ggg ggg ggg

Aktywny i skuteczny Prezes – Bartłomiej Tomasz Pieńkowski

Wywiad KURIERA W… z prezesem ZGK i kandydatem na posła do Sejmu RP Bartłomiejem Tomasz Pieńkowskim

W piątek, 7 października 2023 r. oddana została duża inwestycja ZGK Sp. z o.o. w Ostrowi Mazowieckiej. Czemu jest to taki ważny obiekt?


Powstanie nowoczesnej Stacji Uzdatniania Wody w naszym mieście było niezbędne dla naszych mieszkańców. Użytkowana obecnie stacja ma prawie 40 lat. Cała inwestycja to prawie 20 milionów złotych (19 132 547 zł.), z czego prawie 15 milionów złotych (14 593 445,00zł) sfinansowane zostało z niskooprocentowanej i częściowo umarzalnej pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Obiekt, który został obecnie oddany do użytku spełnia wszystkie obecne wymagania.

To w takim razie, co teraz stanowi wyzwanie dla ZGK, jeśli temat wody został załatwiony.

Kilka dni temu minął rok od skonsolidowania dwóch miejskich spółek, tj. ZGK Sp. z o.o. w Ostrowi Mazowieckiej oraz Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Połączenie spółek wiąże się dla ZGK ze wzrostem obciążeń. Sytuacja na rynku paliw związana z wojną w Ukrainie, rynek praw do emisji czy szalejąca inflacja niestety nie pomagają. Płynność finansowa, także dzięki wsparciu Miasta, jest zachowana, ale do zadowalającej sytuacji ekonomicznej jeszcze daleko. Podjęliśmy już szereg prac, aby sytuację w ciepłowni poprawić, ale stoimy przed podjęciem ważnych decyzji dotyczących rozwoju naszej infrastruktury zapewniającej mieszkańcom dostawy ciepła. Najważniejsze jest jednak dla nas bezpieczeństwo energetyczne naszych mieszkańców i zapewnienie im stałych dostaw energii cieplnej.

Czy to jedyne wyzwanie?

Na pewno nie. Cały czas pracujemy nad rozwojem infrastruktury sanitarnej na terenie miasta. W ostatnim czasie otrzymaliśmy bardzo dobrą wiadomość, że Miasto pozyskało 6 milionów złotych w ramach „Polskiego Ładu” na budowę sieci kanalizacyjnej na osiedlu „Gródźki”. To bardzo dobra wiadomość i bardzo ważna informacja dla mieszkańców. Dzięki temu ta część miasta zyska możliwości rozwoju budownictwa jednorodzinnego, ale też usług.
Drugą niezmiernie ważną sprawą jest stan oczyszczalni ścieków i powiązany z nią „problem mleczarni”. Cały czas się modernizujemy jednocześnie szukając dofinansowania do generalnej modernizacji naszych obiektów i wkładamy ogromny wysiłek, aby efekty naszej współpracy z mleczarnią były zadowalające dla obu przedsiębiorstw i mniej dokuczliwe dla mieszkańców. Ostatnimi czasy problem nieprzyjemnego zapachu jest mniej dokuczliwy, co nas bardzo cieszy.

Jednak to nie koniec Pana działalności – startuje Pan w wyborach na posła do Sejmu RP. Co Pana skłoniło do tej decyzji?

Od kilkunastu lat jestem zaangażowany w lokalną politykę i działania na rzecz naszego regionu. Cieszy mnie polityka naszego Rządu, który w ostatnich latach bardzo mocno wspiera rozwój mniejszych miejscowości. Będąc posłem będę mógł podejmować skuteczne działania, żeby polityka w tym kierunku była kontynuowana, a nasz region zyskiwał możliwie najwięcej

Dziękuję

Rozmawiała Janina Czerwińska

328 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Diamentowe i Złote Gody w Gminie Małkinia Górna

Złote i Diamentowe Gody w Gminie Małkinia Górna w tym roku świętowały łącznie 33 pary. Gratulujemy wszystkim małżeństwom długoletniego pożycia...

Zamknij