ggg ggg ggg ggg

Czy wyrośnie przyszły olimpijczyk w Komorowie? (07.02.2012)

Rok i dwa miesiące trwała budowa sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej we wsi Komorowo gmina Rząśnik.
 W ubiegłą sobotę, 4 lutego dokonano uroczystego jej otwarcia w obecności znakomitego gościa, mistrzyni olimpijskiej Ireny Szewińskiej oraz władz szkolnych, samorządowych, uczniów i mieszkańców Komorowa. Przygotowano imponujące widowisko, w którym udział wzięła cała społeczność szkolna.


Piękna, rozległa i wysoka sala gimnastyczna o rozmiarach 24 m x 12 m powstała jako projekt współfinansowany przez Unie Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 – 2012. Została dofinansowana na poziomie 85% kosztów przez UE w ramach wyrównywania szans w dostępie do infrastruktury sportowej między wsią a miastem. Jej całkowity koszt wyniósł ok. 1 mln 300 tys. zł. Budowę rozpoczęto w wakacje 2010 r., a zakończono w listopadzie 2011 r. Sala wyłożona jest parkietem, wyposażona w siłownię, trybuny i 130 krzesełek. O brakujący sprzęt zadbali sponsorzy. Będą bramki do piłki ręcznej, 2 dobrej marki stoły do ping – ponga Starosta wyszkowski ufundował 3 materace, a goście przybywający na otwarcie zapewnili duży zapas piłek do gry.
Dla podkreślenia wagi uroczystości przygotowano specjalny program nawiązujący do rytuału olimpijskiego, który poprowadzili Andrzej Rębowski i Sebastian Rębowski. 
„Szanowni Państwo, w czwartym dniu drugiego miesiąca, w czwartym roku XXX-tej nowożytnej Olimpiady w Londynie, za czasów wójta Pawła Kołodziejskiego, wicewójta Janusza Wultańskiego, radnych gminy Rząśnik, starosty Bogdana Pągowskiego, marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, prezesa PKOL Andrzeja Kraśnickiego i ministra Sportu i Turystyki Joanny Muchy – mam zaszczyt serdecznie Państwa powitać na otwarciu sali sportowej w miejscowości Komorowo w Gminie Rząśnik.
Zastanawiam się, co w tej chwili powiedzieliby starożytni Grecy tak bardzo kochający sport, utożsamiany przez nich z pięknem i dobrem, o czym mogą świadczyć greckie słowa Kalos Koghatos, czyli Piękny i Dobry. Sport dla starożytnych Greków był tak wielkim wyzwaniem i przeżyciem, że na cześć zwycięzców starożytnych olimpiad układano pieśni – empikon czyli pieśni o sporcie. Układano pieśni, stawiano pomniki, otaczając olimpijskich zwycięzców dożywotnią czcią i chwałą.

Na pewno gdyby dzisiaj byli wśród nas i zobaczyli tę piękną salę sportową, zapewne powiedzieliby, że uczniowie tej szkoły – Szkoły Podstawowej w Komorowie i mieszkańcy wioski będą mieli możliwość bardzo dobrze przygotować się do agonów to znaczy zawodów i to nie tylko sportowych, ale do agonów w różnych dziedzinach życia, tak, aby cytując słowa Aleksandra Macedońskiego „musimy przeżyć swój czas” przeżyli go w zdrowiu, radości i zgodnie ze sportowym i rekreacyjnym zamysłem miejscowych władz samorządowych. I niech słowa wielkiego władcy, wielkiego zdobywcy – Aleksandra Macedońskiego „fortuna sprzyja odważnym” będą drogowskazem dla wszystkich mieszkańców Waszej Gminy w myśl powiedzenia wielkiego sportowca starożytności, jednego z największych filozofów starożytności Platona „Orandiny ut et sit men sana in capore sano”, co w dosłownym tłumaczeniu brzmi „Trzeba się także modlić, aby w zdrowym ciele był zdrowy duch”.  – zwracał się do zebranych Sebastian Rębowski, a było kogo witać, gdyż w otwarciu udział wzięło wielu znakomitych gości. Wśród przybyłych na otwarcie witano: posła Henryka Kowalczyka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Tadeusza Nalewajk, przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego radnego Sejmiku Mirosława Augustyniaka, z-cę dyrektora delegatury Kuratorium Oświaty w Ostrołęce Teresę Pajkę, starostę powiatu wyszkowskiego Bogdana Pągowskiego, wiceburmistrza Wyszkowa Adama Warpasa, wójta gminy Długosiodło Stanisława Jastrzębskiego, byłego wójta Rząśnika Jana Kozona, kanonika Adama Staniszewskiego z parafii Pniewo, nadleśniczego Wojciecha Kwiatkowskiego, wójta gminy Obryte Jana Mroczkowskiego, dyrektorów szkół: Katarzynę Abramczyk, Marię Deptuła, Grażynę Prus, Martę Kania, radnych gminnych i powiatowych, sponsorów, pracowników i uczniów szkoły. Szczególnie gorące powitanie zgotowano gościowi specjalnemu – Irenie Szewińskiej. Jest jedna z najwspanialszych postaci polskiego sportu, członkiem MKOL, siedmiokrotną medalistkę olimpijską, trzykrotną mistrzynię olimpijską, wielokrotną mistrzynię Europy i rekordzistkę świata.
Na uroczystość w Komorowie przybyła wraz z mężem Januszem – trenerem oraz  fotoreporterem Przeglądu Sportowego i innych czasopism sportowych.


