ggg

Czy wiesz, dlaczego mieszkasz w Tłuszczu?

Pierwotna nazwa miejscowości -Tłuściec – urzędowo zanikła w początkach XIX wieku. Choć jeszcze w połowie następnego stulecia starsi mieszkańcy okolicy tak właśnie nazywali Tłuszcz.

Nazwa nie wzięła się znikąd. Odnosi się do położenia pierwotnej osady na bagiennym, podmokłym terenie. Jest więc to typowa nazwa topograficzna. Z nazwą miasta związana jest legenda wedle której w średniowieczu, w okolicznych bagnach żyły kolonie bobrów z których pierwsi osadnicy wytapiali tłuszcz w celach leczniczych – i stąd nazwa Tłuściec. Rzeczywiście w tamtej epoce bóbr był bardzo pożądanym zwierzęciem łownym. Wonna wydzielina gruczołów bobrów, tzw. strój bobrowy. od najdawniejszych czasów uważana była za lek na wszelkie dolegliwości. Ceniono też bobrowe mięso a niektórzy – ze względu na łuskowaty ogon – uważali bobra za… rybę a tym samym danie postne. Co ważne w średniowieczu istniał nawet specjalny urząd – pana bobrowego i podległych mu bobrowników – których zadaniem była opieka nad tymi zwierzętami. Polowanie na nie było przywilejem jedynie księcia. W każdej legendzie jest ziarno prawdy. W każdym razie od lat 70-tych bóbr jest symbolem miasta w jego herbie.

/Tekst autorstwa Prezesa TPZT Marcina Ołdaka/

335 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Samorządowcy z Powiatu Wołomińskiego uczcili 200. rocznicę Chrztu Św. C. K. Norwida w Dąbrówce

W ubiegłą niedzielę, 10 października odbyły się uroczyste obchody 200. rocznicy Chrztu Świętego Cypriana Kamila Norwida w Dąbrówce, zorganizowane pod...

Zamknij