ggg ggg

„Bo wolność – to wśród mądrych ludzi żyć…”

Głównym punktem kobyłkowskich obchodów, upamiętniających 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę była uroczystość patriotyczna, która odbyła się w ubiegły czwartek, 11 listopada o godz. 11:00 na Placu 15 Sierpnia.

„Bo wolność – to wśród mądrych ludzi żyć. Widzieć dobroć w ich oczach i szczęście. (…) A wolność to królestwo dobrych słów. Mądrych myśli, pięknych snów. To wiara w ludzi” – ten cytat z utworu „Wolność” Marka Grechuty towarzyszył tegorocznym uroczystościom z okazji Narodowego Święta Niepodległości, odbywającym się na Placu 15 Sierpnia w Kobyłce.
Mieszkańcy biorący udział w obchodach, mogli go usłyszeć w wykonaniu zespołu „Plateau”.
W trakcie uroczystości wspólnie odśpiewano Hymn Państwowy.
W imieniu władz samorządowych i mieszkańców, kwiaty pod Pomnikiem Poległych za Ojczyznę złożyła burmistrz Edyta Zbieć w towarzystwie wiceburmistrz Katarzyny Rostek, sekretarz Małgorzaty Murawskiej oraz Pań Dyrektor: Agnieszki Kacprzak i Sylwii Carzyńskiej.
W uroczystości udział wzięli również: dyrektorzy jednostek organizacyjnych Miasta, przedstawiciele Rady Miasta Kobyłka, Ochotniczej Straży Pożarnej, Harcerze, przedstawiciele placówek oświatowych, organizacji i stowarzyszeń, a także Honorowy Obywatel Miasta Kobyłka pan Oskar Czarnik. W imieniu organizatorów dziękujemy księdzu Andrzejowi Rusinowskiemu za modlitwę i bogaty rys historyczny, harcerzom ze Szczep 4 DH i GZ w Kobyłce za pomoc w organizacji, Karolinie Barszcz za prowadzenie oraz zespołowi „Plateau” za krótki, ale bardzo pasujący tematycznie koncert, a także Mieszkańcom za udział w obchodach.
Warto w tym miejscu nadmienić, że po zakończeniu oficjalnych uroczystości na Placu 15 Sierpnia odbyły się również warsztaty rękodzielnicze, w trakcie których można było nauczyć się wykonywania ozdób patriotycznych. Inspirujące zajęcia zorganizowano w kobyłkowskim ratuszu, a poprowadziła je Gabrysia Siewiera z fundacji „Trzeba żyć”. (Podczas warsztatów uczestnicy samodzielnie przygotowywali m.in.: kokardy, wstążeczki, flagi, dekoracje i inne biało-czerwone rękodzieła – proste, ale jakże piękne symbole dumy z polskich barw narodowych).
W obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kobyłce włączyła się również Miejska Biblioteka Publiczna, która zaprosiła mieszkańców na okolicznościową wystawę pt. „Tak powstawała Niepodległa”.
Ekspozycja składająca się z 11 plansz, na których przedstawione zostały wysiłki Polaków, które doprowadziły do odzyskania niepodległości oraz osiągnięcia II RP, powstała z inicjatywy Biura Programu „Niepodległa” i prezentowana była do soboty, 13 listopada.
Więcej zdjęć stronie www.kurier-w.pl

/opr. KW; źródło: UM Kobyłka/

292 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Radzymińska „Stalowa Jedynka” odznaczona Medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”

W uznaniu zasług dla krzewienia idei pamięci narodowej Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie, odznaczona...

Zamknij