ggg

98 ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 11 listopada br. obchodzono 98 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W wielu miejscowościach naszego kraju świętowano, przypominając wydarzenia historyczne sprzed prawie 100 lat. W naszej Małej Ojczyźnie – Gminie Małkinia Górna także zostały zorganizowane uroczystości rocznicowe.

 

1111_62

 

Rozpoczęły się one wprowadzeniem do kościoła p.w. św. Pawła Apostoła w Małkini Górnej pocztów sztandarowych oraz okolicznościowym przemówieniem wójta gminy Małkinia Górna.
Pani wójt Bożena Kordek w swoim wystąpieniu nawiązała do trudnych dziejów ojczyzny. Podkreśliła znaczenie wychowania młodego pokolenia w poczuciu miłości i szacunku do kraju, do wartości, o które walczyli nasi przodkowie. Apelowała, aby mieszkańcy manifestowali swój patriotyzm, nie tylko poprzez wywieszenie flagi narodowej, ale także poprzez pracę dla naszej lokalnej społeczności.
W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz gminy, radni rady gminy, radni rady powiatu, kierownicy jednostek organizacyjnych urzędu gminy, sołtysi, dyrektorzy szkół, uczniowie. Licznie przybyły poczty sztandarowe, harcerze oraz reprezentanci różnych instytucji i lokalnej społeczności. Dla mieszkańców uczestniczących w uroczystości zostały przygotowane biało – czerwone kotyliony. Wykonały je dzieci pod kierunkiem swoich opiekunów z Przedszkola Samorządowego, ze „Świetlicy 2016” funkcjonującej w ZSG nr 2 w Małkini Górnej i z ZSG im. Jana Pawła II w Prostyni.
Msza Święta była celebrowana przez ks. kanonika Henryka Stawiereja w asyście ks. Dariusza Święckiego i ks. Wojciecha Choińskiego. Oprawę muzyczną oraz krótki koncert wykonali trębacze. Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości udali się na Cmentarz Żołnierzy Polskich oraz pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Wzruszającym momentem kończącym tę część uroczystości gminnych było odegranie kilku utworów przez muzyków – trębaczy.
Wójt gminy Bożena Kordek serdecznie podziękowała wszystkim zebranym za przybycie i udział w tej części uroczystości i zaprosiła na turniej szachowy do Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu oraz koncert patriotyczny zaplanowany na godz. 1800.
W I Turnieju Szachowym o Puchar Wójta Gminy Małkinia Górna rywalizowało 27 zawodników w wieku od czterech do czternastu lat. Zwycięzcy turnieju to:
I miejsce – Cezary Sierota
II miejsce – Mateusz Zawistowski
III miejsce – Daria Tadko.
Otrzymali oni z rąk pani wójt oraz głównego sędziego Adama Przesmyckiego i dyrektora GOKiS Andrzeja Sadowskiego puchary za zdobycie zwycięskich miejsc.
Całodniowe uroczystości zakończyły się koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Cantilena prowadzonego pod kierunkiem Zygmunta Chaberskiego, młodych wykonawców ze Studia Osumi: Natalii Borowej, Natalii Tyl, Julii Zadrogi, Julii Leszczyńskiej, Jadwigi Danelczyk, Joanny Białkowskiej i Kingi Białkowskiej, przygotowanych pod kierunkiem Roberta Krawczyka. Wokaliści stworzyli wyjątkowy i patriotyczny klimat. Koncert zakończył się występem Gminnego Chóru Dziecięcego pod kierunkiem Anny Małeckiej, Ewy Jakubik i Grażyny Długoborskiej. Wszyscy artyści otrzymali od zgromadzonych gromkie brawa.
/info UG/

1 470 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
II miejsce dla wójta Wąsewa Rafała Kowalczyka

15 listopada br. w Zielonym Zakątku w Susku Starym odbyła się Gala Podsumowująca Plebiscyt Lider Przedsiębiorczości 2016.     Patronat...

Zamknij