ggg

Dożynki Gminne w Małkini Górnej

4.09.2016 r. w parafii pw. Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła w Małkini Górnej odbyły się Dożynki Gminne. Rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą Dziękczynną w intencji rolników i mieszkańców Gminy Małkinia Górna, którą koncelebrował ksiądz kanonik Henryk Stawierej w asyście księdza kanonika Tadeusza Kaczyńskiego proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego.

 

0904_98

 

Po uroczystej Mszy Świętej spod kościoła wyruszył korowód dożynkowy, który przejechał ulicami: Konstytucji 3 Maja, Przedszkolną, Biegańskiego oraz Kolejową na stadion MKS MAŁKINIA, gdzie odbyła się dalsza część Dożynek Gminnych. Na czele jechali starostowie dożynek. W tym roku starościną była Elżbieta Świerżyńska rolniczka z Rostek Wielkich, a starostą – Jerzy Rukat, który prowadzi rodzinne gospodarstwo, także w Rostkach Wielkich.
Około godziny 14:00 wójt gminy Małkinia Górna Bożena Kordek serdecznie powitała przybyłych gości. Starostowie Dożynek przekazali na ręce Pani Wójt symboliczny bochen chleba z podziękowaniami oraz życzeniami „by nigdy na stołach mieszkańców gminy Małkinia Górna go nie zabrakło”. Po przekazaniu chleba Pani Wójt, nastąpiło uroczyste dzielenie się nim z przybyłymi gośćmi i uczestnikami gminnych dożynek.
Po obrzędzie dzielenia się chlebem Wójt Gminy Małkinia Górna razem z wicemarszałkiem – Elżbietą Lanc oraz radnymi Województwa Mazowieckiego: Marianem Krupińskim oraz Marianem Piłką odwiedzili wszystkie stoły sołeckie i osobiście pogratulowali wspaniałej inwencji twórczej tym, którzy je przygotowali.
Dożynkowe występy artystów rozpoczęli najmłodsi mieszkańcy z gminy Małkinia Górna – „Gminny Chór Dziecięcy” pod batutą Grażyny Długoborskiej, Anny Małeckiej oraz Ewy Jakubik. Chór swoim repertuarem wprowadził wszystkich przybyłych gości w radosny nastrój. Gwiazdą niedzielnego popołudnia był zespół Casandra. Wokalistka Elwira Matysiak oraz Patrycja Sawińska, Monika Kwiatkowska i Adrianna Sawicka, odpowiedzialne za choreografię znane, są z takich przebojów jak: „Zadzwoń do mnie” oraz „Tylko z Tobą”.
Najważniejszym wydarzeniem tego dnia na scenie było wręczenie odznaki przyznanej przez Ministra Rolnictwa dla zasłużonych dla rolnictwa oraz przyznanie Nagrody: „Rolnik 2016”.
W tym roku Minister Rolnictwa odznaczył siedmiu rolników z Gminy Małkinia Górna są to: Jarosław Szulęcki z Sumiężnego, Elżbieta Świerżyńska z Rostek Wielkich, Sławomir Iwanowski z Zawist Podleśnych, Sławomir Ziółkowski z Kiełczewa, Paweł Dydek z Rostek Wielkich, Zenon Miller z Rostek Piotrowic oraz Andrzej Bednarczyk z Treblinki.
Po raz pierwszy przyznana została przez Wójta Gminy Małkinia Górna Nagroda: „Rolnik 2016”. Specjalnie powołana kapituła przyznała Nagrodę: „Rolnik 2016” następującym osobom: Bogusławie i Pawłowi Zyśk z Gliny, Urszuli i Sławomirowi Ziółkowskim z Kiełczewa oraz Dorocie i Grzegorzowi Rostkowskim z Rostek Wielkich.
Dożynki to głównie święto wszystkich rolników. Z tej okazji Urząd Gminy w Małkini Górnej wspólnie z GOKiS zorganizował różne konkursy. Pierwszy to konkurs wiedzy rolniczo – ekologicznej do lat 16 oraz od lat 16. Łącznie w tych konkursach wzięło udział 30 osób. W konkursie wiedzy rolniczo – ekologicznej do lat 16 laureatami zostali: Karolina Lipińska, Kinga Chaberska i Amelia Dąbrowska. W konkursie wiedzy rolniczo – ekologicznej od lat 16 najwyższą ilość punktów uzyskali: Przemysław Wileński, Mirosław Pędzich oraz Krystyna Pawłowska.
