ggg ggg ggg ggg ggg

Będzie bezpieczniej, czyli remont zapór bocznych Jeziora Zegrzyńskiego i udrożnienie koryta rzeki Bug szansą na unikniecie powodzi

Preumowy podpisali, 31 maja br., wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski oraz dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Leszek Bagiński w obecności dużej grupy zainteresowanych władz samorządowych.


Do skansenu w Kuligowie w ubiegły czwartek przybyli m.in. starosta wołomiński Piotr Uściński, starosta legionowski Jan Grabiec, wicestarosta wyszkowski Zdzisław Bocian, wicestarosta Pułtuska Andrzej Dolecki, wicestarosta wołomiński Konrad Rytel, burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk, burmistrz Serocka Sylwester Sokolnicki, wójt Somianki Andrzej Żołyński, wójt Dąbrówki Tadeusz Bulik, radny Rady powiatu wołomińskiego Wiesław Mędrzycki radni gminy Dąbrowka Aleksander Załęski (prowadził spotkanie), sołtysk Kuligowa, ksiądz Robert Kalisiak proboszcz parafii i mieszkańcy. W podpisywaniu umów udział także wziął gość szczególny – poseł RP Marcin Kierwiński. Zwrócił się do zebranych ze słowami uznania za wielką aktywność zarówno władz jak i mieszkańców.

– „Dzisiejsze wydarzenie to efekt długiej i wytężonej pracy.” – mówił wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski. Z nazwiska też wymieniał osoby, którym chciałby podziękować za współpracę: wójtowi Dąbrówki, radnemu Aleksandrowi Załęskiemu, strażakom oraz przedstawicielom RZGW. Z kolei dyrektor Leszek Bagiński mówił o rzece, o pracy RZGW z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców. Przekazał również dobre wiadomości, że preumowy są pierwszym krokiem, ale jest wniosek i roboty zaczną się w bieżącym roku. Przewiduje się dalsze prace udrożnieniowe do Wyszkowa i powyżej Wyszkowa, bo tam jest największe niebezpieczeństwo związane z zatorami. Starosta wołomiński Piotr Uściński wspominał ostatnie zalewania terenów gminy i powiatu. Na przeszkodzie odpowiedniego zabezpieczenia mieszkańców zawsze stawał brak pieniędzy na potrzebną tu ochronę, więc jak stwierdził, dzisiejszy dzień jest wspaniały, prace zostaną rozpoczęte, chociaż potrzeby są znacznie większe niż te 10 mln.

Podpisanie umowy mogło się odbyć także dzięki gościnności Wojciecha Urmanowskiego prowadzącego skansen w Kuligowie oraz paniom z Towarzystwa Gospodyń Wiejskich „Nadbużanki”, które zadbały o poczęstunek i atmosferę spotkania.
Dwie zapory boczne Kania-Popowo oraz Arciechów-Kuligów przejdą gruntowny remont, a ujściowy odcinek rzeki  Bug zostanie udrożniony. Stanie się to możliwe dzięki przyznanej przez Zarząd Województwa Mazowieckiego dotacji unijnej w wysokości ponad 10,1 mln zł. Całkowita wartość projektów wyniesie ponad 35,7 mln zł. W celu zabezpieczenia zapór bocznych oraz terenów położonych na zawalu udrożniony zostanie ujściowy odcinek rzeki Bug. Polegać to będzie na wykonaniu przekopu o szerokości 100 m od głównego koryta rzeki Narew. Prace będą dotyczyły także remontu zapór bocznych Kania-Popowo i Arciechów-Kuligów, które chronią 1 000 ha obszaru zagrożonego powodzią. Są to zarówno tereny wiejskie, jak i rekreacyjne. Obszar ten zamieszkuje ok. 10 tys. osób.

Obie zapory poddane będą gruntownej modernizacji. Zostaną podwyższone i poszerzone, a ich korpus i podłoże doszczelnione. W obu przypadkach zostaną dobudowane końcowe odcinki o łącznej długości 85 metrów. Projekt zakłada także przebudowę wjazdów i zjazdów z zapory Arciechów-Kuligów oraz remont zabezpieczenia odcinka rowu przywałowego. W celu ochrony przed bobrami obie zapory zostaną zabezpieczone siatką.

Projekty znalazły się w Indykatywnym Wykazie Indywidualnych Projektów Kluczowych realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013, Działanie 4.4Ochrona przyrody, zagrożenia, systemy monitoringu.

Galeria zdjęć

 

2 792 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
3 dni obchodów Dni Tłuszcza (29.05.2012)

Tegoroczne, już XVI Dni Tłuszcza mogły zaskoczyć mnogością propozycji skierowanej do mieszkańców i zaproszonych gości.   Organizatorami Dni Tłuszcza, 150-lecia...

Zamknij