ggg ggg ggg

Bratnie słowo sobie dajem…

Tłumnie zrobiło się w miniony czwartek, 22 lutego 2018 r. po południu w Społecznym Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej. W zapełnionej sali z inspiracji oraz dzięki ogromnej wieloletniej pracy Tadeusza Sasina i jego małżonki Apolonii, mieszkańcy Tłuszcza mogli obejrzeć niecodzienną wystawę poświęconą harcerzom i hufcom z Tłuszcza i Wołomina na przestrzeni lat.

Na otwarcie wystawy przybyli oczywiście harcerze od najmłodszych po …nieco starszych, goście, samorządowcy na czele z Burmistrzem Tłuszcza i radni.
Jak podkreślał Tadeusz Sasin jest to nieprzypadkowa data otwarcia wystawy, gdyż 22 lutego są urodziny twórcy skautingu, a my powinniśmy przekazywać sobie światełko godności i braterstwa, docenić harcerzy. Wystawa jest czwartą już ekspozycją na temat harcerstwa i przedstawia 22 tematy. Niestety, nie wszystkie i należy historią harcerstwa uzupełniać. Ukazuje wkład Związku Harcerstwa Polskiego, Hufca: Tłuszcz i Wołomin. Chorągwi: Mazowieckiej, Ostrołęckiej, Stołecznej dla uczczenia 100-lecia Harcerstwa. Mieszkańców zaprosili na wystawę: Komenda Hufca im. Cichociemnych ZHP Tłuszcz, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej, Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu. Patronatem honorowym objął: burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk i przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Gajcy. Przebieg otwarcia był bardzo uroczysty, ale nacechowany ciepłem i życzliwością. Symboliczne ognisko zapalili (jedną zapałką) Leonia Rosochacka oraz Władysław Pawliszyn. Z kolei Czesław Adamiuk – komendant Hufca w Wołominie na początku lat siedemdziesiątych wręczył symboliczny prezent – wierną kopię pomnika Władysława Broniewskiego stojącego w Płocku. I to właśnie harcmistrz Adamiuk odczytał nazwiska tych, którzy już odeszli, a zebrani minutą ciszy uczcili ich pamięć.
Padło wiele słów podziękowań za zbiory zgromadzone na wystawie pt. „Bratnie słowo sobie dajem…”. Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk podkreślał, że o tym, w jaki sposób harcerze kształtują młodych ludzi świadczy również to, jak wielu przybyło na wystawę do muzeum. Podziękowania złożył przede wszystkim Tadeuszowi i Apolonii Sasin, szczególnie, że twórca wystawy uczestniczył w niej mimo bólu po niedawnej niespodziewanej kontuzji. Następnie dziękował Danucie Sieradzkiej, która zajmuje się cały czas i stara się by w Tłuszczu nie zaniknęło harcerstwo oraz wszystkim instruktorom za pracę z młodzieżą i ich dobrym wychowywaniem – mimo braku gratyfikacji. Wśród gości byli również: przedstawiciel Nadleśnictwa Drewnica – Artur Niewiadomski oraz radni: Tadeusz Groszyk, Władysław Malinowski, Waldemar Sitek i Władysław Fydryszek, który zabrał głos wspominając harcerskie festiwale i rajdy. Zanim zebrani zajęli się zapoznawaniem z dokumentami i wyszukiwaniem zdjęć ilustrujących historię harcerstwa w Tłuszczu i Wołominie Pani Ania Jaworska odczytała swój autorski wiersz, który zamieszczamy obok.
Zapraszamy również na stronę internetową naszej gazety www.kuier-w.pl lub redakcyjnego facebooka, gdzie zamieścimy film z nagraniem fragmentu wystawy oraz galerię zdjęć.
Część oficjalną otwarcia wystawy zakończyło odśpiewanie piosenki harcerskiej „Płonie ognisko”, a następnie zaproszono wszystkich do obejrzenia eksponatów i dokumentów rozwieszonych na ścianach muzeum. Na chętnych czekała pyszna grochówka, ciasto i gorące napoje.
Ekspozycja będzie czynna do końca marca 2018 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00 lub też w terminach uzgodnionych telefonicznie (029) 75-73-894.

/Janina Czerwińska/

4 710 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Informacje KPP Węgrów – Węgrowscy policjanci zatrzymali podejrzanych o włamanie i kradzież.

Węgrowscy policjanci zatrzymali podejrzanych o włamanie i kradzież Węgrowscy policjanci zatrzymali czterech mężczyzn podejrzanych o włamanie i kradzież. Mężczyźni usłyszeli...

Zamknij