ggg
ggg

26 Tłuszczańskie Biesiady z Książką

Po dwuletniej przerwie w dniach 22 i 25 kwietnia 2022 roku odbyła się wyjątkowa dla Tłuszcza impreza – Tłuszczańskie Biesiady z Książką. Tematem przewodnim było hasło: „Książka, żart i piosenka na poprawę nastroju”.

26 Tłuszczańskie Biesiady z Książką organizowała jak zawsze Biblioteka Publiczna w Tłuszczu i odbyły się pod serdecznym, i przyjacielskim okiem dyrektor Bogumiły Boguszewskiej w gościnnych progach budynku przy ul. T. Kościuszki 7. Jest to miejsce wyjątkowe, gdzie na piętrze swoje drzwi szeroko dla kultury i książki otwiera biblioteka, a na parterze Społeczne Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej prowadzone przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej. Obie placówki są zawsze wspierane przez samorząd gminy Tłuszcz, a więc jak zawsze Biesiady z Książką odbywają się pod patronatem burmistrza Tłuszcza Pawła Marcina Bednarczyka oraz Rady Miejskiej na czele z przewodniczącym Krzysztofem Gajcym. Jest to wyjątkowe wydarzenie pozwalające na osobisty kontakt z pisarzami, aktorami, artystami, ludźmi sztuki i kultury. W trakcie cyklu spotkań organizowany jest również kiermasz książek z najnowszą ofertą wydawniczą wielu polskich wydawnictw.
Dyrektor Bogumiła Boguszewska stwierdziła m.in. opisując przygotowania do tegorocznej edycji, że „organizując tegoroczne Biesiady zastanawiałam się, jaki rodzaj literatury w tym trudnym i smutnym dla nas czasie powinniśmy tym razem promować. Stwierdziłam, że należy zadbać o odstresowanie i poprawić nasz wspólny nastrój. Pomyślałam, że poprzez promocję książki oraz żartu i piosenki pomysł ten najlepiej zrealizują moi przyjaciele – śląski król dowcipu – Aleksander Trzaska oraz kolorowy ptak polskiej estrady – Danuta Stankiewicz”. Stąd widać, dlaczego jest właśnie taki motyw przewodni Biesiady – „Książka, żart i piosenka na poprawę nastroju”.
Tradycyjnie po otwarciu Biesiady z Książką przedstawiani są i nagradzani najlepsi czytelnicy bibliotek.
W tym roku nagrodzeni zostali:
– Filia Chrzęsne – Bożena Musielik;
– Filia Jarzębia Łąka – Agnieszka Rybak;
– Filia Jasienica – Karolina Rudnik;
– Filia Kozły – Elżbieta Brzozowska;
– Filia Stryjki – Maria Oleksiak;
– Filia Mokra Wieś –Paulina Grabowska;
– Filia Postoliska – Klaudia Gosik;
– Biblioteka Tłuszcz – Kazimiera Kapczyńska.
Następnie odbyło się spotkanie z artystą kabaretowym Aleksandrem Trzaską znanym z serii książek „Klub Masztalskiego”, która bawi czytelników i jest gwarantowanym sposobem na poprawę nastroju. Jej autorem jest Aleksander Trzaska, który w publikacji zamieścił 7 tys. żartów i anegdot. Część z nich usłyszała zebrana publiczność podczas występu w wykonaniu samego Masztalskiego.
Kolejny koncert wyjątkowo dobrze wybrano, gdyż gościem okazała się Danuta Stankiewicz, która w recitalu pt. „Z nostalgią i humorem” zawitała do tłuszczańskiej biblioteki. Wokalistka koncertowała na całym świecie, wykonała 10 tysięcy koncertów i ma na koncie 30 solowych płyt. W jej repertuarze są piosenki kabaretowe, utwory jazzowe, rockowe, bluesowe oraz reagge. Jej piosenki to ukojenie, antidotum i nadzieja na lepsze jutro.
Oprócz spotkań w piątek 22 kwietnia, na poniedziałek
25 kwietnia zaplanowano spektakl Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” dla dzieci, który odbył się w Filii Bibliotecznej w Jarzębiej Łące.
/KW, fot. KW, UM – A. Jaworska/

524 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczyste odsłonięcie popiersia Ś.P. dr Grażyny Gęsickiej w Ossowie

W ubiegłą sobotę, 23 kwietnia na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie, gdzie mieści się Panteon Bohaterów - Ofiar...

Zamknij