Gości powitali: dyrektor szkoły Krystyna Karasiewicz oraz wójt gminy Rząśnik Paweł Kołodziejski. Następnie przez poczet 8 dziewcząt: Karolinę Liśkiewicz, Martynę Sobolewską, Martynę Ostrowska, Elwirę Kmiołek, Natalię Przybołowska, Alicję Przybołowską, Patrycję Łachacka, Karolinę Kmoch, została wprowadzona oryginalna flaga z Igrzysk Olimpijskich z Monachium z 1972 roku, która powiewała wśród innych na olimpijskim stadionie lekkoatletycznym. Nie zabrakło innego, bardzo ważnego symbolu olimpiad – płonącego znicza olimpijskiego. W Komorowie replikę znicza olimpijskiego z Igrzysk Olimpijskich z Nagano wniosły uczennice ze Szkoły Podstawowej w Komorowie: Kinga Rzemek, Weronika Gaszczyńska, Agnieszka Piórkowska. Po tak podniosłych chwilach nastąpił ten długo oczekiwany – przecięcie wstęgi i poświęcenie nowej Sali gimnastycznej. O poświęcenie poproszono księdza kanonika Adama Staniszewskiego proboszcza parafii w Pniewie. Uroczystego przecięcia dokonali: wójt gminy Rząśnik Paweł Kołodziejski, były wójt Jan Kozon, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Ernest Bereski, przewodnicząca Rady Rodziców Barbara Witkowska, dyrektor szkoły Krystyna Karasiewicz oraz gość specjalny Irena Szewińska.
Nieco więcej o inwestycji, etapach powstawania i trudnościach, opowiedział zebranym wójt Kołodziejski. Podziękował poprzedniej Radzie Gminy i byłemu wójtowi za podjęcie starań o budowę Sali. „Nasza rola jest zachęcić do korzystania z tej hali, aby te zainwestowane pieniądze pracowały, a takie dzieciaki, jakie tu widać, rozwijały się i hartowały” – mówił wójt. Z kolei Pani dyrektor szkoły dziękując samorządowcom i obecnemu wójtowi Pawłowi Kołodziejskiemu oraz z-cy  Januszowi Kazimierzowi Wultańskiemu mówiła: „Na początku było marzenie… Dzisiaj możemy oglądać efekty tej pracy, która będzie służyć wielu pokoleniom. Sport to czynnik wychowania i jedna z ważniejszych wartości… Niech sport będzie swoistym antidotum na agresję, bezczynność i nudę”.
Po podziękowaniach dla sponsorów kilka słów do zebranych skierowała Irena Szewińska. Serdecznie podziękowała za zaproszenie i możliwość uczestniczenia w tej podniosłej dla społeczności Komorowa chwili. Pogratulowała tym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego nowego obiektu. „Jestem przekonana, że ta hala nie będzie stała pusta, że będą przychodziły nie tylko dzieci, ale również mieszkańcy”. Wyraziła nadzieję, że być może wychowa się tu przyszły olimpijczyk, który będzie reprezentował wieś Komorowo. Poseł Henryk Kowalczyk stawiał młodzieży komorowskiej szkoły za przykład postać naszej mistrzyni, a nawet sugerował, aby byli lepsi. Gratulował rodzicom rozwoju, bo w wielu miejscach raczej mówi się o zamykaniu szkół. Chwalił również władze gminy Rząśnik, wykonawcę obiektu, gdyż takiego otwarcia już dawno nie było i podjęcie pracy poprzedniego samorządu zakończone sukcesem. Kolejny gość Tadeusz Nalewajk podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi mówił: „Trzeba pogratulować wójtowi i rodzicom zrozumienia takiej potrzeby oświatowej ze sfery społecznej, jaką jest sala. To uzmysławia nam jak jest ważne istnienie środków z Unii Europejskiej, aby rozwijać infrastrukturę wsi, … aby rozwijać się przyzwoicie i abyśmy nie różnili się od środowisk miejskich”. Dzieci i młodzież otrzymały w prezencie od wiceministra – zestaw do unihokeja. Starosta Bogdan Pągowski podkreślał znaczenie symboliczne udziału mistrzyni sportu Ireny Szewińskiej w dniu oddania sali gimnastycznej w Komorowie i roli, jaką odegrał poprzedni wójt przy zabieganiu o środki unijne oraz sprawność obecnych władz samorządu. Gratulacje i słowa uznania dla wójta Kołodziejskiego oraz mieszkańców wsi wraz z kompletem nowych piłek złożył również wójt gminy Długosiodło. Przedstawiciel wykonawcy, podziękował za wspaniałą współpracę ze szkoła i wójtem, bo wcale nie była ona prosta – prace były wykonywane przy czynnej szkole. Teresa Pajka wręczyła list gratulacyjny wraz z albumem od władz Kuratorium. Bardzo życzliwym sponsorem dla szkoły (ufundował stół do ping – ponga) okazał się nadleśniczy Wojciech Kwiatkowski, a były wójt gminy Rząśnik Jan Kozon dziękując za słowa uznania życzył: „Niech hala sportowa wychowuje młodzież, niech wyrastają sportowcy i liderzy, niech wszyscy będą z tej hali zadowoleni”. Wiele prezentów i gratulacji odebrała Pani dyrektor szkoły od innych dyrektorów placówek oświatowych.


