ggg ggg ggg ggg

73. rocznica Akcji „Burza” i bitwy pod Pecynką

2 września br., burmistrz Jerzy Bauer uczestniczył w obchodach 73. rocznicy „Akcji Burza” i bitwy partyzanckiej pod Pecynką.

 

fot1

Po raz kolejny uczczono pamięć polskich Bohaterów, którzy w 1944 r. stoczyli ciężkie walki z hitlerowskim najeźdźcą. Honorowy Patronat nad uroczystością objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Uroczystość rozpoczęła się w Pecynce Mszą Świętą polową w intencji poległych partyzantów oraz za zdrowie tych żyjących, z udziałem zespołu „Largo i Przyjaciele”. Wojskową asystę honorową wystawił 22. Wojskowy Ośrodek Kartograficzny z Komorowa, którego żołnierze wraz z harcerzami z 29. DH „Pogodni” pełnili także posterunek honorowy przy pomniku. Po mszy odczytany został rys historyczny Akcji Burza w obwodzie AK Ostrów Mazowiecka oraz bitwy pod Pecynką. Przedstawiciele ŚZŻAK Zarządu Okręgu Warszawa-Wschód, wręczyli dyplomy i odznaczenia za zasługi na rzecz Koła Krajowego „Opocznik” ŚZŻAK. Na cześć Bohaterów odśpiewano hymn narodowy, odczytano Apel Poległych oraz oddano salwę honorową. W swoim krótkim wystąpieniu wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Magdalena Gawin powiedziała, że to zaszczyt i honor móc być razem z kombatantami i ich rodzinami przy mogile symbolizującej tragiczną śmierć żołnierzy walczących w obronie naszej Ojczyzny. Podkreśliła, jak ważne jest pielęgnowanie naszej historii. Mówiąc to do wszystkich zebranych, zachęcała młodzież do aktywnego uczestnictwa w podobnych uroczystościach.
Po oficjalnych wystąpieniach obecne delegacje złożyły kwiaty u podnóża pomnika. W uroczystościach wzięli udział: wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr hab. prof. IH PAN Magdalena Gawin, kombatanci zrzeszeni w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, przedstawiciele władz samorządowych z Ostrowi Mazowieckiej, Wąsewa, Długosiodła, przedstawiciele Muzeum-Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, druhowie z OSP Wąsewo i Długosiodło, leśnicy, harcerze, młodzież szkolna, przedstawiciele związków i organizacji społecznych, okoliczni mieszkańcy z całymi rodzinami, a także wojsko z 22. Ośrodka Kartograficznego w Komorowie. Poza główną uroczystością w Pecynce obchody odbyły się także w Ostrowi Mazowieckiej, Długosiodle i Lipniaku-Majoracie, gdzie złożono kwiaty w miejscach pamięci. W Lipniaku-Majoracie znajduje się tablica upamiętniająca ofiary zbrodni niemieckiej, na której widnieje napis „W hołdzie zamordowanym 2 IX 1944 r. 400 mieszkańcom okolic, ofiarom hitlerowskiego barbarzyństwa”.
Głównym organizatorem obchodów był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Krajowe „Opocznik”. Małgorzata Dąbkowska

 

 

 

 

16 669 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczyste otwarcie nowej siedziby Zespołu Szkół Specjalnych w Radzyminie!

W miniony poniedziałek, 4 września w obecności m.in. starosty wołomińskiego Kazimierza Rakowskiego oraz burmistrza Radzymina Krzysztofa Chacińskiego, dokonano uroczystego otwarcia...

Zamknij