Dla najmłodszych uczestników Dożynek Gminnych do lat 12, został przeprowadzony konkurs plastyczny pt. „PRACA ROLNIKA”. Na rozstawionych na stadionie sztalugach dzieci rysowały, jak pracuje rolnik. Spośród 21 prac komisja konkursowa nagrodziła trzy najlepsze prace. Laureatkami konkursu są: I miejsce Kinga Staniaszek, II miejsce Michalina Zyśk oraz III miejsce Anna Przesmycka.
W czasie Dożynek Gminnych został także rozstrzygnięty konkurs fotograficzny o Nagrodę Publiczności. Od 17.08.2016 r. do 2.09.2016 r. do 00:00 facebookowicze mogli oddać swój głos w postaci like’a na najlepsze ich zdaniem zdjęcie. W konkursie zwyciężyła Jolanta Trzcińska za zdjęcie:
„– Nowy most na Bugu – droga 627 Przewóz – Treblinka – widok z dołu mostu”.
Około godziny 17:00 szczęście uśmiechnęło się do dwóch osób, które miały kotylion z wylosowanym, szczęśliwym numerem. Szczęśliwcy otrzymali specjalnie na tę okazję przygotowane upominki.
Po rozstrzygnięciu wszystkich konkursów oraz wręczeniu nagród rozpoczęła się biesiada przy muzyce ludowej. Dla przybyłych gości wystąpiły zespoły: „Cantilena”, „Żurawiacy”, „Jarzębina” oraz „Małkinianka”.
Ostatnią atrakcją Dożynek Gminnych 2016 był turniej sołectw. Do zawodów przystąpiły dwa sołectwa: Rostki Wielkie oraz Poniatowo. Rozegrano następujące konkurencje:
1. Przeciąganie liny – po 4 osoby z drużyny – zwyciężyła drużyna z Poniatowa.
2. Strongman – podnoszenie 20 litrowej bańki, jak najwięcej razy w ciągu 1 minuty nad poprzeczką – po 2 osoby z drużyny, zwyciężyła drużyna z Rostek Wielkich.
3. Rodeo – zawodnik, jak najdłużej musiał utrzymać się na byku – po
2 osoby z drużyny – zwyciężyła drużyna z Rostek Wielkich.
W końcowej klasyfikacji I miejsce zajęła drużyna z sołectwa Rostki Wielkie z wynikiem 78 punktów. II miejsce zajęła drużyna z sołectwa Poniatowo z wynikiem 76 punktów. W nagrodę drużyny otrzymały pamiątkowe puchary oraz dyplomy.
Na zakończenie wójt gminy Małkinia Górna Bożena Kordek podziękowała wszystkim sołectwom, które pomogły w organizacji Dożynek Gminnych. W tym roku stoły sołeckie przygotowały sołectwa: Daniłówka Pierwsza, Kańkowo, Kiełczew, Małkinia Dolna, Małkinia I, Małkinia Górna III, Małkinia Górna V, Małkinia Mała – Przewóz, Poniatowo, Rostki Wielkie, Sumiężne oraz Zawisty Nadbużne. Wieńce dożynkowe oraz kosze wykonały sołectwa: Daniłówka Pierwsza, Kańkowo, Kiełczew, Małkinia Dolna, Małkinia I, Małkinia Górna III, Małkinia Górna V, Małkinia Mała –Przewóz, Poniatowo, Rostki Wielkie, Sumiężne, Stowarzyszenie Małkiński Krąg, Treblinka oraz Zawisty Nadbużne. W ramach podziękowania Pani Wójt wręczyła sołtysom poszczególnych sołectw podziękowania oraz puchary.
Około godziny 20:00 rozpoczął się koncert młodych wokalistek ze studia OSUMI. Tym wspaniałym, kulturalnym akcentem zakończyły się Dożynki Gminne 2016.
/info UG, KW/

Galeria Zdjęć

2 120 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowoczesne przedszkole przy ul. Witosa w Radzyminie już otwarte!

W pierwszą sobotę września, odbyło się oficjalne otwarcie nowej siedziby publicznego Przedszkola nr 2 w Radzyminie. Budowa nowoczesnego obiektu, zlokalizowanego...

Zamknij