ggg ggg ggg

Bieg „Tropem Wilczym”

Mieszkańcy gminy Małkinia Górna uczestniczyli w ogólnopolskim wydarzeniu – biegu „Tropem Wilczym”. W ten sposób oddano hołd Żołnierzom Wyklętym

5 marca 2023 roku mieszkańcy gminy Małkinia Górna uczcili pamięć o Żołnierzach Wyklętych poprzez uczestnictwo w biegu „Tropem Wilczym”. Choć pogoda nie była najlepsza, bo było mroźno i wietrznie, to w XI edycji tego wydarzenia wzięło udział łącznie aż 103 zawodników.
Już na kilka dni przed biegiem ruszyła rejestracja zawodników w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu. Wśród uczestników biegu byli m. in. przedstawiciele z: Małkińskiego Klubu Biegacza „TEAM”, klubu Nordic Walking działającego przy GOKiS, Małkińskiego Klubu Morsa „Zimne Foczki”, uczniowie z gminnych szkół podstawowych, członkowie Stowarzyszenia „Ostrów Biega”, rodziny z dziećmi oraz pasjonaci biegania i historii.
O godzinie 11:30 na placu przy GOKiS odbyła się rozgrzewka, którą poprowadził Pan Andrzej Żach – Prezes MKB „TEAM”. Następnie uczestnicy udali się pod Urząd Gminy w Małkni Górnej, gdzie Wójt Gminy Pani Bożena Kordek w swoim krótkim przemówieniu zaznaczyła, że poprzez m. in. taką inicjatywę jaką jest bieg „Tropem Wilczym” kontynuujemy tradycję dziękowania wszystkim tym, którzy poświęcając swoje życie przyczynili się do tego, że dzisiaj możemy żyć w wolnym kraju. Po uczczeniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych minutą ciszy, Pani Wójt dała sygnał do startu.
Zawodnicy pokonywali dystans 1963 m. Długość trasy nie jest przypadkowa – jest symbolem daty schwytania i śmierci ostatniego spośród Żołnierzy Wyklętych. Chętni mogli przebiec 2 lub 3 pętle. Po dobiegnięciu do mety Pani Bożena Kordek – Wójt Gminy Małkinia Górna wręczyła uczestnikom pamiątkowe medale.
Trasa biegu została zabezpieczona przez Policję oraz Druhów z jednostek: OSP Małkinia Górna, OSP Zawisty Podleśne oraz OSP Daniłówka Pierwsza. Zabezpieczenie medyczne zapewnił Pan Łukasz Siwek. Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Małkini Górnej czuwali nad sprawnym przebiegiem imprezy.
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypadał w dniu
1 marca – przedstawiciele władz gminy Małkinia Górna: Pani Bożena Kordek – Wójt Gminy, Pan Jacek Bogdan – Przewodniczący Rady Gminy oraz Pani Ewa Siwek – Dyrektor GOKiS złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku Żołnierzy Wyklętych w Glinie.
Dzięki uprzejmości Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej przy GOKiS w Małkini Górnej zorganizowano wystawę plenerową pod tytułem „BÓG – HONOR – OJCZYZNA Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948”, którą również mogli obejrzeć zawodnicy. Przypominamy, że wystawa dla odwiedzających będzie dostępna do 30 marca br.
Uczestnikom biegu dziękujemy za obecność i włączenie się w to wyjątkowe wydarzenie. Miejmy nadzieję, że wspólne oddawanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach
1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP – tzw. Żołnierzom Wyklętym sprawi, że pamięć o nich nie zginie.
Do zobaczenia za rok!

/Info UG Małkinia Górna/

371 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dzień Kobiet w Andrzejewie

W dniu 8 marca 2023r. w Bibliotece Publicznej Gminy Andrzejewo odbyło się spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Zaproszenie na uroczystość...

Zamknij