa podziękowań skierowali do rolników: burmistrz Grzegorz Nowosielski oraz goście: poseł na Sejm RP Bartłomiej Bodio i członek Powiatu Wyszkowskiego Teresa Trzaska. 
„Praca i duma z tego, co się robi jest źródłem szczęścia i powinna nim być. Zwykle ta dobra i pożyteczna praca jest cicha i niezauważalna. Piękne i cenne są jej efekty – szczególnie, gdy owoce tej pracy karmią dobro wspólne. Owoce pracy rolnika są smaczne, zdrowe, sycące. Zapach chleba to zapach Polski.


Dziś przyszedł dzień radości z tej pożytecznej pracy, dzień wdzięczności i podziękowań. Dożynki w naszej polskiej tradycji są tego wszystkiego symbolem. Kłaniam się, więc dziś nisko wszystkim wyszkowskim rolnikom, w uznaniu dla ich codziennej, cichej i owocnej pracy. Wiem, że jest ona szczególna, bo zależna nie tylko od Waszej pracowitości i przedsiębiorczości, ale i od przychylności natury. Życzę, by nigdy Wam jej nie brakowało. 
Drodzy Państwo, nasza polska, nasza wyszkowska wieś zmienia się. Coraz bardziej nowoczesna, z rozbudowującą się infrastrukturą, otwarciem na świat i ludzi. Bez kompleksów, z pomysłem na rozwój, z przedsiębiorczymi mieszkańcami.  Ale idąc z postępem cywilizacyjnym, ułatwiającym życie ludziom zachowuje polska wieś swoje piękno, obyczaje i tożsamość. I dzisiejsze święto jest wspaniałym tego przykładem. Zebraliście plony korzystając z tych wszystkich zdobyczy techniki, które człowiek zdołał wymyślić, ale radujecie się nimi tak, jak nasza wielowiekowa tradycja nakazuje. 
Tylko człowiek, który pracuje może się cieszyć z wypoczynku. Dziś dla Was, drodzy rolnicy, jest czas odpoczynku, czas zabawy. Przyjmijcie naszą wdzięczność i uznanie, miejcie satysfakcję z wykonanej pracy i bawcie się wspólnie i radośnie.” – zwracał się do zebranych burmistrz Grzegorz Nowosielski.


W krótkim koncercie zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP pod batutą Franciszka J. Bieganowskiego. W tańcach ludowych i przyśpiewkach obejrzeliśmy roztańczony Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków” z Leszczydołu-Nowiny. Pomiędzy poszczególnymi punktami programu znalazł się miły moment wręczenia nagród i podziękowań za piękne dożynkowe wieńce dla delegacji z sołectw: Gulczewo, Leszczydół Nowin, Leszczydół Podwielątki, Leszczydół Stary, Rybno, Sitno, Tulewo, Świniotop.


Burmistrz Grzegorz Nowosielski wręczył rolnikom z okazji dożynek nagrody pieniężne i dyplomy, a otrzymali je:

1. Robert Bajorek z Krąg Nowych
2. Krzysztof Chmiel z Gulczewa
3. Krzysztof Garbarczyk z Olszanki
4. Janusz Gołdys z Gulczewa – starosta dożynkowy
5. Paweł Kalinowski – z Łosinna
6. Grzegorz Koński z Rybna
7. Adam Skwara ze Ślubowa
8. Andrzej Szurawski z Krąg Nowych
9. Andrzej Wojtczak
10. Halina Wróbel z Gulczewa – starościna dożynkowa
11. Franciszek Wróbel z Gulczewa
12. Jan Wróbel z Gulczewa
13. Andrzej Wrzesiński z Krąg Nowych.


Nie zapomniano wyróżnić opiekunów zespołów, które uświetniły dożynki: kapelmistrza Józefa Bieganowskiego, opiekuna artystycznego zespołu „Wyszków” Piotra Skawskiego oraz starostów dożynkowych. Burmistrz Grzegorz Nowosielski w podziękowaniu za współorganizowanie dożynek nagrodził strażaków z OSP Gulczewo wręczając Marcinowi i Łukaszowi Królowi – 20 szt. bluz polarowych.
Przewidziano także niespodzianki, czyli występy różnorodnych zespołów, trafiających w gusty szerokiej publiczności. Podczas koncertów: Renaty Dąbkowskiej z zespołem „Dystans”, „Boney M.” -imitation oraz gwiazdy wieczoru – zespołu „Vox” wszyscy mogli się bawić, tańczyć i wspólnie z wykonawcami śpiewać.
Publiczność z niecierpliwością czekała na losowanie nagród loterii fantowej corocznie organizowanej w Gulczewie. Było na co czekać: rower, szafka ufundowana przez firmę Dajmex, kabina prysznicowa, tablet, odkurzacz, wart był jednego zakupionego losu.  Organizatorzy Nadbużańskie Stowarzyszenie Przyjaciół Gulczewa dochód ze sprzedaży losów przekażą na zakup wozu bojowego dla strażaków z Gulczewa.
Oczywiście przez cały czas trwania dożynek przybywający na obchody mogli oglądać płody rolne na stoiskach, kupić przepyszne miody od pszczelarzy z okolicy oraz uczestniczyć w darmowym poczęstunku – biesiadzie. Tłumy skosztowały przygotowanych tam smakołyków: swojskich wędlin, pysznego ciasta i cytrynówki. Nie zabrakło straganów z różnościami i atrakcji dla najmłodszych: zjeżdżalni, toru do gier, balonów, waty cukrowej, lodów i popcornu. Opodal zainstalował się ogródek piwny i grill. Dla każdego coś dobrego i oto mamy receptę na dobrą zabawę.
/J.Cz./

Galeria zdjęć

2 181 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Loczki Wyszków kontra Jantar Ostrołęka…, czyli wyszkowskie dziewczęta górą (27.08.2013)

Historyczne mecze młodych piłkarek mamy już za sobą. 20 sierpnia we wtorek na boiskach wyszkowskiego stadionu zadebiutowały juniorki i seniorki...

Zamknij