ggg ggg ggg ggg

Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa (20.11.2012)

8 listopada 2012 roku w hali sportowe CKU/ZS nr3 odbyła się Debata Społeczna dotycząca powiatu wyszkowskiego. Debata miały na celu uświadomienie społeczeństwu województwa mazowieckiego problemów jakie z jednej strony odczuwa społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa, a z drugiej, czego może oczekiwać od policji.


Akcja ta prowadzona jest w ramach rządowego programu „ Razem Bezpieczniej” , a takie właśnie debaty odbywają się w kolejnych miastach i powiatach Mazowsza.  W Wyszkowie 8 listopada za stołem prezydialnym zasiedli: komendant  powiatowy policji insp. Adam Krzemiński, mazowiecki komendant wojewódzki policji mł. insp. Rafał Batkowski, wojewoda mazowiecki Dariusz Piątek, starosta powiatu wyszkowskiego Bogdan Pągowski, burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski.
Funkcję gospodarza pełnił insp. Adam Krzemińsk,i to właśnie on przywitał zebranych. Zapewniał słuchaczy o prawidłowym funkcjonowaniu policji w naszym mieście. Z kolei wicewojewoda Dariusz Piątek stwierdzał, że chociaż poczucie bezpieczeństwa na Mazowszu jest notowane bardzo wysoko – 75%, to czy jest wystarczające? Właśnie po to ta debata, aby poznać problemy od strony mieszkańców. Komendant mazowiecki zapewniał, że dyskusja pomoże określić dzięki pytaniom obszary braku bezpieczeństwa i dostosować działania policji.

Starosta Bogdan Pągowski mówił o funkcjonującej w powiecie Komisji Bezpieczeństwa, a burmistrz Grzegorz Nowosielski wspominał trudne doświadczenia naszego miasta sprzed 10 lat, które dzięki odwadze mieszkańców zostały wyeliminowane. Mamy obecnie poczucie bezpieczeństwa, ale sytuację trzeba monitorować. Dyskusję poprzedzono pokazem multimedialnym z informacjami o ilości i rodzajach przestępstw najczęściej popełnianych w naszym powiecie, która przedstawił mł. insp. Sylwester Gąsiewski.  Pierwszym i wydaje się najbardziej niepokojącym problemem jest reorganizacja posterunków policji na terenie powiatu. Jak zgłaszał wójt gminy Rząśnik Paweł Kołodziejski mieszkańcy nie są zadowoleni. Radny powiatowy Jan Fornal był zdania, że nie będzie to sprzyjać poczuciu bezpieczeństwa.

Z drugiej strony od komendantów powiatowego i mazowieckiego usłyszeli zapewnienie, że likwidacja posterunków spowoduje większą mobilność i skuteczność wzmocnionych posterunków, a zresztą jest to do odwrócenia w razie nie spełnienia oczekiwań. Mieszkańcy Wyszkowa poruszyli  wiele spraw: wybryki młodzieży zachowującej się nagannie po wyjściu z dyskoteki, a wezwana  na miejsce owych wydarzeń policja niewiele może zrobić, niebezpieczne miejsca, brak oświetlenia , potrzebę zainstalowania sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Sowińskiego i Prostej.

Burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski zwrócił się z prośba do Dariusza Piątka o aktualizację zagrażających życiu pieszych ulic Serockiej i Kościuszki.
Osoby dewastujące świadomie lub w wyniku zdarzeń drogowych stają się z kolei problemem samorządów. O ich pociągnięciu do odpowiedzialności mówił z-ca burmistrza Adam Mróz.
Zauważony został problem kontaktu społeczeństwa z policją. Chociaż komendant Batkowski poinformował, że są inne, nie bezpośrednie sposoby skontaktowania się z funkcjonariuszami policji w sprawie głośnego zachowywania się i spożywania alkoholu na klatkach schodowych, brak współpracy na linii policja – mieszkańcy powoduje narastanie problemu. Radny Chodkowski postulował zmianę sposobu działania dzielnicowych, czyli chodzenie i poznawanie mieszkańców w ich domach. Skarżono się również na problem przywozu wezwania przez dzielnicowego. Zdaniem dyskutantów osoba uważana jest przez sąsiadów za przestępcę, czyli szarga się jej opinię.
Debata przedłużona została również w wyniku dużej i szczegółowej wypowiedzi o zapewnieniu alternatywnej rozrywki dla młodzieży, bez alkoholu i narkotyków, o czym mówił Zenon Krawczyk, koordynator programu „Profilaktyka a Ty”.

„Chcemy więcej” – zwracały się do władz samorządowych i przedstawicieli policji młode osoby działające w ruchu związanym z PaT. Pozytywem jest to, że pomoc potrzebną dla ich działań otrzymają, co deklarował zarówno burmistrz Grzegorz Nowosielski. jak i komendant mazowiecki policji  mł. insp. Rafał Batkowski.            /K.W./

Galeria zdjęć.

1 905 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
10-ta jubileuszowa edycja konkursu MAZOWIECKA FIRMA DZIESIĘCIOLECIA rozstrzygnięta (20.11.2012)

Pułtuskie Centrum-Medyczne Gajda-Med najlepszą przychodnią medyczną na Mazowszu w  najbardziej prestiżowym  Konkursie Medycznym ,,MAZOWIECKA FIRMA DZIESIĘCIOLECIA”   W dniu 17...

Zamknij