ggg ggg ggg

3 maja 2024 r. obchodziliśmy
233 rocznice uchwalenia konstytucji

Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego.

Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.
Obchody 233 rocznicy uchwalenia konstytucji w Gminie Brańszczyk rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny a następnie wzorem lat ubiegły odbył się XI Bieg Konstytucji 3 maja.
Bieg rozpoczął się od odegrania hymnu i uroczystego wciągnięcia flagi na maszt, następnie głos zabrał prezes fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego Pan Andrzej Korytkowski oraz Wójt Gminy Brańszczyk prof. dr hab. Wiesław Przybylski po czym złożone zostały kwiaty pod Pomnikiem Stanisława Pomiana-Srzednickiego – pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.
Zawodnicy pobiegli na dystansach 10 km, 5 km. dla kobiet i mężczyzn, 1 km bieg im. Stanisława Pomian-Srzednickiego dla dzieci i młodzieży oraz 233 m. dla najmłodszych. Dystans 233 m. symbolizuje rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Wyniki prezentują się następując:
Bieg na 233m
Dziewczęta

 1. Alicja Pawłowska
 2. Jagoda Puławska
 3. Hania Mroczkowska

Chłopcy

 1. Aleksander Żyłowski
 2. Juliusz Lewandowski
 3. Ryszard Sadlik

Bieg na 1 km im. Stanisława Pomian-Srzednickiego
Dziewczęta

 1. Laura Komorzycka
 2. Lena Kraszewska
 3. Julia Mościcka

Chłopcy

 1. Jakub Wiśniewski
 2. Dawid Kraszewski
 3. Kacper Ponichtera

Bieg na 5 km
Kobiety

 1. Izabela Gudanis
 2. Magdalena Deluga
 3. Kinga Kaczyńska

Mężczyźni

 1. Tomasz Stelmach
 2. Jakub Aksamit
 3. Kamil Rafalik

Bieg na 10 km
Kobiety

 1. Magdalena Nizińska
 2. Dorota Budnicka
 3. Ewa Polak

Mężczyźni

 1. Grzegorz Świętoń
 2. Patryk Świętochowski
 3. Zbigniew Podleś

Organizatorami Wydarzenia było Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki oraz Stowarzyszenie Odnowa na rzecz rozwoju Gminy Brańszczyk, partnerem wydarzenia była Fundacja im. Stanisława Pomian-Srzednickiego. Bieg objęty był Patronatem Starosty Powiatu Wyszkowskiego
Dziękujemy biegaczom oraz kibicom za tak liczne przybycie a w szczególności druhom z OSP Brańszczyk oraz OSP Trzcianka za zabezpieczenie wydarzenia. Do zobaczenia za rok!

/Info UG Brańszczyk/

131 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
I Sesja Rady Miejskiej w Wyszkowie – ślubowania i wybory nowych władz Wyszkowa

6 maja 2024 roku w Wyszkowie uroczystą sesją rozpoczęto kadencję 2024 – 2029. Po wyborach samorządowych w kwietniu, przyszedł czas...

Zamknij