ggg ggg ggg ggg

Dobra współpraca to podstawa lokalnego rozwoju (08.05.2012)

Jeszcze do niedawna w fatalnej sytuacji finansowej Zielonka powoli zaczyna wychodzić na prostą. W mieście coraz więcej się dzieje.

Dzięki dobrej współpracy z zarządem województwa mazowieckiego niebawem zaczną się remonty dróg. O tych i innych planach inwestycyjnych, a także kilku istotnych sukcesach gminy opowiada nam burmistrz Grzegorz Dudzik.
Ostatnie lata nie są łaskawe dla budżetów gmin powiatu wołomińskiego. Wiele także mówiło się o nie najlepszej kondycji finansowej gminy Zielonka. Jak gmina radzi sobie z tymi problemami?
Zdecydowanie pod względem stanu finansów publicznych rok 2011 był najtrudniejszy. Wprowadziliśmy wtedy program oszczędnościowy w wydatkach publicznych. Dotknął on prawie wszystkich sektorów działalności miasta – głównie wydatków bieżących – administracji, promocji, utrzymania miasta itp. Mam nadzieję, że ten okres mamy już za sobą.  Budżet na 2012 r. choć nadal konstruowany ostrożnie, zaplanowaliśmy tak, aby nie ograniczać drastycznie środków na podstawowe działania miasta. Znalazły się w nim też środki na kilka ważnych inwestycji – np. most i boisko w szkole podstawowej. Skutki trudnej sytuacji finansowej Zielonki z lat 2010 i 2011 odbijać się będą jednak w najbliższych latach właśnie w zakresie możliwości inwestycyjnych. Prócz tego konieczna jest odbudowa możliwości kredytowych miasta w aspekcie zbliżającej się nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Póki co poszukujemy możliwości poprawy miejskiej infrastruktury w pozyskiwaniu środków zewnętrznych i we współpracy z innymi samorządami. Np. uda się w tym roku zmodernizować miejski monitoring dzięki uczestnictwu w programie Razem Bezpieczniej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, współpracujemy z Samorządem Województwa Mazowieckiego w zakresie remontu głównej w mieście ulicy Kolejowej.

Do mieszkańców Zielonki docierają informacje o planowanej przez Polskie Linie Kolejowe przebudowie linii biegnącej przez Zielonkę. Pan, jako Burmistrz, uczestniczy w rozmowach z przedstawicielami kolei w tej kwestii. Z jakimi zmianami w mieście będzie się wiązać ta przebudowa?
Przede wszystkim trzeba wspomnieć, że program przebudowy linii kolejowej ze szczegółami został ustalony około 5 lat temu, w 2007 roku. Wtedy ustalono zakres i rodzaj prac, ilość przejść i przejazdów przez tory itp. Moim zdaniem zabrakło wtedy właściwych konsultacji społecznych, przedstawienia mieszkańcom koncepcji, wysłuchania ich opinii. Niektóre z zaproponowanych rozwiązań uważamy za niekorzystne dla gminy, dlatego obecnie staramy się namówić PKP PLK do zmian, które uznajemy za możliwe na tym etapie planowania inwestycji. A jakich zmian można spodziewać się w mieście? Po pierwsze w koncepcji przyjęto przejazd pod torami w ciągu ulicy Kolejowej. Prócz  tego – z rzeczy ważniejszych – założono, nowe perony, dodatkowy ciąg dwóch torów od stacji w Zielonce do Wołomina i ekrany akustyczne na odcinkach gdzie występuje zabudowa. Może zmienić się wizualnie centrum, łatwiej będzie przejechać z jednej na drugą stronę miasta. Chcemy jednak, żeby ten skok rozwojowy w miejskiej infrastrukturze był przeprowadzony również w oparciu o opinie mieszkańców.

