W ubiegłą niedzielę, 15 czerwca w Pałacu w Chrzęsnem odbyło się wyjątkowe spotkanie z tradycją, przyrodą i sztuką – doroczne „PodkoWIANKI”, czyli nowoczesne powitanie lata, inspirowane staropolskim obrzędem Wianków.

Wśród wiekowych drzew i blasku czerwcowego wieczoru, poczuliśmy ducha Nocy Świętojańskiej – z muzyką i śpiewem płynącymi z mazowieckiej ziemi.
Patronem wydarzenia był nie kto inny, jak sam Władysław Podkowiński, którego wrażliwość na piękno przyrody idealnie wpisała się w klimat tego święta.
Było to wydarzenie pełne koloru, tradycji i wspólnoty – idealna mieszanka kultury i natury w sercu Pałacu w Chrzęsnem.
W cieniu starych drzew, na tle zachodzącego słońca, odbyła się czwarta już edycja chrzęśnieńskiego letniego festiwalu. Każdy dźwięk niósł się echem po alejkach pałacowego ogrodu – to było jak muzyczne przedstawienie na żywo z naturą w roli głównej.
Na scenie, która tonęła w zieleni i kwiatach, pierwsza zaprezentowała się grupa dziecięca z Zespołu Szkół w Mokrej Wsi. Podopieczni trenerki Pauliny Kaski, już po raz drugi wystąpili na PodkoWIANKACH i jak zawsze zachwycały swoją spontanicznością i szczerością. Tuż po nich w nowej, ludowej odsłonie (i nowych strojach) wystąpił Chór Miejski LUX MEA, który prowadzi pełna pasji Monika Zawadka.
Prawdziwą niespodzianką wydarzenia był koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Tłuszczu, której towarzyszył Czesław Mozil (Czesław Śpiewa). Połączenie charyzmatycznego lidera sceny alternatywnej ze świeżą energią młodzieżowej orkiestry dętej okazało się strzałem w dziesiątkę. Wymarzona sceneria pałacowego parku stała się areną niezwykłego muzycznego dialogu. Czesław nie tylko śpiewał, żartował, komentował i czuł się bardzo swobodnie w towarzystwie naszej lokalnej dumy – tłuszczańskiej orkiestry. Ta naturalna serdeczność wzbudziła falę aplauzu i pozwoliła poczuć prawdziwą wspólnotę festiwalowej publiczności. Aranżacje orkiestry przygotował Kamil Śledziewski, który jest również solistą, zaś całość poprowadził niezastąpiony kapelmistrz Sławomir Łagocki. Reakcje były entuzjastyczne – to było coś zachwycającego, świeżego. Sam Mozil kilkukrotnie podkreślał, że ta orkiestra to skarb Tłuszcza, doceniając profesjonalizm młodych muzyków i ich serce do gry. Występ Czesława z Młodzieżową Orkiestrą Dętą z Tłuszcza to jedno z tych wydarzeń, które z pewnością pozostaną w pamięci uczestników na długo.
Warto jeszcze dodać, że koncert orkiestry i Czesława wsparła „Pałacowa Akademia Wokalna”, prowadzona przez trenerkę Karolinę Drewnik. (Ta prężnie rozwijająca się grupa po raz drugi zaprezentowała się szerszej publiczności i wzbudzała tak wielkie zainteresowanie, iż wiele osób z miejsca zapragnęło do niej dołączyć).
Emocje nie opadały, ba nawet rosły, gdyż parę minut po godzinie 19 na scenę wkroczyła grupa Czarnina. Ich występ był prawdziwym przypieczętowaniem idei PodkoWIANEK: łączenie tradycji z nowoczesnością, przyrody z kulturą, spontanicznej radości z profesjonalizmem. Ich dźwięki przesiąkały park, a ich występ został wyróżniony przez publiczność jako jeden z najbardziej poruszających tego dnia.
Na zakończenie festiwalu organizatorzy zaprosili wszystkich do wspólnego biesiadowania z kolorowymi Różyczkami z Klubu Seniora „Uśmiech Jesieni” oraz grupą przeuroczych kobiet z Koła Gospodyń Wiejskich „Same swoje” z Letniska Nowy Jadów. (Te wulkany energii zachęciły wszystkich do tańca).
Nie byłoby tej atmosfery, gdyby nie obecność rekonstruktorów z GRH Ludności Cywilnej „Rajski Ptak” z Tłuszcza oraz Towarzystwa Stanisławowskiego. Oprócz wiadomego zachwytu nad ich barwnymi, historycznymi strojami publiczność urzekły również opowieści o zwyczajach parzenia kawy (GRH LC „Rajski Ptak”) oraz pokaz mody okraszony solidną dawką wiedzy z tej dziedziny (Towarzystwo Stanisławowskie).
PodoWIANKI 2025 poprowadziła w tym roku Aurelia Sobczak, której już sama obecność gwarantowała najlepszą oprawę! Władze Powiatu Wołomińskiego reprezentowała (aż do samego końca) Wicestarosta Wołomiński Katarzyna Maria Pazio.
Na terenie parku obecni byli również liczni artyści i rękodzielnicy w tym: dziergająca grupa z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tłuszczu na czele z Aleksandrą Skonieczną i Magdaleną Wągrodzką, Spółdzielnia Socjalna „Pożytek” , Gordian Art , Marta Saks i Iwona Jusińska. Wszystkich nie sposób wymienić, niemniej organizatorzy serdecznie dziękują: KGW w Jasienicy „Jamajka” za pyszne jedzenie; @SoBloom Karolina Gajcy za piękne giga kwiaty, Michałowi Kamińskiemu – Sztuka Kreacji za relację filmową, Andrzejowi Sokołowskiemu – chrzęśnieńskiemu radnemu za uzyskaną pomoc; Cudownej publiczności, która spędziła to niedzielne popołudnie z nami!
…I Władysławowi Podkowińskiemu za wieczysty patronat!
Kochani było cudownie! Do zobaczenia w przyszłym roku!
/opr. KW; źródło: Pałac w Chrzęsnem/