ggg

Budowa największego kompleksu logistycznego Poczty Polskiej w Ciemnem została ukończona

W piątek, 10 listopada nastąpiło uroczyste odebranie nowego obiektu logistycznego Poczty Polskiej w Ciemnem (Gm. Radzymin). Sortownia pod nazwą „Warszawa II” jest największym i najnowocześniejszym kompleksem logistycznym Poczty Polskiej.

Poczta Polska odebrała nowy obiekt logistyczny znajdujący się w Ciemnem koło Radzymina.
Tym samym Spółka zyskała piętnasty węzeł ekspedycyjno-rozdzielczy, obsługujący przesyłki paczkowe
i paletowe nadchodzące z innych węzłów rozdzielczych w kraju oraz z własnego obszaru działania, w tym również nadawane przez klientów masowych. Tu zlokalizowane będą również magazyny: wysokiego składowania i handlowy.
Nowy obiekt zastąpi również operacyjnie dotychczasową lokalizację w Grodzisku Mazowieckim, która była dedykowana dla przesyłki paletowej, ale przede wszystkim będzie on nowym, największym w całej sieci logistycznej Poczty Polskiej węzłem obsługującym przesyłki paczkowe KEP.
– Inwestycja w Ciemnem pod Radzyminem, to jedno z najważniejszych zadań prowadzonych obecnie w Spółce. Pozyskanie nowego obiektu logistycznego w bezpośredniej okolicy Warszawy umożliwi obsługę rosnącego wolumenu przesyłek paczkowych i paletowych oraz automatyzację procesów logistycznych – powiedział Prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski przypominając, że już w pierwszej połowie przyszłego roku hala zostanie wyposażona w największy w Spółce sorter paczek.
(Proces instalacji sortera do automatycznego rozdziału przesyłek w hali w Ciemnem trwa od lipca br. Zakończono już montaż całej konstrukcji z pomostami roboczymi i serwisowymi oraz zmontowano cały tor sortera. Obecnie rozpoczął się montaż 6 automatycznych linii wprowadzających przesyłki na sorter. Wydajność operacyjna urządzenia pozwoli na posortowanie 15 tys. przesyłek na godzinę. Jego uruchomienie nastąpi w drugim kwartale 2024 roku).
Na całość kompleksu Poczty Polskiej w Ciemnem składają się trzy budynki: hala cross dock o powierzchni ponad 12 tys. m², hala magazynowo — operacyjna o powierzchni ponad 28 tys. m² z wiatą o powierzchni 5 tys. m² oraz dyspozytornia o powierzchni 660 m². Poza budynkami operacyjnymi w obiekcie znajdują się pomieszczenia z funkcją wsparcia oraz zaplecza technicznego. Całość zostanie zlokalizowana na powierzchni ponad 11 ha.
W hali cross dock zlokalizowany został magazyn wysokiego składowania, magazyn handlowy oraz powierzchnia dedykowana usłudze paletowej. Budynek został wyposażony w 36 hydraulicznych ramp przystosowanych do załadunku i rozładunku pełnej gamy pojazdów (od busów 8-paletowych z DMC do 3,5 t po zestawy 40-tonowe). W tym obiekcie zaplanowana została realizacja Przesyłki Paletowej zarówno krajowej, jak i międzynarodowej oraz magazynowanie.
W magazynie wysokiego składowania zaplanowano realizację usługi magazynowania, jako jednego z elementów łańcucha dostaw, która skierowana została do szerokiej grupy klientów — firm zarówno produkcyjnych, jak i handlowych, dążących do optymalizacji kosztów logistycznych. Oferta zawiera czynności związane z przyjęciem towaru do magazynu, składowaniem i zarządzaniem zapasami, kompletowaniem zamówień, zabezpieczeniem towarów, wydawaniem oraz okresową inwentaryzacją.
Magazyn handlowy będzie spełniać rolę centrum dystrybucyjnego w zakresie działalności handlowej placówek pocztowych województwa mazowieckiego. W magazynie tym dokonywane będzie przyjęcie towarów, konfekcja i ich wysyłka bezpośrednio do wszystkich placówek pocztowych.
W hali magazynowo – operacyjnej realizowane będą procesy opracowania przesyłek KEP (kurier, ekspres, paczka) – proces sortowania maszynowego z wydzieloną częścią na sortowanie przesyłek gabarytowych. Obiekt został wyposażony w 60 bram kurierskich. Ponadto dla przyspieszenia procesu logistycznego, przy budynku powstała wiata, która umożliwi jednocześnie rozładunek oraz załadunek ok. 80 samochodów kurierskich.
– Mamy ambicje, aby Poczta była liderem na rynku przesyłek kurierskich. Naszym celem jest osiągnięcie znaczącego wzrostu przychodów w tym segmencie, utrzymanie wysokiego standardu świadczonych usług oraz komfort pracowników. Dlatego stawiamy na nowoczesne rozwiązania logistyczne. W odbieranych dziś nowych halach powstaje największe i najnowocześniejsze centrum logistyczne Poczty, w którym dzięki inwestycji w maszynę sortującą praca będzie w dużej mierze zautomatyzowana – powiedział Wiceprezes Poczty Polskiej Andrzej Bodziony.
Obiekt „Warszawa II” został pozyskany w formie najmu BTS, zaś jego główny wykonawca (firma Panattoni) zadbał nie tylko o funkcjonalność, ale i o ekologię. Magazyn posiada Certyfikat BREEAM na poziomie Excelent, co oznacza wysoki standard w zakresie ochrony środowiska, dbałości o klimat i społeczności lokalne oraz komfort użytkownika. Dodatkowo obiekt został wyposażony w systemy inteligentnego zarządzania energią, ochrony zasobów wodnych, ładowarki dla samochodów elektrycznych, strefy zieleni przy biurach oraz stojaki na rowery.
– Radzymin to najlepsze miejsce do prowadzenia biznesu na wschód od Warszawy – to misja, którą postawiłem przed naszą gminą i konsekwentnie ją wdrażam. Coraz więcej przedsiębiorców ją podziela i stawia na Radzymin – powiedział Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński podkreślając, że w nowej sortowni Poczty Polskiej w Ciemnem zatrudnienie znajdzie kilkuset pracowników.

/opr. KW; źródło: Poczta Polska/

119 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Serock pożegnał Ś.P. Księdza Prałata Jana Kasińskiego

W sobotę, 11 listopada br. w dniu Narodowego Święta Niepodległości, mieszkańcy Miasta i Gminy Serock pożegnali Księdza Prałata Jana Kasińskiego...

Zamknij