ggg
ggg ggg

Dawny Cmentarz Ewangelicki w nowej odsłonie

Budowa skweru przy ul. Polnej w Radzyminie dobiegła końca. W miejscu, w którym niegdyś znajdował się cmentarz ewangelicki powstał urokliwy park z fontanną i strefą pamięci.

Warto wybrać się na wiosenny spacer, aby naocznie przekonać się o tym, jak bardzo zmieniło się to zaniedbane przez lata miejsce. (Oficjalne otwarcie skweru zaplanowane jest na najbliższy piątek, 30 kwietnia).
To pierwszy z parków, zrewitalizowanych w ramach projektu „Zielony Radzymin”, na który Gmina Radzymin pozyskała znaczące dofinansowanie unijne. Trzeba przyznać, że środki te zostały bardzo dobrze wykorzystane.
Płyty i pomniki nagrobne, które przetrwały, zostały wyeksponowane w części poświęconej pamięci historycznej parku – całość została podzielona właśnie na strefę historyczną – za symbolicznie zamkniętą „dla żywych” odnowioną bramą cmentarną i strefę rekreacyjną z altankami i stolikami do gry w szachy.
Miejmy nadzieję, że w przyszłości w strefie pamięci pojawi się również tablica, przypominająca o ofiarach zbrodni hitlerowskich. W tym miejscu Niemcy w okresie II wojny światowej rozstrzeliwali mieszkańców Radzymina. Niewątpliwie, trwałe upamiętnienie zamordowanych uwieńczyłoby dzieło rewitalizacji skweru.

/opr. RL/

135 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
BURMISTRZ ŁOCHOWA NIEWINNY

II Wydział Karny Sądu Rejonowego w Węgrowie 19 kwietnia podtrzymał postanowienie Prokuratury z lipca 2020 roku o umorzeniu śledztwa przeciwko...

Zamknij