 Wiele wskazuje na to, że Zielonka niebawem stanie się wielkim placem budowy. Podobno szykują się także remonty dróg wojewódzkich. Które to będą drogi i na kiedy planowane są prace inwestycyjne?
To nas bardzo cieszy. Dzięki decyzjom Zarządu Województwa Mazowieckiego, który planuje w najbliższym czasie kilka inwestycji w Zielonce i okolicach, może się znacznie poprawić komunikacja w mieście i do Warszawy. Pierwszy remont zacznie się już w tym roku, to długo oczekiwana przebudowa ulicy Kolejowej – centralnej, reprezentacyjnej ulicy miasta. Mieszkańcy bardzo tego remontu oczekują. Perspektywa najbliższych dwóch, trzech lat to jeszcze rozpoczęcie kilku bardzo dużych inwestycji w okolicach Zielonki. Pierwszą – także bardzo dla nas ważną – będzie rozbudowa drogi wojewódzkiej 631 na odcinku Zielonka – Warszawa. Prawdopodobnie w przyszłym roku zobaczymy już pierwsze prace na tym odcinku. Ta inwestycja nie tylko poprawi dojazd mieszkańców do Warszawy, ale odciąży także nasze lokalne ulice, głównie w Zielonce Bankowej, po których odbywa „dziki” tranzyt z powodów korków na 631.  W przyszłości planowane jest także rozpoczęcie przebudowy drogi 634 w Zielonce, trwają prace projektowe. To bardzo intensywne plany.

Jak układa się współpraca pomiędzy gminą Zielonka a zarządem woj. mazowieckiego w tym zakresie?
Bardzo dobrze. Przede wszystkim utrzymujemy stały kontakt, szczególnie z wicemarszałkiem Krzysztofem Strzałkowskim, który był przez wiele lat związany z samorządem Zielonki i powiatu i zna po porostu nasze problemy, nie tylko zresztą te związane z problemami komunikacyjnymi. Dobra współpraca między samorządami to podstawa rozwoju lokalnego.

W przeszłości, jako wicestarosta powiatu wołomińskiego, odpowiadał Pan m.in. za sprawy społeczne. Jak z tej perspektywy ocenia Pan działania gminy na polu społecznym, w tym współpracy z organizacjami społecznymi?
 Myślę, że jeśli chodzi o współpracę z organizacjami pozarządowymi, wsparcie inicjatyw społecznych, komunikację z liderami inicjatyw obywatelskich i w ogóle aktywizowanie mieszkańców to Zielonka mogłaby służyć jako dobry przykład. Dobra współpraca ze stowarzyszeniami i fundacjami to u nas tradycja wieloletnia. W ostatnim roku – mam nadzieję – udało nam się jeszcze polepszyć te relacje. Umożliwiamy organizacjom np. konsultowanie wszystkich projektów uchwał i bardzo wielu innych dokumentów miejskich. W partnerstwie z NGO startujemy też w różnych projektach. Stale poszukujemy nowych form współpracy i wsparcia dla inicjatyw społecznych, oczywiście musimy brać przy tym pod uwagę stan finansów miasta, ale dotacje to przecież nie jedyna forma współdziałania.

Na początku tego roku Zielonka jako jeden z pięciu samorządów w Polsce i jedyna na Mazowszu otrzymała nagrodę Super Samorząd. Co leżało u podstawy tego wyróżnienia?
Zrealizowaliśmy zespół działań, które roboczo nazwaliśmy „programem budowy kultury konsultacji społecznych”. Polegał on na wprowadzeniu szeregu działań, głównie z zakresu wzajemnego informowania mieszkańców i Urzędu. Ideą przyświecającą temu przedsięwzięciu była  budowa dialogu pomiędzy mieszkańcami a władzami samorządowymi, a w szczególności poprawa zaangażowania mieszkańców w sprawy gminy oraz skuteczniejszy przepływ informacji na poziomie lokalnym. Wykorzystywaliśmy zarówno formy konwencjonalne takie jak spotkania z mieszkańcami oraz otwarte posiedzenia komisji, ale skupiliśmy się także na wprowadzeniu wielu nowoczesnych środków elektronicznych, np. informatora smsowego oraz transmisji internetowej sesji rady miasta.

Dziękuję bardzo za rozmowę.
Rozmawiała: Anna Sajnog

2 511 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Legionowo ma 60 lat (08.05.2012)

3 maja 2012 roku jest dla mieszkańców Legionowa podwójnym Świętem. Tego dnia miasto świętuje nie tylko rocznicę uchwalenia pierwszej w...

Zamknij