ggg

„Brońmy jej więc miłością”

11 listopada to dzień odrodzenia się naszej Ojczyzny, naszej Polski. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Każdego roku dzień 11 listopada skłania do głębokiej refleksji nad bolesnymi losami naszej Ojczyzny, ale także nad obecną sytuacją i nad tym jak pielęgnujemy wolność, którą wywalczyli wielcy bohaterowie.

Tłuszczańskie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się od odśpiewania hymnu państwowego, po czym mieszkańcy oraz władze gminne zebrani w kościele Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu wzięli udział w uroczystej Mszy Św. w intencji Ojczyzny, którą celebrował dziekan Dariusz Skwarski wraz z proboszczem parafii Bł. Męczenników Podlaskich ks. Jerzym Turkiem. Podczas kazania, ks. Dariusz Skwarski przywołał słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego wypowiedziane w Niepokalanowie w kwietniu 1969 roku: „Nienawiścią nie obronimy naszej Ojczyzny, a musimy jej przecież bronić. Brońmy jej więc miłością! Naprzód między sobą, aby nie podnosić ręki przeciw nikomu w Ojczyźnie, w której ongiś bili nas najeźdźcy. Nie możemy ich naśladować. Nie możemy sami siebie poniewierać i bić. Polacy już dosyć byli bici przez obcych, niechże więc nauczą się czegoś z tych bolesnych doświadczeń. Trzeba spróbować innej drogi porozumienia – przez miłość, która sprawi, że cały świat, patrząc na nas, będzie mówił: „Oto, jak oni się miłują”. Wtedy dopiero zapanuje upragniony pokój, zgoda i wzajemne zaufanie.„
Oprawę Mszy Świętej zapewnił Chór Miejski LUX MEA po dyrekcją dyrygent Pani Moniki Szczęsnej. Dziękujemy za obecność pocztom sztandarowym, które reprezentowała młodzież z placówek oświatowych oraz jednostek OSP, a także harcerzom z towarzystwa Skautowego Horn, którzy po raz kolejny pełnili wartę podczas Mszy Św.
Dziękujemy za obecność naszym mieszkańcom, którzy zdecydowali się wspólnie z nami świętować 103 rocznicę odzyskania niepodległości, wolności i zwycięstwa, zarówno poprzez udział w Mszy Św., jak i koncercie patriotycznym w wykonaniu naszych lokalnych artystów- Chóru Miejskiego LUX MEA. Chórzyści pod dyrekcją dyrygent Pani Moniki Szczęsnej wykonali utwory, które zachwyciły zebraną publiczność, m.in. „Uwierz Polsko” czy „My, Pierwsza Brygada”.

/Info Gmina Tłuszcz/

272 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Święto Niepodległości uroczyście i na sportowo!

Ubiegłoczwartkowe obchody Narodowego Święta Niepodległości w Ząbkach, zainaugurowała uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny. Tego dnia odbyły się także wydarzenia...

Zamknij