Wyprowadzenie flagi olimpijskiej zakończyło część oficjalna imprezy, ale występy dzieci i młodzieży – uczniów z Komorowa – wręcz zachwyciły zebranych. Gorąco oklaskiwano program artystyczny pt. „Szkolne igrzyska czas zacząć”. Tańce ze sprzętem gimnastycznym, szczególnie z piłkami ogromnie się podobały, a pochód uczniów przyjęto entuzjastycznie. Nie mogło obyć się bez tradycyjnej relacji sportowej z mistrzostw w wykonaniu Andrzeja Rębowskiego. Ponownie również wystąpiła Irena Szewińska, a za jej słowa i życzenia skierowane do uczniów szkoły w Komorowie podziękowano oklaskami. Na zakończenie uroczystości odbył się mini recital Bartosza Kuśmierczyka, młodego wokalisty, zdobywcy Grand Prix, laureata Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki lat 60 i 70 pt. „Powróćmy do piękna w słowie i muzyce” organizowanego corocznie w Wyszkowie. Występ rozpoczął nastrojową piosenką Krzysztofa Klenczona „Natalii”, a zakończył wraz z rozśpiewaną i rozbrykaną młodzieżą piosenką „Do boju Polsko, do boju szkoło”.
Należy również poinformować naszych czytelników, że krótka relacja z otwarcia sali została wyemitowana w sobotę 4 lutego w TVP Warszawa o godz. 22:00.               /Janina Czerwińska/

Galeria zdjęć

2 592 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ten jedyny bal, niezapomniany… (07.02.2012)

Najbardziej popularnym miejsce wybieranym na organizację balu studniówkowego w Wyszkowie jest hala sportowa Wyszkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W ubiegła...

Zamknij